2008. október. 04. 10:51 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 04. 10:26 Itthon

Nyilvános lesz a Kenedi-bizottság anyaga

Néhány hét múlva nyilvánosságra hozza a kormány a MeH honlapján a máig titkos állambiztonsági iratokról szóló szakértői jelentést, méghozzá az ígéretek szerint teljes terjedelmében - értesült a miniszterelnök környezetéből a Népszabadság.

A Kenedi János vezette szakértői testület egy évig vizsgálódott az egykori állambiztonsági iratokat őrző szerveknél, vagyis a titkosszolgálati irattárakban. Munkájuk annak feltárására irányult, milyen történeti forrásanyagokat nem adtak át a levéltáraknak a szolgálatok a korábbi irategyesítés során, és vajon miért.

A lap értesülése szerint a bizottság tagjai az elmúlt egy évben több száz folyóméternyi iratot néztek át, de csak nyilvántartásokat, lajstromkönyveket, szabályos selejtezési jegyzőkönyveket láthattak. Magukat a jelentéseket ugyanis csak anonimizáltan tekinthették meg.

Szilvásy György és Kenedi János a jelentés átadásakor, szeptember 11-én kiadott közös közleményükben azt írták, hogy a javaslatok várhatóan három héten belül a nemzetbiztonsági kabinet, illetve a kormánykabinet elé kerülnek, majd a titokminiszter felhatalmazást kér a kormánytól az országgyűlési döntést igénylő intézkedési javaslatok ötpárti egyeztetésére, "kezdeményezni fogja továbbá, hogy a kormánydöntés után a bizottság teljes jelentése váljon hozzáférhetővé a Miniszterelnöki Hivatal honlapján".

A Népszabadság úgy tudja, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő is az anyag nyilvánosságra hozatalát szorgalmazza.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.