2009. március. 21. 18:34 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 23. 12:21 Itthon

Reagálások Gyurcsány javaslatára

Az SZDSZ helyesnek tartja a miniszterelnök döntését, a Fidesz nem kezd tárgyalást új kormányról, ám hétfőn kezdeményezi a parlament feloszlatását, amelyre KDNP-vel együtt tesz indítványt hétfőn. Az MDF pedig egyeztetést kezdeményez a parlament ellenzéki pártjaival egy közös miniszterelnök-jelöltről.

A Fidesz nem kezd tárgyalást új kormányról, ám hétfőn kezdeményezi a parlament feloszlatását – közölte a legnagyobb ellenzéki párt arra reagálva, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő új kormányfő vezetésével új kormány alakítását javasolta az MSZP szombati pártkongresszusán. Az SZDSZ helyesnek tartja a miniszterelnök döntését, hogy egy új kormányfőről, új kormányprogramról és új kormányról kezdődjenek tárgyalások. Az MDF egyeztetést kezdeményez hétfőre a parlament ellenzéki pártjaival egy közös miniszterelnök-jelöltről. A KDNP a Fidesszel közösen nyújtja be az indítványt a parlament önfeloszlatására. Elemzők ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy több mozzanat tisztázatlan a kormányfői kezdeményezéssel kapcsolatban.

Kormányváltás
Olvassa el az összes hírt a kormányváltásról a hvg.hu-n!
A Fidesz nem kezd tárgyalást új kormányról, ám hétfőn kezdeményezi a parlament feloszlatását – jelentette ki Navracsics Tibor a párt rendkívüli elnökségi ülése utáni sajtótájékoztatón. Az ülést azt követően tartották, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő új kormányfő vezetésével új kormány alakítását javasolta az MSZP szombati pártkongresszusán. Navracsics Tibor úgy fogalmazott, hogy az MSZP az ország szégyene, az új választás pedig az ország érdeke.

Ha hétfőn sikerül házszabálytól való eltéréssel tárgyalni a Fidesz indítványát az Országgyűlés feloszlatásáról, és a szocialisták is belátják, hogy az ország érdekeit saját hatalmi érdekeik elé kell helyezni, akkor az előrehozott választásokat június 7-én, az európai parlamenti választással egy időben meg lehet tartani – mondta. Arra a felvetésre, hogy ha a két kisebbik parlamenti párt és az MSZP megteremti a többséget, akkor sem kíván-e tárgyalni a Fidesz az új kormányról, Navarcsics Tibor azt mondta: ez nem a Fidesz szégyene lesz.

A KNDP közölte, hogy Semjén Zsolt, a párt elnök-frakcióvezetője a Fidesz frakcióvezetőjével közösen –  januári hasonló kezdeményezésük után – újra benyújtja a parlament önfeloszlatását célzó indítványát. Az SZDSZ helyesnek tartja a miniszterelnök döntését, hogy egy új kormányfő személyéről, új kormányprogramról és új kormányról kezdődjenek tárgyalások – mondta az SZDSZ országos tanácsának ülését követő sajtótájékoztatóján Fodor Gábor.

A pártelnök hozzátette, hogy azt a „politikai agóniát, amit az elmúlt hónapokban láttunk”, folytatni nem lehet. Véleménye szerint ugyanis Gyurcsány Ferenc javaslatai nem mutatnak kiutat a válságból, amely társadalmi és gazdasági válság egyaránt. Ezért olyan személyt keresnek, aki mind a két válságot meg tudja oldani. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy több miniszterelnök-jelöltjük is van, de nem akart neveket mondani. Arra a kérdésre, hogy Bokros Lajos jelöltségét támogatnák-e, annyit mondott, hogy a volt pénzügyminisztert tiszteletreméltó közgazdásznak tartja, akivel jó viszonyban vannak, s az MSZP-vel le fognak ülni tárgyalni az ügyben. Elismerte, hogy a kongresszus előtt Gyurcsány Ferenc telefonon megkereste. Közölte, hogy a miniszterelnök nem kért tőle támogatást az MSZP esetleges jelöltjéhez vagy egy újabb koalíciókötéshez, csak a szándékairól tájékoztatta.

Az MDF egyeztetést kezdeményez hétfőre a parlament ellenzéki pártjaival egy közös miniszterelnök-jelöltről – közölte Dávid Ibolya, az MDF elnöke. „A Magyar Demokrata Fórum szerint most az ellenzéki többség kezében van az ország sorsa: a három ellenzéki párt közös megegyezésén múlik, hogy egy valóban alkalmas, válságkezelő miniszterelnök kerüljön Gyurcsány Ferenc helyére” – írta közleményében a pártelnök.

Mielőtt Gyurcsány Ferenc új kormány alakítását javasolta volna az MSZP tisztújító kongresszusán, a kormányfő az MSZP elnökségének szombaton arról beszélt, hogy bizalmatlansági indítványt kezdeményez maga ellen az Országgyűlésben. Az MTI úgy tudja, hogy a miniszterelnök azzal indokolta döntését, hogy így az MSZP a többi párttal egyeztetve találhat majd egy külső személyt a hatékony válságkezeléshez Ezzel kapcsolatban Gulyás Gergely alkotmányjogász, a Szabadság Kör tagja azt hangsúlyozta a távirati irodának, hogy az alkotmány szellemével ellentétes, ha a kormányfő konstruktív bizalmatlansági indítványt kezdeményez maga ellen.

A miniszterelnöknek csak két lehetősége van az alkotmány szerint: lemond vagy bizalmi szavazást kezdeményez maga ellen, a lehetőségek között azonban nem szerepel, hogy konstruktív bizalmatlansági indítványt kezdeményezzen. Hozzátette, hogy országgyűlési képviselőként sem teheti ezt meg, mert ebben az esetben a miniszterelnöki és a képviselői tisztség nem választható külön.

Gyurcsány Ferenc szombati bejelentésével valójában lemondott, de jogilag „más technikát szeretne alkalmazni” annak érdekében, hogy az államfőt „"kikapcsolhassák” a folyamatból – közölte az alkotmányjogász. Ugyancsak a köztársasági elnök „kikapcsolásának” lehetőségét emelte ki gyorselemzésében a Political Capital. Az intézet szerint a konstruktív bizalmatlansági indítvány adja meg leginkább a lehetőséget arra, hogy a köztársasági elnököt „kikapcsolják” a kormányváltási folyamatból, és elkerüljék az Országgyűlés feloszlatását.

A Nézőpont Intézet gyorsjelentésében pedig azt írta, hogy rengeteg kérdőjelet hagyott maga után bejelentésével Gyurcsány Ferenc. A kutatóintézet elemzése szerint egyebek mellett az sem világos, hogy valóban az-e a szándéka Gyurcsány Ferencnek, hogy átadja a helyét, vagy a „személyi kérdés” kéthetes megnyitásával inkább csak saját alternatívanélküliségét akarja bizonyítani. Feltűnő, hogy nem jelölt meg alkalmas utódjelöltet, illetve utódjelölteket mutatott rá az elemzés.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.