Tákolmányok milliókért: az állam fizet, a vállalkozó kasszíroz
Szerencs környékén díszletházak épültek az állami támogatás lenyúlásából. A nincstelen, kiszolgáltatott családokat úgy hajszolják bele a csalásba, hogy arról csaknem minden hatóság tud - állapítja meg a HVG legújabb, csütörtöki számában megjelenő oknyomozó riport Sághy Erna tollából.
Monokon, a falu szélén, vállig érő gazban két, első látásra félkész juhhodálynak tetsző, hosszú épület áll. Vadonatúj porotherm téglából épültek, csakhogy a kötőanyag itt nem malter, hanem homok - pereg, ha kicsit megpiszkálják. A tetőre nem pazaroltak értékes anyagot: ócska lécből tákolták össze, s vagy ötféle bontott cseréppel fedték. Az ajtó, az ablak helyén üres lyuk tátong, a nyílászárók helyét néhol egy-egy deszkakeret jelzi. A padló helyén sóder, amelyre egyszerűen odabiggyesztették a gipszkarton "válaszfalakat". A két "négylakásos társasházba" életveszélyes lenne beköltözni, de nem is arra a célra épültek. A szerencsi kistérség 18 településén mindenki tisztában van vele, hogy évek óta sorozatos visszaélés zajlik a gyermekek után járó, vissza nem térítendő lakásépítési és használt lakás vásárlására fordítható állami támogatásokkal.
Ál-lakóház Monokon © Kiss-Kuntler Árpád |
Videónkon "átvilágítunk" az egyik díszletházat:
A HVG által megkeresett családok nyomorognak. Történeteikből kirajzolódik, hogy felhajtók járták a környéket, tőlük megtudták, hogy gyermekeik után több millió forint állami lakásépítési támogatásra jogosultak. Egybehangzóan állították, soha nem lesz pénzük telekvásárlásra, a segélyen tengődőknek pedig szociális alapon sehol nem ad telket az önkormányzat. Volt, aki azt mondta: a vállalkozóban megbíztak, hogy megépíti a házukat, és majd költözhetnek."Eladtuk a szocpolt" - foglalta össze egy mondatban egy asszony. A szocpol megváltásáért gyermekenként 100 ezer forintot kapnak a családok az ügyintéző vállalkozóktól. Hogy jogosultak legyenek a lakásépítési támogatásra, papíron átruházták rozzant házaikat valamelyik rokonuk nevére. A vállalkozó, akinek még a nevét sem tudják, mikrobusszal szállította őket az ügyvédhez adásvételi szerződést kötni, aztán szocpolszerződést írni az OTP-be, majd közjegyzőhöz. Itt írták alá azt a megállapodást, miszerint a "vállalkozó" a "tulajdonosok" nevében eljárhat az önkormányzati hivatalnál a tervek engedélyezése ügyében, valamint felveheti a nekik járó pénzt a bankban. Innentől kezdve a sokgyermekes családoknak nincs szerepük a történetben. A szocpolból származó pénzt a "vállalkozók" rendszerint uzsorakamattal fialtatják.
További részletek a HVG csütörtöki számában olvashatók.