2009. október. 10. 11:17 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 10. 15:25 Itthon

Kétezer önkormányzati dolgozó tüntet a jövő évi büdzsé ellen

Több mint kétezer ember gyűlt össze szombat délelőtt a Parlament előtti téren, hogy tiltakozzon a benyújtott 2010-es költségvetés ellen; az ország különböző részeiről érkezett emberek településneveket tartalmazó táblákat hordoznak, zászlókat lobogtatnak.

 

Kósa Lajos (Fidesz), Debrecen polgármestere szeptember 28-án jelentette be, hogy tüntetésre hívják fideszes önkormányzati vezetők a polgármestereket, az önkormányzati képviselőket, bizottsági tagokat és alkalmazottakat, hogy "közösen demonstráljanak az utóbbi húsz év legveszélyesebb költségvetése ellen, amely az önkormányzatokat véglegesen padlóra küldheti". A tüntetéshez a Munkástanácsok Országos Szövetsége is csatlakozott, és jelen van a Civil Összefogás nevű szervezet is.

© Stiller Ákos

 
A demonstrálók autóbuszokkal érkeztek a fővárosi Kossuth tér közelébe, majd szervezett csoportokban, nemzeti színű és árpádsávos zászlókkal, valamint településeik nevét - többek között Miskolc, Pécs, Siófok, Ózd, Nyírlugos - tartalmazó táblákkal vonultak be a parlament elé.

A jövő évi költségvetés tönkreteszi az önkormányzati rendszert - jelentette ki Bernáth László, Tetétlen polgármestere az időközben több ezresre duzzadt tömeg előtt. Bernáth László azt mondta, a kormány az embereken akarja behajtani az általa okozott kárt.

Tetétlen polgármestere kérte a kormányzatot, vonja vissza a költségvetési törvény tervezetét, és helyette olyat terjesszen elő, amely az emberek érdekeit képviseli.

Ludas Matyi a színpadon
© Stiller Ákos

A rendezvényt Halász Gábor, a Zala megyei Kiskutas polgármestere nyitotta meg, aki emlékeztetett, a rendezvény kezdeményezői voltak: Bernáth László, Bús Balázs, Óbuda polgármestere, Szűcs Lajos, a Pest megyei önkormányzat közgyűlésének elnöke és Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke, Debrecen polgármestere.

Az SZDSZ a rendezvény kapcsán közreadott közleményében jogosnak nevezte az önkormányzati forráskivonás elleni tiltakozást, de az ezért szervezett Fidesz-tüntetést szánalmasnak.

Az SZDSZ szerint a költségvetési törvénytervezet pénzügyi válságba, eladósodási spirálba taszíthatja az önkormányzatokat, de kevés "szánalmasabb"dolog van, mint egy tüntető országgyűlési képviselő vagy polgármester.

© Bődey János


A liberális párt úgy véli: az egyenesen elszomorító, hogy a hírek szerint a Fidesz vezette önkormányzatok nyomást gyakorolnak alkalmazottaikra, hogy vegyenek részt a szombati pártrendezvényen.

A Kossuth tér közelében a közúti forgalom egyelőre zavartalan, egyedül a 2-es villamos nem közlekedik. A tér közelében az MTI tudósítói alig tucatnyi egyenruhás rendőrt látott.

A rendőrség szeptember 30-án vette tudomásul a rendezvényt. A BRFK tájékoztatása szerint a rendezvény biztosítása miatt 14 óráig járművel tilos megállni a Kossuth téren a Vértanúk tere és a Szalay utca között, valamint az Alkotmány utca mindkét oldalán a Kossuth tér és a Honvéd utca között.

© Bődey János


A rendezvény érinti a BKV egyes járatait is: 10-14 óra között a 70-es és 78-as trolibuszok nem mennek be a Kossuth térre, hanem a Kozma Ferenc utcánál megfordulnak, a 2-es villamos úgynevezett északi ága pedig csak a Havas utca és a Kossuth téri metrómegálló között közlekedik. A rendezvény érinti a 115-ös autóbusz útvonalát is, itt azonban megállót nem hagynak ki a járatok.
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?