2008. november. 20. 13:11 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 20. 13:15 Itthon

Baja: nem cél a káosz digitalizálása

Az infokommunikációban Magyarország az unió átlagához és a modern társadalmakhoz képest is felzárkózó szakaszban van, amelynek során szükség lenne egy digitális közműrendszer kiépítésére - mondta Baja Ferenc informatikáért felelős kormánybiztos az "E-Magyarország, E-Kormányzat - 2008" konferencián.

A konferencia állami és vállalkozói szakemberek között rendezett kerekasztal beszélgetéseim arra keresték a választ, lehet-e megoldás az ország pénzügyi válsággal tetézett bajaira, ha felgyorsítják az információs társadalommá és gazdasággá alakulás ütemét.

Baja hangsúlyozta, a magyar infokommunikációban és közigazgatásban stratégiai paradigmaváltásra van szükség, hiszen nem mindegy, hogy a jelenhez, vagy már a jövőhöz csatlakozik az ország. Az alapkérdés, hogy a két terület egy kézbe kerülésével milyen új stratégiát lehet megvalósítani Magyarországon.

Az előadásában szólt arról is, hogy az infokommunikáció világában: az informatikában, a távközlésben, a hírközlésben, a médiában rendkívüli koncentráció megy végbe, amely trendet követni kell. Ebben a folyamatban nem a konfrontáció, hanem az egységesítés a cél. Elmondta, hogy az egységes stratégia kidolgozását egy 20-25 fős minisztériumi csapat végzi.

Úgy vélte, a legfontosabb feladat az információs társadalom kiterjesztése. Fontos a közigazgatás belső hatékonyságának növelése, hiszen nem lehet cél egy káosz digitalizálása. Stratégiai cél az ügyfélorientált, állampolgárra szabott szolgáltatás, egyebek között a teljeskörű elektronikus ügyintézés kialakítása is. Ahhoz, hogy ne csak szűk kör használhassa az újfajta szolgáltatásokat elkerülhetetlen egy átfogó program beindítása a felhasználók képzésére.

Az elektronikus közszolgáltatásokat és az állami szolgáltatásokat egységes platformra kell hozni a jövőben, hogy ne kelljen az ügyintézésekhez több tucatnyi csatornát, adatbázist vagy telefonos szolgáltatást használni.

A kormány elindította a szükséges fejlesztéseket is az ügyben, amelynek részeként 12 projektnél 8 szerződést már megkötöttek. A következő években komoly uniós forrásokat használhat fel az infokommunikációs szféra, ami lehetőséget teremt az előrelépésre - hangsúlyozta Baja.

Hirdetés