2008. május. 09. 08:35 Utolsó frissítés: 2008. május. 09. 08:45 Itthon

Politikaközeli adótartozók: Tocsik meg a többiek

Tocsik Márta és az Ezüsthajó Kft. mellett a nemzetbiztonság-közeli Nádor-'95 Rt., a kilencvenes évek politikával kacérkodó sztárvállalkozója, Appel György is fölkerült az adótartozók friss toplistájára.

HVG
Nem csak az annak idején kifizetett megrendelések miatt kerül milliárdnál is több pénzbe az államnak az Orbán-kormány országimázs-beszállító párosa, az Ezüsthajó Kft. és a Happy End Kft. Miután utóbbit pontosan 925 millió forint adótartozást maga mögött hagyva számolták föl nemrégiben (HVG, 2008. február 29.), az 1998-2002-es fénykorban szintén a Wermer András-Káel Csaba kettőshöz kötött Ezüsthajóról pedig a múlt hét végén derült ki: hatodik helyezett az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) március végi állapotot tükröző, cégek esetében 100 millió forintnál több adóval 180 napnál régebben tartozó adósok listáján (magánszemélyeknél az összeghatár 10 millió forint).

Az Orbán Viktor exminiszterelnök külföldi utazásait 586 millió forintért rögzítő, a Bánk bán és a Hídember kultuszfilmeket gyártó s a köztévének egyebek mellett a Nem jogerős című műsort (képünkön) beszállító Ezüsthajó ma Várnai Tamás és Tóth Sándor érdekeltsége; a jelenleg a Művészetek Palotájában operákat rendező s Johann Strauss Cigánybárója megfilmesítését tervező Káelnek papíron sosem volt tulajdonrésze benne, informális vezető szerepe ugyanakkor nem volt titok. 2006-os mérlege szerint a kft árbevételt nem termelt, saját tőkéje mínusz 76 millió, vesztesége 2 millió forint volt. A köztartozás eredete azonban talányos: a beszámoló szerint ugyanis a cég kötelezettségállománya 145,5 millió forint volt 2006-ban, amellyel a beszállítóknak voltak adósok. Igaz, az Ezüsthajó korábban is rugalmasan kezelte az adószabályokat, a Káel rendezte, s Wermer produkciós irányításával készült Bánk bán statisztái például rendszeresen zsebbe kapták a túlóradíjat.

Csődbűntett miatt áll a bíróság előtt a Fidesz egykori országgyűlési képviselője, Sümeghy Csaba, akinek volt cége, a BCB Rt. szintén felkerült az adóslistára. A BCB-csoport milliárdokkal maradt adósa a hitelezőinek is, a tulajdonosok pedig - Sümeghy mellett a Szlávy-gyilkossággal is megvádolt Wappler László - több tízmillió forintot tüntettek el előlük, állítja az ügyészség. Sajátos az ügyben a károsult bankok - az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank Zrt. (MFB), illetve az OTP - szerepe is, a Sümeghy-birodalom ugyanis még a csőd szélén is eredményesen folyamodott hitelekért. Hasonló a helyzet a nemzetbiztonsági lehallgatóberendezések beszállítójaként elhíresült Nádor-'95 Kereskedelmi és Tanácsadó Rt.-vel, amely közel 30 milliárd forinttal maradt adósa a hitelezőknek, köztük a K&H Bank Zrt.-nek, amely felszámolást is kért ellene. A most az adótartozók listájára is felkerült rt után vagyon nem maradt, homályos ügyek azonban szép számmal. A felszámolási procedúrát is megnehezíti például, hogy a Nádor-'95 - amelynek első elnöke Matyók György, Máté László egykori MSZP-pénztárnok rokona és üzlettársa volt - minden lényeges papírja, így a Horn-kormánnyal kötött beszállítói szerződése is államtitok. A cég résztulajdonosa, Szász András egyébként újabban ingatlanban utazik: felügyelőbizottsági (fb) tag a Fradit nemrégiben felvásárló Esplanade-csoport ingatlanüzemeltetéssel is foglalkozó tanácsadó cégében, szintén fb-tag a 70 ezer euró alaptőkéjű bécsi P. F. Property Holding AG-ben, amely részben orosz vállalkozók tulajdona, illetve - Zdeborsky Györggyel, az MFB elnökével együtt - az érdi Krautland Invest Rt.-ben, amely logisztikai parkot tervezett az M0-s és a 4-es főút Vecsést elkerülő szakaszánál elterülő, mintegy 40 hektáros területen (az ingatlan egy részén már túladtak, a vevő az offshore hátterű M0M4 Üzleti Park Ingatlanfejlesztő Kft.). A "káposztaföld-hasznosítót" könyvvizsgálói referenciái között tünteti fel Virág Attila SZDSZ-közeli üzletember cégcsoportjának honlapja. Virág volt egyébként az Állami Privatizációs Rt. SZDSZ-delegált elnökhelyettese a jelenleg szintén az APEH lajstromán szereplő Tocsik Márta sikerdíjbotránya idején. Tocsik amúgy ingatlannal foglalkozik mostanában: társtulajdonos-ügyvezető az 1996-ban alakult Inter-Casa Kft.-ben (másik cégét, az Anche Kft.-t tavaly felszámolták).

Az MSZP-hez kötődik a szintén adóslistás Rébusz 2.0 Iskolaszövetkezet, amely a Czeglédy Csaba, Szombathely szocialista alpolgármestere által vezetett Human Operator Kft. égisze alatt üzemelt. Magánszemélyként került a listára a Tribuszerné-féle pilótajáték könyvelőjeként 1997-ben elítélt pécsi Bathó Erzsébet, aki korábban Baranya megye befolyásos rendőrfőkapitány-helyettesének, a későbbi MSZP-s országgyűlési képviselő Lusztig Péternek volt az élettársa, s egykor rendőrségi szóvivőként is dolgozott.

A jelek szerint rossz napok járnak a rendszerváltozás éveinek egyik sztárvállalkozójára, Appel Györgyre. Az adólistás üzletember anno kereskedett az orosz piacon, vasútépítésbe fogott Felső-Voltában, működtetett rajzfilmstúdiót, cégcsoportjának mintegy száz tagja volt. A rendszerváltozáskor a pedagógiát hagyta ott az üzleti életért, amelynek startját - és ezt maga sem titkolta - segítették neves mentorai: családi barátja, Aczél György, illetve Berecz János egykori pb-tagok. Utoljára pártvásárlásgyanúval került a hírekbe. Kupa Mihály, a Centrum Párt tavaly leköszönt elnöke legalábbis azt állította róla búcsúbeszédében, az MSZP küldte a pártba az amúgy Kupa által kampányfőnökként leigazolt, a Centrumot állítólag 200 millió forintos pártkassza-támogatással kecsegtető Appelt, hogy megakadályozza, hogy a középutas kispárt szavazatokat vegyen el a baloldaltól a 2006-os országgyűlési választási kampányban.

RÁDI ANTÓNIA

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.