Magyarország a 46. a korrupciós világrangsorban
Magyarország 5,1 ponttal - egy helyezést javítva - a 46. helyre került a Transparency International (TI) 2009-es korrupcióérzékelési indexének (CPI) rangsorában, amelyet Új-Zéland vezet 9,4 ponttal - jelentette be kedden az interneten közvetített tájékoztatón Alexa Noémi, a TI Magyarország ügyvezető igazgatója.
Magyarország megítélése a kelet-közép-európai régióban kicsit javult, a volt szocialista országok közül Észtország és Szlovénia előbbre végzett, Lengyelország, Csehország és Szlovákia pedig mögöttünk - mondta Alexa Noémi. (Korrupciós szempontból a legtisztább ország 10 pontot kap, a legkorruptabb nullát. Európában Magyarország a korrupciós ranglistán a 21. helyen áll.)
Alexa Noémi szerint a párt- és kampányfinanszírozás átláthatatlansága és az ezzel szorosan összefüggő túlbonyolított közbeszerzési rendszer továbbra is a hazai korrupció melegágya. Az ügyvezető igazgató leszögezte: az a tény, hogy korrupciós esetek csak rendkívül ritkán végződnek felelősségre vonással (és amelyek igen, azok nagyrészt a kisebb károkozással járó esetek), erősítik azt a feltételezést, hogy a korrupt magatartás, ügyintézés és üzletvitel nem kockázatos Magyarországon. A szoros kapcsolati hálókon keresztül megvalósított korrupt tranzakciók a válságból való kilábalás és a gazdasági növekedés gátjává váltak.
A frekvenciatender körüli visszásságok, a kampányfinanszírozás reformjában való megegyezés hiánya azt mutatja, hogy a korrupció elleni küzdelemben különösen fontos szerep hárul a parlamenten kívüli szereplőkre - mutatott rá a TI ügyvezetője. Véleménye szerint az üzleti szféra, a civil társadalom és a választópolgárok feladata és felelőssége lett, hogy saját korrupciós gyakorlataik beszüntetésével, valamint bátor és erőteljes kiállással kényszerítsék a döntéshozókat a változásra.
Új-Zéland az első
A TI éves korrupciós listáját az idén a legkevésbé korruptnak minősített Új-Zéland vezeti, majd a sorban Dánia, Szingapúr és Svédország következik. A szervezet Berlinben közzétett éves jelentése szerint Szomália és Afganisztán a világ két legkorruptabb országa, de nem sokkal marad el ebből a szempontból Mianmar, Irak, Szudán és Csád sem, majd a posztszovjet országok, Üzbegisztán és Türkmenisztán következnek Irán és Haiti társaságában.
A környező országok, illetve a térség új európai uniós tagállamai közül mind a helyezést, mind az osztályzatot tekintve csak Szlovénia és Észtország előzi meg Magyarországot, míg Lengyelország, Csehország, Szlovákia, de különösen Bulgária és Románia a korrupció tekintetében mögötte "kullog". A listán Lengyelország a 49. Csehország és Litvánia egyaránt az 52. Lettország és Szlovákia az 56., Bulgária és Románia pedig a 71. helyen áll.
A korrupció ellen küzdő nemzetközi társadalmi szervezet idei listáján 180 ország szerepel. Az összehasonlító jelentés mindenekelőtt a közszféra korrupcióját méri, és elsősorban befektetők, üzleti, illetve kockázati elemzők véleményét tükrözi.