2009. november. 03. 18:21 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 04. 17:20 Itthon

A Danubius perel, az ORTT haladékot adott az újaknak

A Sláger Rádió mellett a Danubius Rádiót üzemeltető társaság is keresetet nyújtott be a Fővárosi Bírósághoz az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) ellen - közölte a bíróság sajtóosztálya kedden az MTI-vel.

A közlemény szerint a médiumok soron kívüli eljárást kértek, amely iránt a bíróság a szükséges intézkedéseket megtette. Emellett kérték "az ideiglenes intézkedés" elrendelését, amelyről a bíróság az ORTT észrevételeit követően hoz döntést.

A Sláger Rádió vezetése már a múlt szerdai ORTT-döntés után jelezte, hogy perre megy, kedden a rádió vezérigazgatója, Heal Edina ezt már tényként közölte. Egyben idézte a  Sláger Rádió Zrt. tulajdonosa, az Emmis Communications múlt pénteki közleményét, amely szerint a magyar médiahatóság döntése "törvénytelen, mert az ellentétes az ORTT saját pályáztatási rendjével, sérti a magyar médiatörvény előírásait, illetve az Európai Uniós jogszabályokat".

Nincs halasztó hatálya

Megkötheti a médiahatóság a két országos kereskedelmi rádió műsorszolgáltatási szerződését függetlenül attól, hogy a most lejáró koncessziók birtokosai bíróságon támadták meg a pályázat eredményét - mondta Bayer Judit médiajogász az MTI-nek kedden. A bíróság felülvizsgálatát kérhetik, aminek nincsen halasztó hatálya - mondta a szakember.

Az Origo hírportál időközben arról számolt be, hogy az ORTT keddi ülésén kedvezményt adott a Danubius és a Sláger frekveciáját elnyerő két társaságnak. Az MSZP-s, fideszes és KDNP-s delegáltak (Gyuricza Péter, Ladvánszky György, Szalai Annamária és Tirts Tamás) úgy döntöttek, hogy a két cégnek, az Advenio és az FM1 nem kell még felszámolniuk egyéb érdekeltségeiket, csak 180 napon belül. Tették ezt annak ellenére, hogy a hírportál értesülései szerint az FM1 éppen ellenkezőjét vállalta szerződésében, az Advenio pedig - jogsértően, ám a kizárást a delegáltak szavazatával elkerülve - nem is nyilatkozott pályázatában a Lánchíd Rádióval való tulajdonosi összeférhetetlenségről. (Az FM1-ben részes Est Media Group amúgy a frekvenciadöntés után jelezte, hogy megtartaná a Radiocafét is.)

A két cég így fél éven belül módosíthatja a cégek tulajdonosi szerkezetét, hogy megfeleljen a médiatörvénynek. Érdekes egybeesés, hogy Szalai Annamária, a Fidesz delegáltja éppen emellett a megoldás mellett érvelt, amikor azt fejtegette, miért mehet át a testületen az Advenio szabálytalan pályázata.

A szerdai eseményekről és annak előzményeiről bővebben itt olvashat.

Az ORTT múlt szerdai döntését később bírálta az MDF, míg a liberálisok frakcióvezetője parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte, ezt azonban a két nagy párt nem támogatta; a frekvenciadöntés másnapján - november 30-i hatállyal - lemondott tisztségéről Majtényi László, az ORTT elnöke.

Hirdetés