2008. május. 20. 16:56 MTI Utolsó frissítés: 2008. június. 30. 18:36 Itthon

Kolláth: a gárda feloszlatása nem vetne véget a tevékenységének

A Magyar Gárda esetleges feloszlatása sem akadályozza tagjait eddigi tevékenységük folytatásában - mondta Kolláth György alkotmányjogász.

A bíróság, amennyiben helyt ad az ügyészség keresetének és feloszlatja az egyesületet, akkor sem fogalmazhat meg szankciókat tagjai számára, nem tilthatja meg nekik, hogy eddigi tevékenységüket folytassák, például demonstrációkra engedélyt kérjenek és kapjanak - mondta Kolláth György alkotmányjogász.
 
Továbbá a feloszlató döntés után sincs akadálya annak, hogy ugyanaz a személyi kör, vagy mások újabb hasonló egyesületet alapítsanak. Kolláth György szerint nagyon hiányzik a magyar jogrendből egy olyan jellegű rendelkezés, amely számos európai országban él, például a nyugat-német területeken már 1949 óta az úgynevezett bonni alkotmányban, és azt írja elő, hogy aki az egyesülési, vagy a gyülekezési jogot a "demokratikus alaprend elleni küzdelem céljaira történő visszaélésekre használja fel, ezeket az alapjogokat elveszíti".
 
A magyar jogrendben az egyesülési és gyülekezési törvény is csak kétharmados többséggel módosítható. A Magyar Gárda feloszlatása érdekében a Fővárosi Főügyészség indított polgári pert, mert álláspontja szerint az egyesület jogsértő módon működik. A perbe az ügyészség oldalán kapcsolódott be az Országos Cigány Önkormányzat, mely szerint a gárda a cigányságot diszkriminálja, és a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége, mely szerint félelmet keltenek a zsidóság idősebb generációjában.
 
"Elismerem és vállalom, hogy az egyesület működése megosztja az embereket, hiszen nem vagyunk egyformák, de ez értéke a társadalomnak" - fogalmazott a per második tárgyalási napján, hétfőn Vona Gábor, az egyesület vezetője, aki vitatta, hogy tevékenységük jogsértő lenne.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.