MTV: csőd lesz az elvonásból
Egyenesen a csőd felé irányítja a négy éve nyereséges köztévét a költségvetési céltámogatás "indokolatlan elvétele" - áll a Magyar Televízió (MTV) keddi közleményében, amellyel a parlament előző napi döntésére reagál a közmédium.
Az Országgyűlésben kedden kapott többséget az a - Jánosi György (MSZP) által jegyzett - indítvány, hogy a korábban elvont hétmilliárd után megmaradt 2,4 milliárdos céltámogatást se kapja meg az intézményt. Ez utóbbi összeget a Duna Televízió finanszírozására rendelnék.
"Erkölcsileg megsemmisült" az a 190 parlamenti képviselő, aki tegnap úgy döntött, hogy egyetlen fillér céltámogatást se kapjon 2010-ben a Magyar Televízió. A kormány eredeti javaslatát és a szocialista Jánosi György módosító indítványát is megszavazó törvényhozók célja nem más, "mint hogy csődbe vigyék a 2005 óta nyereséges MTV-t" - idézi a közlemény a Medveczky Balázs ügyvezető alelnök által a közmédium menedzsmentjének keddi megbeszélésén mondottakat.
Ha az elvonásokról nem készült hatástanulmány, az csak annyit jelenthet, hogy "a politikusok felügyelő- vagy csődbiztos kinevezésére készülnek az MTV-ben. Ezzel a gazdasági eszközzel akarják átvenni a hatalmat, hogy ezután a műsorkészítést is akadálytalanul befolyásolják a parlamenti és az önkormányzati voksolás évében" - adják vissza az ügyvezető szavait.
Medveczky Balázs a vezetői értekezleten a közlemény szerint azt mondta, az MTV vezetői azonban kitartanak, kármentésbe kezdenek, és minden eszközt az adásbiztonság megőrzésének szolgálatába állítanak, ameddig ez lehetséges. A működési költségek felének elvonása "gazdaságilag kezelhetetlen válsághelyzetet idézett elő" - idézik Nagy Attila gazdasági igazgatót, aki szerint az idei év háromnegyedének gazdálkodásáról szóló legfrissebb beszámoló is azt mutatja, hogy az első kilenc hónap üzemi eredménye 700 millió forinttal, mérleg szerinti eredménye pedig csaknem 1 milliárd forinttal kedvezőbb a tervezettnél.
Nagy Attila a közlemény szerint arra kéri a pénzügyminisztert, hogy mutassa be a nyilvánosság előtt a döntést megalapozó hatástanulmányt, amelyről egy tévéműsorban beszélt. Azt mondta: "Várom a közgazdaságilag megalapozott elemzést, amely bemutatja, miként maradhat talpon közszolgálati médiavállalatunk a központi források megfelezése után. Ugyanis 9 milliárdos személyi ráfordítás - amely 3 milliárd forinttal alacsonyabb a 2007. évihez képest - és 4 milliárd forintnyi bérleti díj nem gazdálkodható ki 10 milliárd forintból."
"A tavalyi évhez képest 0,5 milliárd forintot takarított meg a vállalat személyi jellegű ráfordításokon, valamint 2,3 milliárd forinttal kevesebbet költött műsorokra és egyéb szolgáltatásokra" - írják.