2009. június. 24. 17:07 MTI Utolsó frissítés: 2009. június. 24. 16:57 Itthon

Lomnici: nem győzködtem az MSZP-s képviselőket

"Eszem ágában sem volt" meggyőzni az MSZP-s képviselőket, hogy ne szavazzák meg Baka Andrást főbírónak - mondta Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság volt elnöke szerdán az MTI-nek.

Az egykori bírósági vezetőt az MTI annak kapcsán kérdezte, hogy Sólyom László köztársasági elnök hétfőn, miután az Országgyűlés megválasztotta Baka Andrást főbírónak, kijelentette: a főbíró megválasztásának pozitívuma, hogy "ma végérvényesen véget ért a Lomnici-korszak", az Index internetes újság pedig szerdán országgyűlési képviselőkre hivatkozva azt írta, hogy Lomnici Zoltán személyesen és telefonon győzködte a vele kapcsolatban álló országgyűlési képviselőket, hogy szavazzanak nemmel Baka András főbírói kinevezésére. Az Ideális Bírósági Igazgatásért Közhasznú Egyesület mindezeket követően felhívta Lomnici Zoltánt: tisztázza az LB elnökválasztásában betöltött szerepét.

Lomnici Zoltán megjegyezte: a rendszerváltozás óta húsz legfőbb közjogi méltóságnak számító tisztségviselőt választottak meg, s közülük tíz olyan, aki nem politikus, rájuk pedig más erkölcsi szabályok vonatkoznak. Ő is ezeknek a sorába tartozik, s így ő sem fejezheti ki érzelmeit, és nem tehet olyan nyilatkozatot, amellyel más hatalmi ágat érintene. "Eddig is ehhez tartottam magam ehhez, és ezután is fogom. Az ország nyugalma, az állami szervek tekintélye miatt fontos, hogy ne keveredjünk vitába" - mondta, vagyis semmilyen módon nem kommentálja Sólyom László szavait.

Lomnici Zoltán a távirati irodának nyilatkozva emlékeztetett rá: Sólyom László köztársasági elnök tavaly februárban jelentette be, hogy nem kívánja őt újra jelölni az LB elnöki posztjára. "Akkor és azóta többször is - legutóbb idén április 1-jén, amikor már sem elnöke, sem elnökhelyettese nem volt az LB-nek - világossá tettem: egy esetleges felkérést az elnöki posztra nem fogadnék el, nem aspirálok az LB elnöki posztra" - mondta.

Mint felidézte, miután Sólyom László néhány hete bejelentette, hogy ismét Baka Andrást jelöli főbírónak, az MSZP vezetői - Lendvai Ildikó és Kiss Péter is - jelezte a jelölt támogatását, így semmi értelme nem lett volna annak, hogy ő a szocialista képviselőknél Baka András MDF-es múltjára hivatkozzon. "Természetesen eszem ágában sem volt, hogy meggyőzzem arról a szocialista képviselőket, hogy ne támogassák a jelölt megválasztását. Egyetlen ilyen képviselőt nem tudnának kiállítani" - jelentette ki. Mint megjegyezte, ő egyedül Avarkeszi Dezsővel, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkárával beszélt, de ennek a megbeszélésnek a részleteit nem ismertette.

Répássy Róbert (Fidesz), az országgyűlés alkotmányügyi bizottságában Baka András június 15-i főbírójelölti meghallgatásán azt mondta, hogy több képviselőt is megkeresett "egy legfelsőbb bírósági bíró, volt bírósági vezető" azzal, hogy a szocialisták egy évvel ezelőtti elutasító álláspontjukat azért változtatták meg Baka Andrással kapcsolatban, mert helyettesének választ egy olyan személyt, aki már korábban is pályázott az LB elnökhelyettesi posztjára. Lomnici Zoltán az MTI-nek cáfolta, hogy ő lett volna a Répássy Róbert által körülírt bírósági vezető. Hangsúlyozta: az, hogy volt-e külön megállapodás Baka Andrást illetően, az ő hatókörén "teljesen kívül esik". Ugyanakkor - mint mondta - röviddel a Baka András újrajelöléséről szóló hír után már több országos napilap és hetilap erről a megállapodásról írt. "Természetesen nem én voltam a hírforrás" - közölte.

"Azt az állítást, hogy komoly befolyásom lett volna akár az MSZP-re, akár a Fideszre, egyszerűen nem lehet komolyan venni. Naivitásra vall, ha valaki azt állítja, hogy MSZP-s szavazatokat tudtam volna eltéríteni" - mondta. Hozzátette: már kérte az Indextől a cikk helyreigazítását.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.