2009. március. 11. 14:55 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 11. 14:50 Itthon

Általános vita lesz Dávid és Kóka indítványairól

Az országgyűlés gazdasági bizottsága szerdán általános vitára alkalmasnak találta az MDF és az SZDSZ képviselőinek válságkezelő javaslatcsomagjait.

A Kóka János (SZDSZ) és Fodor Gábor (SZDSZ) által benyújtott képviselői önálló indítvány a világgazdasági válság magyarországi következményeinek kezelésével és Magyarország növekedési esélyeinek javításával foglalkozik, míg a Dávid Ibolya (MDF) és Herényi Károly (MDF) által jegyzett önálló indítvány azt javasolja, hogy a kormány a Reformszövetség szakmai munkacsoportjai által készített háttéranyagok alapján dolgozzon ki fejlesztési programokat a foglalkoztatottság és a termelékenység növelése érdekében.

A gazdasági bizottság elnöke elmondta: jelenleg Magyarországon hihetetlen nagy zavar van a reform és a válság fogalmának összemosása miatt, ezért a szakértők felelőssége is, hogy tisztába tegyék a fogalmakat. Ma Magyarországot leginkább a pénzügyi válság érinti, ezért mielőbb tisztázni kell, hogy milyen intézkedésekre van szükség a kilábalás érdekében - hangsúlyozta.

Podolák György az SZDSZ-es politikusok indítványával kapcsolatban kiemelte, hogy a parlamenti vitában ki kell fejtenie a beterjesztőknek azt, hogy pontosan mit értenek a gyorsított privatizációs programon, amelyet az államadósság 2500 milliárd forintos csökkentésére irányoztak elő. Hozzátette: a MÁV-val kapcsolatos intézkedési javaslatokat is pontosítani kell. Ehhez kapcsolódóan az SZDSZ azt javasolja, hogy 40 milliárd forinttal csökkenjenek a gazdasági szférának - elsősorban a MÁV csoportnak - nyújtott támogatások.

Az SZDSZ a javaslat elfogadásától számított 30 napon belül arra kötelezné a kormányt, hogy terjesszen be a parlament elé egy versenyképes adórendszert kialakító csomagot. A személyi jövedelemadó 18 százalékos sávjának felső határát 2009-es hatállyal 5 millió, 2011-es hatállyal 15 millió forintban határoznák meg.

Az SZDSZ több olyan intézkedést javasol a kormánynak, amelyeket javaslataik hatályba lépésétől számított legfeljebb két hónapon belül meg kell tenni. Eszerint nominális szinten be kell fagyasztani a béreket, valamint az Országgyűlés elé kell terjeszteni a költségvetési plafontörvény módosítását. Utóbbit az SZDSZ javaslata szerint úgy kell módosítani, hogy 2009-től az államháztartás egyenlege olyan mértékű többletet tartalmazzon, amely lehetővé teszi többek között a konszolidált államháztartási hiány 3 százalék alatt tartását, valamint a GDP-arányos államadósság évi két százalékpontos csökkentését.

Az SZDSZ további lépéseket javasol a kis-és középvállalkozások likviditásának és hitelképességének javítására, és az európai uniós támogatások hatékonyabbá tételére. Felgyorsítanák az EU-s pályázatok elbírálását, valamint a támogatások kifizetését.  

A Dávid Ibolya és Herényi Károly által jegyzett önálló indítvány a pénzügyi és gazdasági válság kezelése érdekében szükséges kormányzati intézkedésekre tesz javaslatot, és azt szorgalmazza, hogy a kormány a Reformszövetség szakmai munkacsoportjai által készített háttéranyagok alapján dolgozzon ki fejlesztési programokat a foglalkoztatottság és a termelékenység növelése érdekében.

Az MDF azt javasolja, hogy a kormány 2009-ben mintegy 200 milliárd forinttal csökkentse működési kiadásait. 2010-ben és 2011-ben további 150-150, 2012-ben pedig további 50 milliárdos csökkentést irányoznának elő. A párt a személyi jövedelemadó alsó sávhatárát még 2009 során 5 millió forintig szélesítené ki, és a pénzügyi és gazdasági helyzet függvényében 2011-től 15 millió forintra emelné az alsó sávhatárt.

Csökkenjenek a kis- és közepes vállalatok (kkv-k) terhei és a bürokrácia - javasolja az MDF, valamint formáljanak meg egy kkv-stratégiát. A javaslat indoklása szerint a kormány által javasolt válságkezelés eredményei csupán a töredéke annak, ami például a Reformszövetség programja által érhető el.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.