Mivel zsarolták Csányi Sándort? - bíróság előtt a vádlottak
Az elsőrendű vádlott távolmaradása miatt október 22-én folytatódik az OTP elnök-vezérigazgatójának, Csányi Sándornak a megzsarolása miatt indult büntetőeljárás tárgyalása a Pesti Központi Kerületi Bíróságon. A következő tárgyalásra tanúként megidézik az OTP biztonsági igazgatóját is.
Csak a másodrendű és a harmadrendű vádlott jelenlétében tudott tárgyalást tartani június 18-án Vasvári Csaba bíró a Pesti Központi Kerületi Bíróságon. A Csányi Sándor OTP-vezér ellen elkövetett zsarolási ügy elsőrendű vádlottja, Kökény Tibor orvosi vizsgálatra hivatkozva nem jelent meg a tárgyaláson.
A tárgyalás a vádirat ismertetésével kezdődött, az ügyész, Horváth László elmondta, hogy a másodrendű vádlott, Lőrincz András cége, a Sámson Holding Kft. anyagi vitában állt az OTP-vel. A nézeteltérés jogi útra terelődött, a pert a Sámson Holding jogerősen elvesztette. Emiatt zsarolta meg Lőrincz András a pénzintézet elnök-vezérigazgatóját.
A zsarolás alapját a Bank Centerrel kapcsolatos információk képezték, amelyek alapján még az adóhivatal munkatársai 2000-ben feljelentés tettek, igaz, végül eljárás nem lett az ügyből. Ebben az időben az APEH-ban dolgozott elnöki tanácsadóként és részt vett az ingatlan apportálása kapcsán folytatott vizsgálatban Gubuznai Zoltán, akit a zsarolási ügy vádirata szerint Lőrincz megkeresett. Vele a visszaélésgyanús ügyről többször is tárgyaltak.
Lőrincz egyébként 2007. november 21-én találkozott Dunakeszin Kökény Tiborral, majd november 29-én a Pólus Centerben lévő internetes kávézóból küldte el Kökény az első zsaroló e-mailt – a Bank Center néhány dokumentumával együtt – Csányi Sándornak, és a megadott időpontig 50 millió euró átadását követelte. Mivel a pénz nem érkezett meg, másnap újabb e-mailt továbbítottak egy Dunakeszin lévő kávézóból a bankvezérnek. Ám ez a küldemény sem érte el hatását, így december 3-án ismét megzsarolták Csányit. Az OTP Bank biztonsági igazgatója ezután tett a hatóságoknál feljelentést.
A vádhatóság súlyos fenyegetéssel elkövetett zsarolás miatt emelt vádat, Lőrinczcel szemben felbujtóként, Gubuznai Zoltán ellen pedig bűnsegédként. Mivel a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai a harmadrendű vádlottnál megtartott házkutatás során két Flóbert-pisztolyt és töltényeket is találtak, az ügyészség vele szemben lőszerrel és lőfegyverrel való visszaélésért is vádat emelt. Kökény Tibor vonatkozásában sem a vádiratot, sem a vádat nem ismertette Horváth László ügyész.
Lőrincz András prejudikációnak mondta a vádat, Gubuznai Zoltán pedig tagadta, hogy a terhére rótt bűncselekményt elkövette volna. Mivel egyikük sem kívánt vallomást tenni, Vasvári Csaba bíró felolvasta a nyomozás során tett vallomásaikat. Ezekben arról számolt be, hogy valóban volt egy vitás ügylete az OTP-vel, és amikor bevitte az ehhez kapcsolódó anyagokat a pénzintézet első emberének, találkozott ugyan Csányival, de érdemben nem beszélt vele.
