2009. október. 12. 13:55 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 12. 13:54 Itthon

Sólyom: Szerbia közeledése Európához a térség elemi érdeke

Szerbia közeledése Európához az egész térség elemi érdeke - mondta Sólyom László köztársasági elnök hétfőn újságíróknak a Sándor-palotában, miután megbeszélést folytatott Borisz Tadics szerb államfővel.

A magyar államfő fontosnak nevezte Szerbia mielőbbi csatlakozását az Európai Unióhoz. Hozzátette: Szerbia közeledése Európához az egész térség elemi érdeke. Szerbia integrációja a biztosíték arra, hogy Magyarországon, Szerbiában és az egész Balkánon őshonos nemzetiségek megmaradnak eredeti lakóhelyükön - hangsúlyozta. A magyar köztársasági elnök úgy fogalmazott: Magyarország továbbra is támogatja, hogy Szerbia a jövő év elejétől kezdve a vízumhatárokon belülre kerüljön.

Sólyom László közölte: továbbra is támogatja, hogy a Magyarországon élő kisebbségek parlamenti képviseletet nyerhessenek "jelentős pozitív diszkrimináció révén". Kiemelte: üdvözli, hogy Szerbiában megszületett a Nemzeti Tanácsokról szóló törvény, amely törvény, szavai szerint, lehetőséget ad arra, hogy a nemzeti kisebbségek teljes mértékben gyakorolhassák a kulturális önigazgatást. Mindemellett szólt a magyar államfő arról is, hogy a magyarországi szerb kisebbségnek minden segítséget meg kell adni abban, hogy megőrizze identitását, "sőt demonstrálja jelenlétét Magyarországon".

Sólyom László felhívta a figyelmet arra: mind a két országnak alapvető érdeke a közös múltnak az objektív, részletekbe menő, szaktörténészek által történő feltárása. Különösen vonatkozik ez a II. világháború végén, 1944-1945-ben történt eseményekre - tette hozzá. Bejelentette: szerb kollégájával együtt elhatározták, hogy felkérik a két ország tudományos akadémiáját, hogy hozzon létre egy közös történész vegyesbizottságot a történeti tények objektív feltárására. A tények tisztázásáról van szó, nem felelősök kereséséről - tette hozzá.

A magyar államfő elmondta azt is, hogy 2010. március 15-ét a vajdasági magyarokkal ünnepli majd, és találkozik a szerb elnökkel is. Sólyom László beszélt arról, hogy Magyarország és Szerbia két nemzetközi megállapodást is aláírt, mind a kettő az infrastruktúrát érinti. Fontosnak nevezte a két ország közötti határátkelőhelyek, vasúti útvonal fejlesztését. Elmondta, hogy Szerbia szeretne csatlakozni a Nabucco-földgázvezetékhez, és mindketten szorgalmazzák a Dunának, mint fő közlekedési folyosónak a jobb kihasználását. Hozzátette: beszéltek a Mura-Duna-Dráva bioszféra-rezervátum kérdéséről is, szavai szerint ugyanis azt az UNESCO a világörökség részévé szeretné tenni.

Borisz Tadics azt emelte ki: Szerbia integrációja, csatlakozása az unióhoz az egyetlen módja annak, hogy a nyugat-balkáni térségben olyan stabilitás alakuljon ki, mely alapja lehet a gazdasági fejlődésnek is. Kiemelte azt is: a szerb parlament a Nemzeti Tanácsokról szóló törvény elfogadásával egy olyan, a kisebbségek jogait tiszteletben tartó törvényt hozott, melyhez hasonlót nehezen lehet akár az EU-ban is  találni. A törvény lehetőséget ad arra, hogy a magyar kisebbség Vajdaságban kialakítsa ás hatékonnyá tegye az oktatási rendszerét. Mint mondta, bízik benne, hogy a magyar kormány mérlegelni fogja annak lehetőségét, hogy a szerb kisebbséghez tartozók jelen legyenek az államigazgatási rendszerben.

Szólt arról is, hogy Szerbia az elmúlt időben igen erőteljesen épített ki gáztároló-kapacitásokat a saját területén. Itt köszönte meg, hogy tavaly télen Magyarország segített Szerbiának az energetikai válságban. A szerb köztársasági elnök megemlítette, hogy Szerbia három Duna-hidat szeretne építeni a közeljövőben. Sólyom Lászlóval egyetértett abban, hogy a két ország történelmi múltjának "sötét időszakát" tisztázni kell, és ezért állítják fel a két ország tudományos akadémiája által létrehozott vegyes bizottságot. Borisz Tadics közölte: Szerbiában mindig kedves vendég lesz a Magyar Köztársaság elnöke.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.