Politikaközeli adótartozók: Tocsik meg a többiek
Tocsik Márta és az Ezüsthajó Kft. mellett a nemzetbiztonság-közeli Nádor-'95 Rt., a kilencvenes évek politikával kacérkodó sztárvállalkozója, Appel György is fölkerült az adótartozók friss toplistájára.
HVG |
Az Orbán Viktor exminiszterelnök külföldi utazásait 586 millió forintért rögzítő, a Bánk bán és a Hídember kultuszfilmeket gyártó s a köztévének egyebek mellett a Nem jogerős című műsort (képünkön) beszállító Ezüsthajó ma Várnai Tamás és Tóth Sándor érdekeltsége; a jelenleg a Művészetek Palotájában operákat rendező s Johann Strauss Cigánybárója megfilmesítését tervező Káelnek papíron sosem volt tulajdonrésze benne, informális vezető szerepe ugyanakkor nem volt titok. 2006-os mérlege szerint a kft árbevételt nem termelt, saját tőkéje mínusz 76 millió, vesztesége 2 millió forint volt. A köztartozás eredete azonban talányos: a beszámoló szerint ugyanis a cég kötelezettségállománya 145,5 millió forint volt 2006-ban, amellyel a beszállítóknak voltak adósok. Igaz, az Ezüsthajó korábban is rugalmasan kezelte az adószabályokat, a Káel rendezte, s Wermer produkciós irányításával készült Bánk bán statisztái például rendszeresen zsebbe kapták a túlóradíjat.
Csődbűntett miatt áll a bíróság előtt a Fidesz egykori országgyűlési képviselője, Sümeghy Csaba, akinek volt cége, a BCB Rt. szintén felkerült az adóslistára. A BCB-csoport milliárdokkal maradt adósa a hitelezőinek is, a tulajdonosok pedig - Sümeghy mellett a Szlávy-gyilkossággal is megvádolt Wappler László - több tízmillió forintot tüntettek el előlük, állítja az ügyészség. Sajátos az ügyben a károsult bankok - az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank Zrt. (MFB), illetve az OTP - szerepe is, a Sümeghy-birodalom ugyanis még a csőd szélén is eredményesen folyamodott hitelekért. Hasonló a helyzet a nemzetbiztonsági lehallgatóberendezések beszállítójaként elhíresült Nádor-'95 Kereskedelmi és Tanácsadó Rt.-vel, amely közel 30 milliárd forinttal maradt adósa a hitelezőknek, köztük a K&H Bank Zrt.-nek, amely felszámolást is kért ellene. A most az adótartozók listájára is felkerült rt után vagyon nem maradt, homályos ügyek azonban szép számmal. A felszámolási procedúrát is megnehezíti például, hogy a Nádor-'95 - amelynek első elnöke Matyók György, Máté László egykori MSZP-pénztárnok rokona és üzlettársa volt - minden lényeges papírja, így a Horn-kormánnyal kötött beszállítói szerződése is államtitok. A cég résztulajdonosa, Szász András egyébként újabban ingatlanban utazik: felügyelőbizottsági (fb) tag a Fradit nemrégiben felvásárló Esplanade-csoport ingatlanüzemeltetéssel is foglalkozó tanácsadó cégében, szintén fb-tag a 70 ezer euró alaptőkéjű bécsi P. F. Property Holding AG-ben, amely részben orosz vállalkozók tulajdona, illetve - Zdeborsky Györggyel, az MFB elnökével együtt - az érdi Krautland Invest Rt.-ben, amely logisztikai parkot tervezett az M0-s és a 4-es főút Vecsést elkerülő szakaszánál elterülő, mintegy 40 hektáros területen (az ingatlan egy részén már túladtak, a vevő az offshore hátterű M0M4 Üzleti Park Ingatlanfejlesztő Kft.). A "káposztaföld-hasznosítót" könyvvizsgálói referenciái között tünteti fel Virág Attila SZDSZ-közeli üzletember cégcsoportjának honlapja. Virág volt egyébként az Állami Privatizációs Rt. SZDSZ-delegált elnökhelyettese a jelenleg szintén az APEH lajstromán szereplő Tocsik Márta sikerdíjbotránya idején. Tocsik amúgy ingatlannal foglalkozik mostanában: társtulajdonos-ügyvezető az 1996-ban alakult Inter-Casa Kft.-ben (másik cégét, az Anche Kft.-t tavaly felszámolták).
Az MSZP-hez kötődik a szintén adóslistás Rébusz 2.0 Iskolaszövetkezet, amely a Czeglédy Csaba, Szombathely szocialista alpolgármestere által vezetett Human Operator Kft. égisze alatt üzemelt. Magánszemélyként került a listára a Tribuszerné-féle pilótajáték könyvelőjeként 1997-ben elítélt pécsi Bathó Erzsébet, aki korábban Baranya megye befolyásos rendőrfőkapitány-helyettesének, a későbbi MSZP-s országgyűlési képviselő Lusztig Péternek volt az élettársa, s egykor rendőrségi szóvivőként is dolgozott.
A jelek szerint rossz napok járnak a rendszerváltozás éveinek egyik sztárvállalkozójára, Appel Györgyre. Az adólistás üzletember anno kereskedett az orosz piacon, vasútépítésbe fogott Felső-Voltában, működtetett rajzfilmstúdiót, cégcsoportjának mintegy száz tagja volt. A rendszerváltozáskor a pedagógiát hagyta ott az üzleti életért, amelynek startját - és ezt maga sem titkolta - segítették neves mentorai: családi barátja, Aczél György, illetve Berecz János egykori pb-tagok. Utoljára pártvásárlásgyanúval került a hírekbe. Kupa Mihály, a Centrum Párt tavaly leköszönt elnöke legalábbis azt állította róla búcsúbeszédében, az MSZP küldte a pártba az amúgy Kupa által kampányfőnökként leigazolt, a Centrumot állítólag 200 millió forintos pártkassza-támogatással kecsegtető Appelt, hogy megakadályozza, hogy a középutas kispárt szavazatokat vegyen el a baloldaltól a 2006-os országgyűlési választási kampányban.
RÁDI ANTÓNIA