2009. november. 21. 09:49 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 21. 10:08 Itthon

Népszava: romagyilkosságok - bűnügyből politikai játszma

Szakmai tévedések sora szerepel az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának nyilvános dokumentumában; a személyét elmarasztaló állítás pedig politikai kérdés: „a játszma része" – nyilatkozta a Népszava szombati számában Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) szeptemberben leköszönt főigazgatója.

A volt főigazgató azt közölte: „...badarság azt számon kérni, hogy a rendőrség és a titkosszolgálat miért nem hozott létre közös nyomozócsoportot a romagyilkosságok felderítésére”. A tábornok ezt azzal indokolta, hogy a törvények alapján a titkosszolgálatok nem vehetnek részt köztörvényes bűncselekmények nyomozásában. Megjegyezte: az NBH és a rendőrség vezetői, illetve a szakminiszterek a szélsőségesek kapcsán heti rendszerességgel tárgyaltak, és tájékoztatták egymást a felmerült információkról, amiről a parlamenti szakbizottságnak is pontos képe van.

A tábornok közlése szerint azért hagyta abba a Hajdú-Bihar megyei NBH-kirendeltség a később a romagyilkosságokban gyanúsítottá vált férfi megfigyelését, mert a több éven át tartó ellenőrzés nem hozott értékelhető eredményt, ezért a bíró nem hosszabbította volna meg a lehallgatás engedélyezését. Büntetőjogilag értékelhető utalások nem is hallhatók a beszélgetésekről készült felvételeken. Laborc szerint ettől függetlenül elképzelhető, hogy hibázott a megyei kirendeltség vezetője.

Laborc Sándor kétségbe vonta, hogy az NBH átszervezése javítaná a szervezet hatékonyságát. A Népszavának nyilatkozva furcsállotta azt, hogy „Demeter Ervin, a nemzetbiztonsági bizottság fideszes tagja maga mellé vette szakértőnek az általa 2006-ban többször is alkalmatlannak, törvénysértőnek és inkompetensnek nevezett NBH egyik, időközben menesztett felső vezetőjét”.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.