2008. június. 19. 14:02 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 05. 14:11 Itthon

A Fidesz szerint az MSZP bojkottálta az Advertum-ülést

Határozatképtelenség miatt csütörtökön elmaradt az úgynevezett Advertum-ügyben meghallgatásra kijelölt összevont országgyűlési bizottság rendkívüli ülése, miután a szocialista képviselők nem jelentek meg. Az ellenzék a kormányt, míg Keller László államtitkár Varga Mihály egykori pénzügyminisztert teszi felelőssé egy állami kezességvállalásért.

Az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottsága, valamint a sport- és turisztikai bizottság együttes ülésén Veres János (MSZP) pénzügyminisztert hallgatták volna meg az Advertum Kft. részére nyújtott kormányzati hitelgarancia témájában. A miniszter helyett államtitkára, Keller László (MSZP) jelent meg.

A fideszes képviselők felháborítónak mondták, hogy a kormánypárti képviselők távollétükkel "bojkottálták" az ügy napirendre vételét, valamint azt, hogy bár korábban időpontot egyeztettek Veres János miniszterrel, ő nem jelent meg a testület előtt.

Halász János (Fidesz) emlékeztetett arra, hogy a pénzügyminiszter meghallgatását azért kezdeményezték, mert a kormány olyan, 2,1 milliárd forint értékű garanciát adott egy magáncégnek, amelyből a cég országos médiahálózatot építhet. Álláspontja szerint a példátlan eset európai uniós normákba ütközhet, és az Állami Számvevőszéknek is vizsgálnia kellene a jogszerűségét.

Szíjjártó Péter (Fidesz) szerint a szocialista képviselők azért bojkottálták az ülést, hogy megmentsék a pénzügyminisztert, illetve államtitkárát attól, hogy kínos kérdésekre választ kelljen adnia.

Keller László a mindössze negyedórás ülésen azt mondta: a pénzügyminiszterrel együtt készen állnak a kérdések megválaszolására. Hozzátette ugyanakkor, ha valóban érdemben kívánják megvitatni a témát, azt javasolja: keressenek meg egy 2001-es kormánydöntést, melyben az akkori kormány 8,3 milliárd forint megfizetéséért vállalt kezességet.

Keller László az ülést követően rögtönzött sajtótájékoztatót tartott, ahol arról beszélt: a kormányzati kezességvállalásra éppen a Fidesz-kormány egy hét évvel ezelőtti kezességvállalása miatt volt szükség.

Mint mondta, a mostani kezességvállalással akarják visszaszerezni azt a pénzt, ami a 2001-es "felelőtlen döntés" miatt ma hiányzik az államkasszából.

Jelezte azt is: nem kötöttek szerződést, ennek csak a lehetőségét teremtették meg a hitelgarancia-vállalással. Azt hangoztatta, hogy a magyar labdarúgás megmentése érdekében vállalt garanciát a kormány.

Közölte azt is, "cáfolja" a fideszes képviselőknek azokat a kijelentéseit, melyek szerint az MSZP médiabirodalmat akar kiépíteni az ügylet hátterében.

Keller László kérdésre elmondta, hogy a további (a Fidesz által vitatott) 2,1 milliárd forintos kezességvállalás célja, hogy azt utánpótlás-nevelésre fordítsa a cég, már amennyiben megkötik a szerződést.

A kormánynak gyakorlatilag arról kellett döntenie, hogy vagy megkísérli megmenteni a labdarúgást, vagy hagyja bedőlni az első és másodosztályú csapatok bajnokságát - fogalmazott.

Azokra az újságírói kérdésekre, a kormány kapott-e jelentést arról, hogy nemzetbiztonsági kockázatok merülhetnek fel az egyik érintett vállalkozóval kapcsolatban, az államtitkár azt közölte, nincs tudomása nemzetbiztonsági vizsgálatról

Keller László kérdésre közölte azt is, nincs felhatalmazása arról nyilatkozni, miért nem mentek el az ülésre szocialista képviselőtársai. Jelezte azonban, az ügyben semmi titkolnivalójuk nincsen.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.