2009. november. 20. 11:08 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 20. 10:56 Itthon

Elvileg eladható lenne a Szent Rókus Kórház

A Szent Rókus Kórház vállalkozói vagyonba áthelyezéséről, eladhatóvá tételéről döntött a Pest Megyei Önkormányzat annak érdekében, hogy nyolcmilliárdos hitelük fedezetéül tudják felajánlani az ingatlant. Végül ez nem történt meg, de továbbra is keresik az eladósodott intézmény üzleti hasznosításának lehetőségét.

A Pest Megyei Önkormányzat Közgyűlése egy hónappal ezelőtt, október 15-én úgy határozott, hogy a 10 535 négyzetméter alapterületű Szent Rókus Kórházat ajánlja fel mintegy nyolcmilliárd forintos hitele fedezetének. Ez csak úgy lehetséges, ha az ingatlanra jelzálogjogot tudnak bejegyezni. A kórház megterheléséhez az ingatlant az önkormányzat forgalomképes, azaz eladhatónak számító vagyonába kellett átsorolni, ami idén október 19-én meg is történt. Mindezek alapján egyesek azt a következtetést vonták le, hogy küszöbön áll a mintegy egymilliárd forintos adóssággal küszködő egészségügyi intézmény egy részének vagy egészének a privatizációja. Igaz, hogy a bank ragaszkodott volna ahhoz, hogy jelzálogot jegyezzenek be az ingatlanra, de a közgyűlés végül más önkormányzati épületeket áldozott erre a célra. 

Adósságban úszva
A kórháztól idén 34 embert küldtek el, ami miatt az intézmény kiadásai havi ötmillió forinttal csökkentek. Elesett viszont a Szent Rókus az Országos Egészség Pénztártól havonta utalt ötmillió forinttól, ugyanis a krónikus-rehabilitációs osztályok betegdokumentációi hiányosak voltak. Az OEP emiatt felfüggesztette az aktív ellátásért folyósított járandóságot. Az intézménynek a szállítókkal szemben egymilliárd forintos tartozása van, a legnagyobb a TEVA Magyarország Zrt.-vel szemben, a tartozás összege – a késedelmi kamatokkal együtt – 215 millió forint.
Szűcs Lajos, a Pest Megyei Közgyűlés elnöke a hvg.hu-nak elmondta: valóban felmerült, hogy a Szent Rókus Kórházat ajánlják fel fedezetként, végül nem így tettek. A kórház és a rendelőintézet egyébként külön történet – jegyezte meg. „A Szent Rókus Kórház Európa második legrégebbi intézménye, és bár lenne rá jelentkező, nem eladó. Egyelőre csak a rendelőintézettel kapcsolatban vizsgáljuk azt, van-e értelme fenntartani, hiszen az egészségügyi reformok, a kapacitáscsökkentés következtében változások történtek. A Szent Rókus és az ottani egészségügyi szolgáltatások azonban megmaradnak. Az intézmény üzleti alapú hasznosítására különböző terveink vannak, de ezekről egyelőre semmit sem szeretnék elárulni.”

Az elnök közölte, a jelzálogbejegyzés az ingatlanra nem történt meg, a banknál lévő hitel fedezetének biztosítására pedig keresik a megoldást. „A vagyont, így a Szent Rókus Kórházat sem szabad elkótyavetyélni. Ám az előző közgyűlés tevékenysége következtében jelentős vagyonvesztés következett be a Pest Megyei Önkormányzatnál, ami miatt büntetőfeljelentést teszünk hamarosan” – állítja Szűcs Lajos, aki a hiányt az állami támogatások csökkentésével magyarázza. A normatívák és a központi támogatások megvonásával a Pest Megyei Önkormányzat bevételei 2007. január 1-je óta 11,6 milliárd forinttal csökkentek.

Magának a kórháznak a hiánya egymilliárd forint körül van. Ezt a Szent Rókus Kórház és Intézményei élére június közepén kinevezett önkormányzati biztos, Fülöp Rudolf állapította meg. Szerinte a megoldás a kórház működtetésére az lehetne, ha a rendelőintézetet fokozatosan megszüntetnék, kiürítenék és áttelepítenék. Ez lehetne a sorsa például a járóbeteg-ellátó szakrendelésnek is, amit a Szent Rókus Kórház Gyulai Pál utcai telephelyére költöztetnének. Az ehhez szükséges felújítások az önkormányzati biztos számításai alapján mintegy 1,6-1,8 milliárd forintba kerülnének. „Amennyiben ez az elképzelés megvalósulna, úgy a működési költség jelentős csökkenése következne be, amellyel egyensúlyi helyzet teremthető, úgy a szakmai, mint a gazdálkodási területen” – szögezte le.

Fülöp Rudolf a kórház kritikus anyagi állapotának javítására 300 millió forintos összegű rendkívüli támogatást kért a Pest megyei közgyűléstől. Ez azonban csak az idei év második felére jelent gyorssegélyt az egészségügyi intézmény számára.

Hirdetés