2008. június. 16. 15:50 MTI Utolsó frissítés: 2008. június. 16. 17:05 Itthon

Nem kapott meghívót az SZDSZ az ötvenhatos megemlékezésre

Az SZDSZ nem kapott meghívót a Nagy Imre és mártírtársai kivégzésének ötvenedik évfordulója alkalmából hétfőn reggel tartott fővárosi kegyeleti megemlékezésre, ezért az eseményen a Szabad Demokraták Szövetsége rajtuk kívül álló ok miatt nem vett részt - közölte a párt az MTI-vel hétfőn.

A kézbesítés során valószínűleg adminisztratív hiba történt. A további 1956-os megemlékezéseken az SZDSZ a legmagasabb szinten fogja képviseltetni magát - áll a hírügynökséghez eljuttatott közleményben.

A Kormányszóvivői Iroda hétfőn azt közölte az MTI-vel, hogy június 4-én a Külügyminisztérium protokoll főosztálya elküldte a meghívót, a párt elnökének, illetve parlamenti frakcióvezetőjének címezve.

Június 4-én még mindkét tisztséget Kóka János töltötte be. A párt június 7-i rendkívüli tisztújító küldöttgyűlésén Fodor Gábort választották az SZDSZ elnökének.

A közjogi méltóságok és a kormány, valamint a parlamenti pártok képviselői katonai tiszteletadás mellett koszorúzták meg hétfő reggel az 1956-os forradalom és szabadságharc éppen ötven évvel ezelőtt kivégzett mártír miniszterelnökének szobrát a budapesti Vértanúk terén.

Az Országgyűlés, a köztársasági elnök, a kormány, az Alkotmánybíróság és a Legfelsőbb Bíróság nevében egyetlen közös koszorú elhelyezésével rótta le kegyeletét Nagy Imre és 225 kivégzett mártírtársa emléke előtt Szili Katalin házelnök, Sólyom László köztársasági elnök, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke és Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság leköszönt elnöke, valamint a kormány képviseletében Kiss Péter kancelláriaminiszter.

A család nevében a mártír miniszterelnök unokája, Jánosi Katalin helyezett el koszorút, majd az 1956-os forradalom veteránjai után a politikusok helyeztek el egy-egy szál virágot az emlékműnél.

A rendezvényen jelen volt Mécs Imre országgyűlési képviselő, egykori halálraítélt, Boross Péter volt miniszterelnök, Lendvai Ildikó az MSZP, Herényi Károly az MDF frakcióvezetője, Hiller István kulturális, Szekeres Imre honvédelmi miniszter, valamint Kállai Ernő kisebbségi ombudsman.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.