Sólyom jelöltje tisztogatna a bírósági vezetésben
A tisztességes bírói kar védelme érdekében paradigmaváltást szeretne végrehajtani és a "nem odavaló" bírákat el akarja távolítani a vezetésből Sólyom László köztársasági elnök főbírójelöltje.
Havasiné Orbán Mária, a Győri Ítélőtábla elnöke erről újságírók előtt beszélt, miután a Sándor-palotában Sólyom László bemutatta őt a parlamenti pártok képviselőinek. Amit hirdetek, az nem forradalom, hanem reform - fogalmazott a főbírójelölt. Elmondta, hogy az igazságszolgáltatáson belül az önkormányzatiság óriási érték, amit meg kell védeni és ha ezt nem teszik meg, akkor elveszik tőlük.
© MTI |
Igennel válaszolt arra a kérdésre, lehetséges-e a független ítélkezés Magyarországon. Megdöbbenésének adott hangot viszont azon hírek miatt, hogy a jobboldal jelöltje lenne. Hozzátette: ha szakmai múltját visszanézve nem találnak olyan ítéletet, amelyből következtetni lehetne a politikai nézeteire, akkor ez a kérdés "értelmezhetetlen és lufi".
Annak kapcsán, hogy bízik-e kinevezésében, azt mondta, nagy megtiszteltetésnek érzi a jelölést és tettre kész. A főbírójelölt arra is kitért, hogy nem foglalkozik a politikával, mert nincs köze hozzá, és reméli, a képviselők méltányosak lesznek vele. "Ha támogatnak akkor köszönöm, ha nem, azt úgy tegyék, hogy méltányos legyen" - fogalmazott Havasiné Orbán Mária.
A pártok képviselőivel történt találkozót úgy értékelte, hogy igazából nem kapott kérdéseket, a szakmai programjáról érdeklődtek röviden, és azt mondták, a frakciók majd kialakítják az álláspontjukat.
A jelöltbemutatás után az öt parlamenti párt képviselői nevében Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője nyilatkozott a sajtónak. A politikus közös érdeknek nevezte, hogy az Országgyűlés még ebben az ülésszakban döntsön a javaslatról. A pártok abban maradtak, hogy még a jelenlegi ülésszak alatt sor kerüljön a bizottsági meghallgatásra és a parlamenti szavazásra is. Arra a kérdésre, tudják-e támogatni Havasiné Orbán Mária megválasztását, annyit mondott, hogy ezt majd a frakciók eldöntik.
A parlamenti pártokat Lendvai Ildikó (MSZP), Navracsics Tibor (Fidesz), Semjén Zsolt (KDNP), Gusztos Péter (SZDSZ) és Herényi Károly (MDF) képviselte a Sándor-palotában.