2008. június. 23. 19:25 MTI Utolsó frissítés: 2008. június. 23. 19:28 Itthon

Daróczy: olcsóbb a jelenlegi kormány az előzőnél

A vezető köztisztviselőknél, az államtitkároknál és a minisztereknél sem váltható meg pénzben a ki nem vett szabadság, de ha jogviszonyuk megszűnik, akkor kifizetik nekik az addig felhalmozódott napokat - közölte a kormányszóvivő hétfőn az MTI kérdésére.


 
Daróczi Dávid kiemelte: a miniszterek szabadságolási szabályai nem változtak az elmúlt 11 évben, ma is ugyanazok az elvek érvényesülnek, mint például az Orbán-kormány idején. Az osztályvezetőknek például 36, a főosztályvezetőknek 38, a szakállamtitkároknak pedig 40 nap szabadság jár egy évben.
 
Mint mondta, ehhez igazodott az állami vezetők, a kormány tagjai, az államtitkárok jogállásáról szóló törvény: éppen úgy 40 nap szabadság jár nekik is.
 
Daróczi Dávid hangsúlyozta: a vezetők számának csökkentése és a szabadnapok számának változatlanul hagyása együtt azt jelenti, hogy jóval kevesebbe kerül az adófizetőknek a Gyurcsány-kormány gyakorlata. Hozzátette: még akkor is igaz ez, ha egy vezető nem veszi ki a szabadságát, hanem a munkaviszony megszűnése után kapja meg annak ellenértékét. Nemcsak azért, mert az Orbán-kormány idején dupla annyi vezető volt, hanem mert a gyakorlat is pontosan ugyanaz volt akkor, mint ma: a felhalmozott szabadságokat a munkaviszony végén fizették ki - hangoztatta.
 
A kormányszóvivő példaként említette, hogy szabadságmegváltás jogcímén Harrach Péter, az Orbán-kormány szociális és családügyi minisztere 2,2 millió forintot, Deutsch Tamás volt ifjúsági és sportminiszter pedig majdnem 1,7 millió forintot kapott a 2002-es kormányváltáskor.
 
Szabadságmegváltás tekintetében mindenkire ugyanazok a szabályok vonatkoznak: a benzinkutasra, a bolti eladóra és az állami vezetőre, a magánszektor munkavállalóira és a köztisztviselőre egyaránt - szögezte le Daróczi Dávid.
 
A hatályos szabályozás szerint a jogviszony fennállása alatt a szabadság kiadására vonatkozó igény nem évül el, azt kötelező pénzben megváltani.
 
A részletekről azt mondta, a szabadságmegváltás összegét a ki nem adott szabadnapok száma és az adott állami vezetőnek a jogviszony megszűnésekor irányadó - a törvényben meghatározott mértékű - illetménye, vagyis átlagkeresete határozza meg.
 
Példaként említette, hogy a kormány legutóbbi átalakításakor távozó minisztereknek közül Horváth Ágnes volt egészségügyi miniszternek 55 nap szabadság fejében 3,2 millió forint, Fodor Gábor volt környezetvédelmi és vízügyi miniszternek 5 nap szabadság fejében 295 ezer forint, Kákosy Csaba volt gazdasági és közlekedési miniszternek 11 nap szabadság fejében 648 ezer forint járt.
 
Veres János pénzügyminiszternek van a legtöbb ki nem szabadnapja, összesen 90. Őt követi Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, akinek 81 felhalmozódott szabadnapja van.
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 10. 13:00

Fidesz–Mi Hazánk-meccs lett a vasárnapi tolnai időköziből – riport az aprófalvas körzetből, ahol a Tisza nem indított jelöltet

A Mi Hazánk futhat be második helyre a Fidesz jelöltje mögött az időközi választáson Tolna megyében, amelyet Potápi Árpád halála miatt tartanak a hétvégén. A baráti polgármesterektől állítólag 60 százalékos Fidesz-győzelmet várnak el, a dombóvári Tisza-szimpatizánsok pedig rájöttek, hogyan lehet annak ellenére izgalmas a vasárnapi választás, hogy a Tisza nem indított jelöltet. Riport Tolnából.