Műsorok tűnnek el az MTV-s költségcsökkentés miatt
Külső műsorszállítók és szakértők szerződéseit bontja fel várhatóan a Magyar Televízió, miután az elmúlt héten a köztévét felügyelő közalapítvány kuratóriuma keresztbe feküdt a vállalat hitelfelvételi kérelmének.
Műsor- és szakértői szerződések felbontásával állítaná helyre a Magyar Televízió (MTV) gazdálkodásának egyensúlyát a menedzsment - hangzott el több résztvevő közlése szerint a közmédiumot felügyelő közalapítvány kuratóriumi elnökségének szerdai ülésén. A Medveczky Balázs ügyvezető alelnök által bemutatott intézkedési terv szinte minden olyan szerződést érintene e két kategóriában, amelynek felmondása vagy meg nem kötése nem veszélyezteti az adásbiztonságot. Többek tájékoztatása szerint a menedzsment azt is felmérte, mely munkavállalók elbocsátása járna a legkisebb költséggel.
A válságtervet azt követően kezdte el kidolgozni a köztévé vezetése, hogy a kuratóriumi elnökség szeptember 10-én nem hagyta jóvá a társaság 2,45 milliárdos beruházási hitelének felvételét. A vállalat menedzsmentjének elképzelése szerint a felvett hitel törlesztését az évi 1,2 milliárd forintos koncessziós díjbevételből fedeznék, a kuratórium azonban – bár a bankok számára kiírt közbeszerzési eljárás előtt és közben hagyta futni a hitelfelvételt – végeredményben úgy látta, nincs biztosítva a hitel fedezete, így nem adott felhatalmazást a szerződés megkötéséhez. (A kuratóriumi elnökség korábban jóváhagyta a közbeszerzési ajánlati felhívás feltételrendszerét, és az MTV idei üzleti tervét elfogadva is igent mondott az abban szintén szereplő hitelfelvételre – fejezte ki értetlenségét az MTV.)
A hvg.hu úgy tudja, egyetlen külsős beszállítóval sem bontott még szerződést, de erre nyilvánvalóan előbb-utóbb sor kerül. A kuratórium elnöke, Czeglédi László elbocsátásokról beszélt, a televízió számára azonban ez – számolva a végkielégítésekkel – a rövid távon költségesebb megoldások közé tartozik. Az igazi érvágást inkább a jövő évi költségvetés megkurtítása jelenti: az MTV 7,2 milliárd forinttal lesz kénytelen kevesebbet költeni az idei 28 milliárdos összetámogatáshoz képest.