Sólyom a kormányt bírálja, de ez így normális – véli Tölgyessy
Sólyom László köztársasági elnök működése során alapvetően a kormánytöbbség politikáját bírálja, de „ez így normális”, hiszen a hatalommegosztás elvéből következik, hogy a kormány egyik ellensúlya az államfő – mondta Tölgyessy Péter a Kossuth Rádió reggeli adásában.
A politikai elemző szerint a köztársasági elnök elsősorban Gyurcsány Ferenc kormányfőt és pártját akarja tesztelni azzal, hogy Havasiné Orbán Máriát újra jelölte a Legfelsőbb Bíróság elnökének. Tölgyessy úgy véli, hogy retorikájában reformpárti miniszterelnök most döntés elé van állítva, hogy támogatja-e az elnök reform jelöltjét.
Bejött Sólyom jelölési módszere, mert jelöltjeit – akiknek többsége leginkább baloldali kultúrájú – előbb-utóbb megszavazták a pártok, és az elnök jelöltjei „80 százalékban” jó választásnak bizonyultak. Sólyom, aki mivel elnöki ciklusa átnyúlik a következő parlamenti választáson, „kezdettől a történelemnek dolgozik”, függetleníteni tudta magát a pártoktól, és saját programot jelenít meg, ami nem a „blokkpolitika” alapján épül fel, nem „Gyurcsány–Orbán-szembenállás koordinátarendszerében”. Politikája éppen ezért a magyar közönség számára kiszámíthatatlan, sőt álhatatlan. Ez azonban tévedés. Sólyom ugyanis egyáltalán nem számol az újraválasztásával, „és az ország érdekeit keresi a maga esendő módján” – véli a 2006-ig parlament képviselő Tölgyessy.
Sólyom programja eleinte „posztmodern” jellegű volt, témai a környezetvédelem, az adat- és személyiségvédelem és a véleményszabadság voltak. Az őszödi beszéd után kialakult válságban azonban Sólyom közvetlenül is beleszól a politika napi kérdéseibe. 2006 őszén egyértelművé tette, hogy szívesebben látna új kormányfőt, később pedig visszadobálta az általa „doktrinernek” tartott reformtörvényeket. Eközben azonban a jobboldal előtt is világossá tette, az utcán alkotmányosan nem lehet megbuktatni a kormányt. Bár Sólyom kritikája elsősorban a kormányerőkre irányul, de jutott belőle a Fidesznek is, bírálta például menetrendszerű parlamenti kivonulásait és programnélküliségét.
Tölgyessy természetesnek tartja, hogy az államfő a kormány alkotmányos ellensúlyaként elsősorban a végrehajtó hatalmat támadja, hiszen ez a feladata. Az, hogy „akar valamit”, hozzájárul ahhoz, hogy nem igazán népszerű. A másik ok Sólyom személyisége: arisztokratikus, professzoros távolságtartása. Emellett folyvást elutasítja a való magyar életet, azt, ahogyan a magyarok élnek, állandóan azt jelzi, hogy ti nem éltek jól – nyilatkozta a Kossuth Rádióban Tölgyessy Péter.