Hazaengedték a kettős gyilkosság megbízóját, aki fél
Kedd hajnalban megszűnt a diósdi kettős gyilkosság végrehajtásában segédkező Kaszap Ferencnek és a bűncselekményre megbízást adó elsőrendű vádlottnak, Czibere Attilának az előzetes letartóztatása, így az ellenük folyó eljárást házi őrizetben tölthetik. Czibere állítólag annyira fél vádlott-társaitól, hogy rendőrségi védelmet kér otthonához.
Az ügyészség vádirata szerint Czibere Attila volt az egyik irányítója annak az olajlopásnak, amelyet a Mol százhalombattai Dunai Finomítójából hajtottak végre, s jelen volt egy, az olajszállítmányok után védelmi pénzt fizetni nem akaró vállalkozó megverésénél. Emellett megbízást adott unokaöccsének, Papp Sándornak egy Farkas József nevű érdi férfi megölésére.
A diósdi kettős gyilkosság |
A három évvel ezelőtti emberölés hátterével a HVG és a hvg.hu rendszeresen foglalkozott. Olvassa el a fontosabb cikkeket! Megúszóiskola - Szabaduló maffiózók? Vádemelés csak emberölés miatt Koszi-klán és rendőri szálak Kik állnak a diósdi kettős gyilkosság mögött? |
A hallgatásért cserébe Farkas József több tízmillió forintot követelt. Pier István – a vádirat alapján – Cziberéhez fordult segítségért, aki hárommillió forintot ajánlott rokonának, Papp Sándornak, ha gondoskodik Farkas József és testőrének a megöléséről. Papp egyik barátjával, Kaszap Ferenccel hajtotta végre a megbízást, és 2005. április 1-jén éjjel végeztek Farkassal az őt védő Kiss Norberttel.
A Pest megyei rendőrök a kettős gyilkosság után fél évvel fogták el a tetteseket, a lövéseket leadó Pappot, és tettestársát, Kaszapot, aki motoron fuvarozta társát a helyszínre és vitte el onnan. Őket előzetes letartóztatásba helyezték. Utánuk a megbízók is a nyomozók kezére kerültek, majd 2006 áprilisában elfogták az emberölések fő megbízójának tartott Szabó Istvánt és Szabó Miklóst, ismertebb nevükön a Koszi-fivéreket, akik megbízói szerepüket mindvégig tagadták.
Az ügy idén tavasszal jutott el bírósági szakba, de mivel első fokú ítélet még nincs, a jelenlegi jogszabályok alapján nem tarthatók tovább fogva a vádlottak. (A személyi szabadság ilyetén korlátozása legfeljebb három évig tarthat, erről bővebben Bűnbandák háziőrizetben című cikkünkben olvashat.) A nemrég házi őrizetbe került Pier István és Papp Sándor után kedden Czibere, és Kaszap is házi őrizetbe került.
Czibere – információink szerint – rendőri védelmet kér otthonához, mert fenyegetve érzi magát. Erre letartóztatása után mintegy másfél évvel, 2007. január közepén hivatkozott először, mondván, addig azért nem számolt be teljesen a történtekről, mert megfenyegették. Úgy tudjuk, ezt az állítását támasztaná alá azokkal az ügyvédi levelekkel, amelyeket a bíróság elé tárt, s amelyek állítólag irányt mutattak neki arra nézve, hogy kire ne tegyen terhelő vallomást. A hvg.hu információi szerint viszont ezek az irományok nem fenyegető tartalmúak. A diósdi kettős gyilkosság tárgyalása tanúmeghallgatásokkal kedd reggel folytatódik, Czibere várhatóan ezen kér majd rendőri védelmet.
Kaszap Ferenc a börtönben – úgy tudjuk – megpróbált öngyilkos lenni, és zárkatársa jelezte az őröknek, hogy a férfi csíkokat tépett a lepedőjéből, és azokat vízbe áztatta, majd hurkot készített belőle, hogy felakassza magát. Az őrök még idejében léptek, és megakadályozták a tettet, de Kaszap állítólag ezután sem tett le az öngyilkosságról, mivel azt mondta neki egy rendőr, hogy a bűnsegédi szerepéért akár "fekvő nyolcasra" is számíthat, azaz életfogytig tartó szabadságvesztést is kaphat. Ez az előrejelzés állítólag annyira elkeserítette Kaszapot, hogy megkísérelt véget vetni az életének.