2008. október. 07. 10:15 Csikász Brigitta Utolsó frissítés: 2008. október. 07. 10:20 Itthon

Hazaengedték a kettős gyilkosság megbízóját, aki fél

Kedd hajnalban megszűnt a diósdi kettős gyilkosság végrehajtásában segédkező Kaszap Ferencnek és a bűncselekményre megbízást adó elsőrendű vádlottnak, Czibere Attilának az előzetes letartóztatása, így az ellenük folyó eljárást házi őrizetben tölthetik. Czibere állítólag annyira fél vádlott-társaitól, hogy rendőrségi védelmet kér otthonához.

Az ügyészség vádirata szerint Czibere Attila volt az egyik irányítója annak az olajlopásnak, amelyet a Mol százhalombattai Dunai Finomítójából hajtottak végre, s jelen volt egy, az olajszállítmányok után védelmi pénzt fizetni nem akaró vállalkozó megverésénél. Emellett megbízást adott unokaöccsének, Papp Sándornak egy Farkas József nevű érdi férfi megölésére. 

A diósdi kettős gyilkosság
A három évvel ezelőtti emberölés hátterével a HVG és a hvg.hu rendszeresen foglalkozott. Olvassa el a fontosabb cikkeket!

Megúszóiskola - Szabaduló maffiózók?

Vádemelés csak emberölés miatt

Koszi-klán és rendőri szálak

Kik állnak a diósdi kettős gyilkosság mögött?
Farkasnak azért kellett meghalnia, mert kifigyelte az olajlopásokat, és alkalmanként videóra is vette őket. A felvételek birtokában zsarolni kezdte Pier István másodrendű vádlottat, hogy ha nem kap részesedést a bizniszből, akkor elmondja a rendőröknek, hogy az olajat nem csak tartálykocsikkal hozták ki a Mol telepéről, hanem egy illegális vezetéken is, amely a finomítóból Pier – majd Szövő Károly és Balogh József, az olajlopási ügy fő vádlottjainak – közelben lévő kamionmosójához vezetett.

A hallgatásért cserébe Farkas József több tízmillió forintot követelt. Pier István – a vádirat alapján – Cziberéhez fordult segítségért, aki hárommillió forintot ajánlott rokonának, Papp Sándornak, ha gondoskodik Farkas József és testőrének a megöléséről. Papp egyik barátjával, Kaszap Ferenccel hajtotta végre a megbízást, és 2005. április 1-jén éjjel végeztek Farkassal az őt védő Kiss Norberttel.

A Pest megyei rendőrök a kettős gyilkosság után fél évvel fogták el a tetteseket, a lövéseket leadó Pappot, és tettestársát, Kaszapot, aki motoron fuvarozta társát a helyszínre és vitte el onnan. Őket előzetes letartóztatásba helyezték. Utánuk a megbízók is a nyomozók kezére kerültek, majd 2006 áprilisában elfogták az emberölések fő megbízójának tartott Szabó Istvánt és Szabó Miklóst, ismertebb nevükön a Koszi-fivéreket, akik megbízói szerepüket mindvégig tagadták.

Az ügy idén tavasszal jutott el bírósági szakba, de mivel első fokú ítélet még nincs, a jelenlegi jogszabályok alapján nem tarthatók tovább fogva a vádlottak. (A személyi szabadság ilyetén korlátozása legfeljebb három évig tarthat, erről bővebben Bűnbandák háziőrizetben című cikkünkben olvashat.) A nemrég házi őrizetbe került Pier István és Papp Sándor után kedden Czibere, és Kaszap is házi őrizetbe került.  

Czibere – információink szerint – rendőri védelmet kér otthonához, mert fenyegetve érzi magát. Erre letartóztatása után mintegy másfél évvel, 2007. január közepén hivatkozott először, mondván, addig azért nem számolt be teljesen a történtekről, mert megfenyegették. Úgy tudjuk, ezt az állítását támasztaná alá azokkal az ügyvédi levelekkel, amelyeket a bíróság elé tárt, s amelyek állítólag irányt mutattak neki arra nézve, hogy kire ne tegyen terhelő vallomást. A hvg.hu információi szerint viszont ezek az irományok nem fenyegető tartalmúak. A diósdi kettős gyilkosság tárgyalása tanúmeghallgatásokkal kedd reggel folytatódik, Czibere várhatóan ezen kér majd rendőri védelmet.

Kaszap Ferenc a börtönben – úgy tudjuk – megpróbált öngyilkos lenni, és zárkatársa jelezte az őröknek, hogy a férfi csíkokat tépett a lepedőjéből, és azokat vízbe áztatta, majd hurkot készített belőle, hogy felakassza magát. Az őrök még idejében léptek, és megakadályozták a tettet, de Kaszap állítólag ezután sem tett le az öngyilkosságról, mivel azt mondta neki egy rendőr, hogy a bűnsegédi szerepéért akár "fekvő nyolcasra" is számíthat, azaz életfogytig tartó szabadságvesztést is kaphat. Ez az előrejelzés állítólag annyira elkeserítette Kaszapot, hogy megkísérelt véget vetni az életének.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.