2009. január. 07. 17:36 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 07. 17:36 Itthon

Tabajdi: Sólyom nem érti

Tabajdi Csaba, az MSZP európai parlamenti (EP-) delegációjának vezetője szerdán sürgősségi kérdést tett fel az Európai Bizottságnak arról, jogszerű-e Sólyom László alkotmánybírósági beadványa, amelyben a magyar köztársasági elnök kifogásolta az egységes területalapú támogatási rendszer (SPS) magyarországi bevezetéséről szóló törvényt.

Tabajdi Csaba közleményében azt hangsúlyozta, hogy az SPS az uniós jogszabályok alapján működik, és mielőbbi bevezetése az egész magyar mezőgazdasági ágazat, a gazdatársadalom érdeke. A magyar EP-képviselő arról tájékoztatta az Európai Bizottságot, hogy Sólyom László tavaly november 12-én az Országgyűlés által október 20-án megszavazott törvény előzetes normakontrollját kérte az Alkotmánybíróságtól. Az indítványban foglaltak szerint az SPS törvénnyel kapcsolatos legfőbb kifogása az volt, hogy a múltbeli bázisidőszak sérti a jogbiztonság elvét, ezért alkotmányellenes. Az indítványban foglaltak szerint a történelmi bázis nem a közösségi jogból ered, ezért alkotmányossági vizsgálat tárgyává lehet tenni.

"A Bizottság szerint van-e közösségi jogi jogalapja a történelmi bázis részleges bevezetésének (regionális hibrid modell keretében) és a bázisév(ek) kijelölésének az SPS rendszer keretében?" - tette fel a kérdést a brüsszeli testületnek Tabajdi Csaba. A képviselő azt is tudakolta, hogy kizárja-e egy bizonyos, 2003-as uniós rendelet a történelmi bázis használatát az új tagállamok esetében. Egyetért-e a Bizottság azzal, hogy a közösségi jog alapján az új tagállamok az SPS-rendszerre való áttérés kapcsán választhatják a regionális hibrid modellt, így nem csupán a bejelentett hektárszám alapján működő regionális átalánytámogatásra van lehetőségük? - kérdezte továbbá a szocialista politikus. Azt is szeretné tudni Tabajdi, egyetért-e azzal a Bizottság, hogy ha az EU illetékes szerve hivatalosan úgy nyilatkozik, hogy az adott intézkedés, program megfelel a közösségi előírásoknak, akkor azt egy tagállami alkotmányossági vizsgálat alkalmával úgy kell tekinteni, hogy az a közösségi jogból ered.

Az MSZP-s EP-képviselő szerint az SPS-rendszer 2009-es bevezetésének a magyar gazdálkodók, különösen pedig az állattenyésztéssel foglalkozók nagy nyertesei lesznek, a vesztesek pedig azok a mezőgazdasági kalandorok, spekulánsok, akik eddig is csak vitték a pénzt az ágazatból. "Megengedhetetlen az a késlekedés, amelyet a köztársasági elnök nem megalapozott alkotmányossági kifogásai okoznak. Sajnos úgy tűnik, Sólyom László nem érti az uniós mezőgazdasági támogatások rendszerét" - fogalmazott az EP-képviselő.

Tabajdi Csaba kiemelte: a mai bizonytalan birtokviszonyok fenntartása nem lehet érdekünk, és az a cél, hogy a magyarországi földek lehetőleg hosszú távon is a magyar gazdálkodók kezén maradjanak. "Ehhez szükséges a magyarországi földárak európai átlaghoz való közelítése, hogy a földpiaci liberalizáció ne jelentsen sokkot 2011-ben" - vélekedett, hozzátéve, hogy ezt pedig csak az SPS rendszerrel lehet megoldani. Az áttérés az állattenyésztés fejlesztéséhez is elengedhetetlen - jegyezte meg.

Hirdetés