Orbán: „Magyarország az IMF és az EU lélegeztetőgépén”
Ne engedjük, hogy offshore lovagok kezében maradjon a pénzpiacok felügyelete sem európai, sem tagállami szinten - mondta Orbán Viktor Brüsszelben, hozzátéve, egyedül Magyarországon nem cél a gazdaságélénkítés.
Kétféle úton járnak a tagállamok az Unióban, az egyik amelyen Magyarország jár, és egy másik, amelyen mindenki más - mondta Orbán Viktor az Európai Néppárt (EPP) vezetőinek a csütörtökön kezdődött EU csúcs mentén megrendezett találkozóján. Kijelentésével arra utalt, hogy a válság nyomán egy ideje a tagállamok nem tartják be az eurózónára érvényes keretszámokat, így például figyelmen kívül hagyják, hogy a költségvetési hiány a GDP arányában legfeljebb 3 százalék lehet A tagállamok pénzpolitikájában az új uniós jelszó az angolul három TTT-ként emlegetett (temporary, timely targeted) azaz: átmeneti, időben hozott, és célzott szabályozás, melyneek célja növekedésbarát gazdaságpolitika kialakítása. . Orbán szerint ez alól Magyarország lóg csak ki, “hazánk az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap lélegeztetőgépére van kötve, melyről ha lekapcsolnák, az azonnali gazdasági halálhoz vezetne”. Az ellenzéki vezető szerint semmilyen jel nem mutat arra, hogy változik a helyzet, az államadósság a GDP arányában már 80 százalék fölött van, egyre több a munkanélküli, s ráadásul a Nemzetközi Valutaalappal eredetileg kialkudott 2,6 százalék helyett, már most is 3,9 százalékon áll a költségvetés hiánya. A Fidesz elnöke szerint kétség sem fér hozzá, hogy ezt sem tudja majd tartani a magyar kormány.
Orbán Viktor a Belga Tudományos Akadémia épületében © MTI - Koszticsák Szilárd |
A néppárti vezetőkkel folyatott tárgyalásairól Orbán, „megerősödve tér haza a tekintetben, hogy változásra, új gazdaságpolitikára és új politikai vezetésre van szükség, és semmiképp nem szabad olyan elhibázott lépéseket elfogadni, mint például a Bajnai-kormány által tervezett ingatlanadó.”
Az tervezett európai pénzügyi felügyeleti mechanizmus kapcsán újságírói kérdésre válaszolva közölte, minden olyan európai törekvést támogat az Európai Néppárt és a Fidesz is, mely elejét veszi a jövőben, hogy a bankárok ellenőrizzék a globális pénzpiacokat.
“A bankok irányítói sodorták válságba a világgazdaságot, ezért most nem adhatjuk meg azt a szívességet nekik, hogy továbbra is ők ellenőrizzék az új európai felügyeleti rendszert” - fejtette ki Orbán. Hozzátette, nem a termelési szférából, hanem a banki és tőkepiacokról indult ki a válság, mely jó néhány -- emberi ésszel felfoghatatlanul gazdag ember azon törekvéséből fakad, hogy még gazdagabbak legyenek s ezért loptak csaltak, hazudtak, adatot hamisítottak, s ehhez találtak partnereket, politikusokat. Szerinte Magyarországon is hasonló a helyzet, Orbán szerint a gondolat is elképesztő, hogy hazánkban egy “offshore lovag” vezetése alatt álló nemzeti bank ellenőrizze a pénzpiacokat.
A néppárti vezetők tárgyalásairól szólva Orbán elmondta, hogy miután a Néppárt hatalmas fölénnyel nyert az EP választásokon, ez a párt állíthat jelöltet, és a kormány- államfők tanácsában várhatóan egyértelmű támogatásra talál José Manuel Barroso, jelenlegi bizottsági elnök újraválasztása. Más lehet a helyzet az Európai Parlamentben, mely a végső igent mondja ki a Bizottság vezetőjének személyére.A döntés halasztgatása veszélyes, az EU a jelenlegi bizonytalan gazdasági helyzetben, a nizzai szerződés és a lisszaboni szerződés közti átmeneti időben, nem viselkedhet “Pató Pál módjára”.