2008. június. 14. 13:34 MTI Utolsó frissítés: 2008. június. 14. 13:45 Itthon

Mérséklődik a szél, melegszik az idő

Szombaton dél felől gyakran erősen megnövekszik a felhőzet, és főként a középső és a keleti területeken várható eső, zápor. Vasárnap felszakadozik a felhőzet, több-kevesebb napsütésre is számíthatunk, és legfeljebb elszórtan alakul ki zápor. Az eleinte néhol még erős északi, északnyugati szél tovább mérséklődik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 10, 15, a legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap 19 és 24 fok között alakul.

Nyugat-Európa, valamint a Skandináv-félsziget nagy részének időjárását döntő mértékben anticiklon alakítja. Hatására ezeken a területeken általában sok a napsütés, csapadékról nem érkezik jelentés. Ugyancsak túlnyomóan napos, de sokkal melegebb az idő a Földközi-tenger medencéjében. Ezzel szemben az Uraltól a Kelet-európai-síkságon, a Balkán- és az Appennini félszigeten keresztül egészen Délnyugat-Európáig egy hosszan elnyúló, hullámzó frontrendszer húzódik. A front mentén a gyakran erősen megnövekvő felhőzetből szórványosan fordul elő eső, záporeső, attól keletre, délkeletre zivatarok is kialakulnak.

A hőmérséklet csúcsértéke északon, északnyugaton csupán 9 és 17, délen és keleten többnyire 21 és 28 fok között változik, de Törökországban és az Ibériai-félsziget déli részén helyenként 30, 35 fokot is mérnek. Az említett frontrendszer az éjszakai órákban még többfelé okoz csapadékot a Kárpát-medencében, majd vasárnap napközben ismét több-kevesebb napsütésre számíthatunk.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 16. 19:30

Rendszerváltás 35 – Belarusz, az ország, amely alól kidőlt a Szovjetunió

A totális szovjetorosz elnyomás sikerrel járt a nemzeti kultúra felszámolására indított hadjáratával, a gazdasági mutatók jók voltak, így az általános életszínvonal is szovjet viszonylatban magasnak volt tekinthető és ebből kifolyólag egészen a ’80-as évek második feléig Belarusz lakosságának nagy része semmiféle komoly változásra nem vágyott. Aztán jött Csernobil és utána egymást követően potyogtak ki a szó szoros értelmében vett csontvázak a szovjet múlt rég eltemetett szekrényéből. Ám még ezek sem ingatták meg a tagköztársaság népének bizalmát a szovjet keretrendszerben, és ha nem omlik össze a Szovjetunió, Belarusz talán még ma is önként és dalolva lenne a része. Bendarzsevszkij Anton külpolitikai elemzővel, a posztszovjet térség szakértőjével beszélgettünk.