2009. szeptember. 10. 14:13 Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 10. 19:44 Itthon

Bajnai szerint sikeres volt a találkozója Ficóval, Sólyom még hallgat

Bajnai Gordon Szécsényben találkozott Robert Fico szlovák kormányfővel. Egy 11 pontos nyilatkozatot fogadtak el. Eszerint mindkét fél elfogadja az EBESZ kisebbségi főbiztosának ajánlásait a szlovák nyelvtörvény módosítására vonatkozóan. Ígérik, a vitás kérdéseket vegyesbizottséggal rendezik. A találkozóval kapcsolatos híreket itt olvashatja.

Most érkezett

Robert Fico szlovák miniszterelnök a révkomáromi incidens után nem mondhatott nemet a találkozóra, s a témáit illetően "alkalmazkodni" kényszerült Bajnai Gordonhoz - írta a Progresszív Intézet a csütörtöki kormányfői megbeszélésről készült elemzésében.

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

A Magyar Koalíció Pártja (MKP) szerint Bajnai Gordon és Robert Fico "kissé kibúvót keresve" az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) kisebbségügyi főbiztosára próbálta meg áthárítani a felelőséget a szlovák államnyelvtörvény okozta problémák megoldásáért.

A Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke szerint a szécsényi magyar-szlovák kormányfői találkozó semmit sem oldott meg, s a problémák forrása a magyar oldalon van. "Addig, amíg nem sikerül megegyeznünk a nemzetiségi jogok terén a kölcsönösségben, s Magyarország nem magyarázza meg a magyarországi szlovákok kiirtását, a kapcsolatokban nem lehet előrelépés" - jelentette ki csütörtökön este Ján Slota. A koalíciós politikus ismét revizionizmussal és hazugsággal vádolta Magyarországot. Szerinte a magyarokat csak Trianon megszüntetése érdekli.

Az MDF szerint "nehéz eredményesnek minősíteni" a szécsényi találkozót. A párt külügyi kabinetjének vezetője bár a 11 pontos közös nyilatkozat számos, a kétoldalú kapcsolatokban kiemelten fontos kérdést tartalmaz, a mostani feszültség okairól, az azokat előidéző szlovák politikáról nem esik bennük szó.

A miniszterelnök tájékoztatni fogja a köztársasági elnököt a magyar-szlovák kormányfői megbeszélésről és Sólyom László államfő csak ezt követően alakítja ki álláspontját - mondta Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője. Sólyom László köztársasági elnök augusztus 21-én Révkomáromban vett volna részt a közadakozásból létesített Szent István szobor avató ünnepségén, de megtagadták tőle a belépést.

Kudarcnak nevezte a találkozót az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke. Németh Zsolt szerint Robert Fico "felmosta a padlót" Bajnai Gordonnal. "Ez a találkozó mindenféleképpen kudarcnak minősíthető - jelentette ki. A politikus azért tartja kudarcnak a megbeszélést, mert a miniszterelnökök által elfogadott dokumentumban nem szerepel Szlovákia bocsánatkérése Sólyom László államfő "kitiltásáért", valamint az sem, hogy Magyarország a további együttműködés feltételének tekinti a szlovák államnyelvtörvény módosítását. A Fidesz a szöveget elemezni fogja, és pénteken fejti ki álláspontját részletesen a sajtó előtt - közölte az ellenzéki politikus.

Bajnai és Fico megbeszélték, hogy a szlovákiai államnyelvtörvény kapcsán támadt vitákat az EBESZ kisebbségi főbiztos ajánlásainak szellemében kívánják feloldani. De mit is ajánl az EBESZ főbiztosa?

Negyed hét után ismét elcsendesedett Szécsény, a Nógrád megyei kisvárosban az élet visszaállt a régi kerékvágásba - jelentette a helyszínről az MTI tudósítója csütörtök este. Robert Fico autókonvoja hat óra előtt öt perccel, Bajnai Gordoné negyedórával később hagyta el Szécsényt.

Negyed hétkor feloldották a négy órától tartó útlezárást a belvárosban, az érdeklődők és a tüntetők is hazafelé indultak, és levonultak a helyszínről a készenléti rendőrök is. Szécsényben már csak a művelődési ház zsúfolt, mivel ott rendezték be a sajtóközpontot. A nap során nem történt rendbontás a városban.

"Sajnálattal állapítjuk meg, hogy a két ország miniszterelnökének találkozója kevés kézzelfogható eredményt hozott. Ebben a helyzetben kezdeményezzük egy kerekasztal összehívását - magyarországi és szlovákiai tudósok, művészek, értelmiségiek, véleményformálók (beleértve magyországi szlovákokat és szlovákiai magyarokat is) részvételével - melynek feladata, hogy a helyzet normalizálására vonatkozó ajánlásokat fogalmazzon meg" - írta közleményében az SZDSZ.

Bajnai Gordon és Robert Fico szlovák miniszterelnök közösen aláírt nyilatkozatának szövege teljes terjedelmében.

Hirdetés