2009. április. 24. 12:23 Utolsó frissítés: 2009. április. 24. 14:08 Itthon

Miért lett KISZ-titkár Rózsa-Flores? - egy leporolt nyilatkozat

Az alulról jövő demokratikus mozgásnak titulált formulák zömmel felülről irányítottak – nyilatkozta a nemrég Bolíviában lelőtt Eduardo Rózsa-Flores a Munkásőr című lapnak 1989-ben, amikor arról faggatták, miért vállalta el a KISZ-titkárságot. Az egykori KISZ-esekkel jó kapcsolatban álló „forradalmár” azt sejtette, irányított szerepe volt.

Egy kubai milícia delegációja járt Magyarországon a nyolcvanas években, a küldöttségnek Eduardo Rózsa-Flores tolmácsolt. A kubaiak a Munkásőrség vezetőivel is találkoztak, akikkel Flores jó kapcsolatba került, így belépett a testületbe, ő maga is munkásőr lett.

A testület hivatalos lapja, a Munkásőr 1989. júniusi számában Az utolsó KISZ-titkár címen közölt interjút Rózsával, aki az újság szerint „kényelmes fotelben ülve is világmegváltó gondolatokon meditál, és lobog, szárnyal, ha politizál”.

Az interjúban arra a kérdésre, hogy miért akart az ELTE KISZ-titkára lenni 1989 októberében, azt feleli: kötelességének érezte, hogy elvállalja „arra a rövid átmeneti időszakra”. Flores válaszán a lap riportere is meglepődik: „Ne haragudj, de ezt a megszűnést akkor még nem tudhattad, hisz csak idén (1989 – a szerk.) tavasszal jelentették be, hogy feloszlik és a demokratikus úton, spontán alulról szerveződő Magyar Demokratikus Ifjúsági Szövetség (DEMISZ) lép a helyébe…”

Rózsa-Flores erre azt válaszolta, „ez egy előre lejátszott parti volt”, a rétegszervezetek modelljét pedig Olaszországból importálták. „Részese voltam az e témában folytatott konzultációknak. Azóta, ha spontán társadalmi szerveződésekről hallok, kinyílik a bicska a zsebemben, mert tudom, hogy az alulról jövő, demokratikus mozgásnak titulált formulák zömmel felülről irányítottak. És még valami: ha körülnézel, csupa olyan embert látsz – tisztelet a kivételnek – a különböző tagcsoportok és szervezetek élén, akik vezető pozíciót foglaltak el a régi KISZ apparátusában is. Szék- és hatalomátmentés van? – kérdezhetnéd, de erre nem felelek, úgyis megteszi helyettem, nagyon rövid időn belül, a történelem” – olvasható az interjúban.

A történethez hozzátartozik, hogy Eduardo Rózsa-Flores még a KISZ-es időkből ismert több ma is aktív politikust, köztük például a szocialista Kiss Pétert és a korábban még a titkosszolgálatokat miniszterként irányító Szilvásy Györgyöt. A KISZ 1989. április 22-én oszlott fel, illetve ekkor alakult újjá DEMISZ néven. Az újonnan alakult szervezet alelnöke Gyurcsány Ferenc lett.

Mint ismeretes, Rózsa szoros kapcsolatokat ápolt a magyar állambiztonsággal, és olykor maga is elhencegett külföldi (keleti) titkosszolgálati kapcsolataival. A rendszerváltás idején az állambiztonság mindent megtett, hogy az alakuló szervezetekbe juttassa embereit, ügynökeit, provokátorait, illetve maga is alakítson fantomszervezeteket. Paradox módon a valóban alulról szerveződő – egyébként egyáltalán nem kisszámú –, a pártállami hatalommal szemben létrejövő szerveződést pedig éppen úgy próbálták rossz hírbe keverni, hogy azt a legendát hítresztelték, az autonóm csoportok szervezői valójában az állambiztonság ügynökei.

1989 tavaszán, Rózsa-Flores titkárkodása idején az ELTE-n a Fidesznek már több tagja volt, mint a KISZ-nek.

Dezső András

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.