"Az SZDSZ de facto már nem létezik"
Az SZDSZ-ből szeptemberben kilépett, frakciótagságát azonban megtartó képviselőnő megszavazza a költségvetést. Az augusztusban megalakult Szabadelvű Polgári Egyesület elnöke még nem tudja, hogy pártot alapítanak-e, s arra sem tudott választ adni, hogy egy most vasárnapi választáson mely pártra szavazna.
hvg.hu: Megszavazza a költségvetést?
Sándor Klára: Úgy néz ki, hogy igen. Az „igen” szavazatomnak az a föltétele, hogy a költségvetés elősegíti a stabilizációt és folytatja a válságkezelést. Eddig nem fogadott el a Ház olyan módosító indítványokat, amelyek ezeket a célokat ellehetetlenítenék. Ha az Országgyűlés ehhez tartja magát a továbbiakban is, akkor megszavazom.
hvg.hu: Az SZDSZ Országos Tanácsa arra szólította föl a frakciót, hogy ne szavazza meg a költségvetést. Az OT fölszólítása semmilyen mértékben sem befolyásolja?
S. K.: Semmilyen mértékben.
hvg.hu: Az SZDSZ mostani vezetését nem tartja tehát legitimnek?
S. K.: Annak tartom, bár vannak, akik a nyári küldöttgyűlés összehívását nem tartották egészen szabályosnak. De nem a jogi legitimitás a lényeg: a közvélemény-kutatások szerint az SZDSZ-nek nincs a választóktól kapott politikai legitimitása. Ráadásul a mostani SZDSZ-nek semmi köze ahhoz az SZDSZ-hez, amelybe 1990-ben beléptem. Tartom magam a párt 2006-os programjához és a képviselői eskühöz, nevezetesen, hogy az ország érdekét nézem. Az ország érdeke az elfogadott költségvetés – ráadásul ez a költségvetés még jó is, mert folytatja a sikeres és a Nyugat által már elismert válságkezelést. A nyugati szakértőknek jobban hiszek, mint Retkes Attilának.
hvg.hu: Kilépett a pártból, de a frakciónak tagja maradt. Miért?
S. K.: A frakciótagságnak nem föltétele a párttagság. Az kell hozzá, hogy az embert a frakció fogadja el, ő pedig írja alá a frakciószabályzatot. Mindkettő megtörtént 2006-ban. Egyetlen frakciótársam sem kezdeményezte a frakcióból való kizárásomat. Számos pártonkívüli politikusa volt az elmúlt húsz évben az SZDSZ-frakciónak.
hvg.hu: Olyan is volt, hogy valaki párttag volt, majd kilépett a pártból, de a frakcióból nem?
S. K.: De olyan sem volt, hogy a párt a szöges ellentétét képviselte volna az előző választási programnak. 2006-ban egy meghatározott programmal kerültünk a Parlamentbe. Ezt a programot a frakció valósítja meg, így semmi okom kilépni a frakcióból. Az SZDSZ-ből volt okom kilépni, ugyanis szembefordult saját 2006-os programjával.
hvg.hu: Nyilatkozta, hogy az ön által elnökölt Szabadelvű Polgári Egyesület (SZPE) párttá alakulhat. Párttá alakul?
S. K.: Ha a körülményeket kedvezőtlennek látjuk a párttá alakuláshoz, akkor most nem alakítunk pártot. Azt az utat fogjuk választani, amelyiken elindulva az SZPE által fontosnak tartott szabadelvű polgári politikai értékeket leghangsúlyosabban és legeredményesebben képviselhetjük.
hvg.hu: Túl sok idejük nincs, ha a választások előtt akarnak pártosodni.
S. K.: Így van. Ha a választásig párttá alakulunk, akkor arra egy hónapon belül sor kerül.
hvg.hu: A konkurenciánál megjelent írás szerint a polgári közép előtt Ungár Klárától Dávid Ibolyáig széles a választék. Reális, hogy egy ilyen széttöredezett pártstruktúrát figyelembe véve a Szabadelvű Polgári Egyesület elérje az öt százalékot?
S. K.: Mivel még az sem dőlt el, hogy párttá alakul-e az SZPE, mindez egyelőre csak értelmetlen találgatás. A töredezettség miatt az összefogás hívei vagyunk, de ehhez – egyelőre – nem találtunk partnert.
hvg.hu: A súlyos személyi ellentéteket zárójelbe téve az SZDSZ-szel is összefognának?
