Többszörösére nőtt az embercsempészet a Bács megyében
Az előző évhez képest 2008-ban a Bács megyei határszakaszon az embercsempészet négyszeresére nőtt, míg a tiltott határátlépések száma megháromszorozódott - hangzott el csütörtökön a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság évértékelő sajtótájékoztatóján Kecskeméten.
A schengeni csatlakozást követően már az év első hónapjaiban látványosan megugrottak az illegális határátlépések. Az esztendő egészét tekintve 2007-hez képest az embercsempészet - zömmel a zöldhatáron - megnégyszereződött és a tiltott határátlépők száma is háromszorosára növekedett. Az idei adatokból ráadásul kitűnik, ez a tendencia várhatóan 2009-ben is folytatódik majd - mondta Dávid Károly főkapitány.
Hozzátette, mindez különösen a létszám folyamatos csökkenése és az állomány fiatalodása miatt - a megyében jelenleg 32,5 év a rendőrök átlag életkora - jelent komoly terhet a főkapitányság számára. A szervezeti átalakítások és a feladatok ésszerűsítésének eredményeként azonban mégis sikerült előre lépni.
A bűnesetek számát figyelembe véve kedvezően alakult a tavalyi statisztika, mert 11 százalékos csökkenés tapasztalható. Általában is igaz, hogy a korábbiaknál arányaiban kevesebb vagyon elleni cselekményt követtek el a megyében. A rablás, lopás és autólopás pedig látványosan visszaszorult. Jelentősen megszaporodott viszont a segítségnyújtás elmulasztása, gyarapodtak a lakásbetörések, az erőszakos esetek közül pedig a súlyos testi sértések – mondta a vezető.
Dávid Károly a megye közlekedési moráljára utalva aláhúzta: 2008-ban kedvező irányú fordulat történt. A halálos balesetek száma közel 30 százalékkal csökkent, az ittas vezetés is ritkábban húzódik meg az esetek hátterében.
A közelmúltban romákat ért támadások kapcsán a főkapitány úgy nyilatkozott, a megyében ilyen esemény nem fordult elő és igyekeznek megelőzni a tatárszentgyörgyihez hasonló tragédiákat. Cselekvési programot ugyan nem dolgoztak ki és rendőri erőket sem csoportosítanak át, ám komolyan vesznek minden jelzést és szoros kapcsolatban állnak a cigány kisebbségi önkormányzatokkal.