Gyurcsány Ferencről közölt portrét a Financial Times Deutschland
Magyarország Berlusconija címmel Gyurcsány Ferencről közölt portrét csütörtökön a Financial Times Deutschland (FTD).
A német üzleti, s egyben politikai napilap az írás bevezetőjében megállapította: "Gyurcsány Ferenc miniszterelnök elvesztette a lakosság támogatását. A több mint 20 milliárd eurós gigantikus válsághitel segíthet ugyan nehéz helyzetbe került országán, karrierjén azonban nem."
Az FTD ezt követően az október 23-i megemlékezésekkel foglalkozva hangoztatta: a magyar miniszterelnök mindenre felkészült. Rendőrök százai álltak készenlétbe, hogy megakadályozzák az utcai összecsapásokat. Azonban csak füttyszó és pfujolás hangzott el, amikor a miniszterelnök a kommunisták elleni felkelés évfordulóján megjelent az emberek előtt és beszélt hozzájuk. "Időközben az ország egykori reményhordozója Európa egyik legkevésbé kedvelt politikusává vált" - írta a német napilap.
A továbbiakban az újság úgy vélekedett: Gyurcsány most azonban nyugodtan fellélegezhet. Egy 20 milliárd eurós segélycsomaggal a nemzetközi közösség megóvja Magyarországot a fenyegető összeomlástól. Ez - mint a lap írta - nem Gyurcsány érdeme, de megnyugtatja a meggyötört lakosságot. A tőzsde árfolyam-emelkedéssel reagált, a nemzeti valuta, a forint pedig megerősödött.
Amióta a pénzügyi válság elérte Magyarországot, egyetlen nap sem telt el vészjelzések nélkül- olvasható a lapban, amely utal arra, hogy hitelek alig állnak rendelkezésre, s drágák, fogynak a beruházók, és 50 ezer munkahely sorsa bizonytalan. Az FTD ezt követően ismertette a miniszterelnök által bejelentett takarékossági intézkedéseket, amelyek - mint írta - a válsághitel feltételei. "Magyarországnál erősebben Európában csak Izlandot sújtotta a válság" - állapította meg a lap.
A kormányzó szocialista párt 47 éves elnöke előszeretettel mutatkozik a " kelet-európai mintapolitikus" szerepében. George Bush vagy Vlagyimir Putyin oldalán jól érzi magát. Ennek ellenére már 2006 óta úgy tekintenek rá, hogy "megérett a lemondásra " - fogalmazott a lap, emlékeztetve arra a nyilvánosságra került magnószalagra, amelyen - mint írta - "a miniszterelnök azzal hencegett, hogy újraválasztásának biztosítása érdekében hazudott az országnak az államháztartás kényes helyzetéről".
Gyurcsány - fogalmazott a lap - minden más, csak nem diplomatikus. Ezzel kapcsolatban az újság felidézte, hogy Szaúd-Arábia futballcsapatát a "terroristák" csapataként szidalmazta, s azt is mondta, hogy valamennyi idősödő feleséggel rendelkező férfi fiatalabbat érdemel.
A lap ezt követően arról írt, hogy Gyurcsány karrierjét a kommunista ifjúsági szövetség vezetőjeként kezdte, s amikor a vasfüggöny megszűnt, gyorsan a fordulat nyertesévé vált. Hozzátéve: ellenfelei azt állítják, hogy az állami vállalatok privatizálásakor profitált korábbi politikai kapcsolataiból. Az újság szerint máig is rejtély, hogy miként tett szert magánvagyonára.
Bírálói Gyurcsányt a "magyar Berlusconinak" nevezik - írta a Financial Times Deutschland. Úgy értékelte azonban, hogy Berlusconitól eltérően Gyurcsány elvesztette a nép támogatását, amit a világ semmi fajta válsághitele sem tud helyreállítani. Ha a választásokat most vasárnap tartanák, a szavazatok alig 20 százalékát kapná - vélte a német újság.