S. K.: Nyilván nem. Nem lehet és értelme sincs: az SZDSZ de facto nem létezik már. De személyi ellentétek nincsenek. A mostani vezetést lényegében nem ismerem és ezzel nem vagyok egyedül. Retkes Attilával pár hónapja, a frakció és az Ügyvivői Testület együttes ülésén találkoztam először. Személyes ellentétről azért sem lehet szó, mert a nevét sem hallottam pártelnökké jelölése előtt.
hvg.hu: Ez azért furcsa, mert a 2007-es pártelnökválasztási kampány aktív szereplőjeként a Fodor Gábor-közeli liberális közéleti magazin, az Együtt felelős szerkesztője volt.
S. K.: A nyomdászt meg a lapszerkesztőt egy politikai kampányban nem szoktuk nézni. Politikusként biztos, hogy nem vett részt az SZDSZ életében, mert akkor ismertem volna a nevét. De az ellentétek nem személyiek: politikaiak. A jelenlegi pártvezetés felelőtlen kijelentéseket tesz, sőt: ostobaságokat beszél. Hihetetlenül Budapest-központú minden, amit a költségvetésen követelnek – az sem véletlen, hogy Ikvai-Szabó Imre lett Fodor Gábor helyett a frakció tagja. Persze nem szívesen ülök le egy olyan, politikailag egyelőre teljesítmény nélküli emberrel, akinek a megválasztása után egy perccel az az első mondata, hogy mindenki húzzon el, akinek az elmúlt húsz évben az SZDSZ sikereihez köze volt.
hvg.hu: A Magyar Demokrata Fórum választási listáin megjelenhetnek az SZPE politikusai?
S. K.: Nagyon remélem, hogy nem. Az SZPE-ben dolgozó barátaim, kollégáim nem adják el magukat egy tál lencséért. Ha párttá alakulunk, elsődlegesen az SZPE jelöltje lennék, de különböző kombinációk elképzelhetőek. Az SZPE és az MDF számos kérdésben együttműködhet, hiszen az általuk és az általunk vallott értékek sok tekintetben hasonlóak és föltétlenül közelíthetőek egymáshoz. Mind az SZPE, mind az MDF az adófizető középréteget és az önmagukért felelősséget vállalókat célozza meg, őket képviseli. Az MDF-nek mindig volt egy liberális, az SZDSZ-nek pedig egy konzervatív szárnya. De ez semmiképpen nem más pártok listájára történő fölkuncsorgást jelent.
hvg.hu: Jól sejtem az eddigiekből: konzervatív liberálisként határozza meg önmagát?
S. K.: Nem szeretem ezeket a definíciókat, mert túl sok bennük az önkényesség. Társadalomtudósként úgy látom, hogy ezek a meghatározások félrevisznek. Az embernek ötven kérdésben ötven politikai véleménye van. Lehet, hogy az egyikben szocdem vagyok, a másikban konzervatív, a harmadikban liberális. Az emberi jogi kérdések elsődleges fontosságúak számomra, de nem az ortodox liberális értelemben, inkább úgy, ahogyan az európai progresszív szociáldemokratáknak. De Nyugaton a liberális minimum sokkal inkább elfogadott a nem liberális pártok számára is, mint nálunk. Itt sokszor a szociáldemokraták sem követik az európai baloldal progresszív politikáját.
hvg.hu: Mármint a kommunista utódpárt?
S. K.: Az MSZP. De nem nevezem kommunista utódpártnak. A kommunizmus lelki utódlása a gazdaságpolitikát és az agymosó kultúrát illetően is sokkal inkább a Fideszre jellemző.
hvg.hu: Különös tekintettel arra, hogy ön közös SZDSZ-MSZP egyéni jelöltként került az Országgyűlésbe, elképzelhető az MSZP-vel választási együttműködés?
S. K.: Ahogy az SZPE a mérsékelt konzervatív gondolat, úgy a szociáldemokrácia felé is nyitott, tehát, ugyanúgy, mint az MDF-fel, igen.
hvg.hu: Egy most vasárnapi választáson kire szavazna?
S. K.: Nem tudom.
Szegő Péter