Állítása szerint az ügy hátterében az lehet, hogy kidolgozott egy olyan hőszivattyút, amelynek használatával jelentős energia-megtakarítást lehet elérni, s ez sértette a gázszektor érdekeit, mert jelentős bevételtől estek volna el. Igaz, Lőrincz vallomásában nem tudta megmondani, milyen érdekeltsége lehet az OTP-nek a gáziparban. Megjegyezte: Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnököt is tájékoztatta a találmányról, és arról tájékoztatták őt, hogy szakértőt fognak számára kijelölni, akivel egyeztethet majd. Hozzátette: a másik két vádlottat ismeri, a zsaroló leveleket pedig nem látta. Ugyanakkor – mint a bíró felolvasta – a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársai Lőrincz autójában találtak egy pendrive-ot, amelyen rajta volt az az e-mail, ami Kökény Tibornál is előkerült.
Gubuznai Zoltán esetében szintén a nyomozás során tett vallomásait ismertette a bíró. A nyomozók előtt a férfi úgy nyilatkozott, hogy irreálisnak tartja az egész zsarolási ügyet, Kökény Tibort nem ismeri. Lőrincz Andrással még 1999-ben ismertették össze. Tudott arról, hogy perben áll az OTP-vel, illetve Lőrincz tudott arról, hogy a Bank Center vizsgálatának idején ő az APEH-nál dolgozott, s a bankárügyről többször is beszéltek.
Az anyagot látta is Lőrincz András Népszínház utcai irodájában, de nem ő adta neki. Megjegyezte: otthonában is dolgozott a dokumentumon, de soha senkinek nem bocsátotta a rendelkezésére. Az adóhivatalban több példány is volt a vizsgálat anyagából és a feljelentésből, amelynek megtétele után egyébként nem sokkal az APEH-ban átszervezések történtek, s az osztály megszűnése miatt az ő munkaviszonyát is megszüntették. Gubuznai a nyomozó hatóságnak elmondta, úgy tudja, hogy Lőrincz András az anyagért 10 millió forintot kapott az MSZP-től.
Azt elismerte az NNI kollégái előtt, hogy a bankárügyről 2002-ben készített egy összefoglalót korábbi kollégájával, Stotz Gyulával együtt, amelyet az arra – más ügyekkel együtt – megbízást adó Kapolyi Lászlónak, a Magyar Szociáldemokrata Párt vezetőjének adott át. Ez egyébként – mint anno a megfigyelési ügy kapcsán a hvg.hu is megírta – Keller Lászlónak továbbítottak volna – állításuk szerint –, de a közpénzügyi államtitkár nem tartott rá igényt, mondván, megvan már neki.
Az Allied-ügy |
Gubuznai Zoltán az elsőrendű vádlottja az Allied Investment ügynek, amelyben sikkasztás a vád. Az elvileg az OTP privatizációjára alakult, de attól elesett cég 1994 és 1998 között működött. Az Allied – a nyomozó hatóság szerint – 1996-tól olyan pénzügyi tevékenységet folytatott, amely tiltott pénzgyűjtésnek számított: 4-6 százalékos hozamígérettel úgy vettek át pénzt az ügyfelektől, hogy szerződésben rögzítették volna, milyen ügyletekbe fektetik a milliókat. A tárgyalás 2004-ben kezdődött és már háromszor indult újra, ám egyelőre nincs kilátásban az első fokú ítélet sem. Gubuznai a zsarolási ügy kapcsán tett írásos vallomásában egyébként megemlítette, hogy az Allied működéséről időben tájékoztatta a hatóságokat. |
Gubuznai a lőszerrel és lőfegyverrel való visszaélés kapcsán a nyomozóknak beszámolt arról, hogy a Flóbert-pisztolyok édesapjáé voltak, egy fémkazettában tartotta őket a töltényekkel együtt – de csak apja emléke miatt.
A bíró végül bejelentette, hogy a tárgyalást október 22-ére napolja el, s arra megidézi az OTP Bank biztonsági igazgatóját, Jakab Gézát is, aki a zsarolás miatt a feljelentést megtette. Emellett megjegyezte, megkeresi Kökény Tibor kezelőorvosát is, hogy tisztázzák, mikor egyeztették a vizsgálat időpontját, s az halasztható lett volna-e. Emellett elrendelte elmeorvos szakértő kirendelését a másodrendű vádlott, Lőrincz András beszámíthatóságának megállapítása miatt.