2008. április. 18. 09:09 Utolsó frissítés: 2008. április. 18. 09:16 Itthon

Baka jelölése lehet Sólyom újabb kudarca

Ha a köztársasági elnök nem változtat a jelölési gyakorlatán, a Legfelsőbb Bíróság is elnök nélkül maradhat, előfordulhat ugyanis, hogy a poszt várományosaként emlegetett Baka Andrást sem választják meg – írja a Népszabadság.

Baka András. Az elnök embere
© Túry Gergely
A lap ismertetése szerint Baka Magyarországon soha nem volt bíró. 1991 és 2007 között az Emberi Jogok Európai Bíróságán szolgált. A potenciális jelölt korábban kutatóként és oktatóként dolgozott, például az MTA Jogtudományi Intézetében Sólyom Lászlóval együtt is.

A hatályos szabályok szerint bírósági vezetővé csak bíró nevezhető ki. A Legfelsőbb Bíróság elnökét azonban nem kinevezik, hanem a parlament választja meg. Ez a válasz azokra az aggályokra, hogy vajon lehet-e a bírói szervezeten kívüli embert is jelölni a posztra. Baka esetében azonban már nem lenne szükség efféle jogértelmezésre, mert a közelmúltban – mint ahogy azt a HVG megírta – a Fővárosi Ítélőtábla elnöki bírájává nevezték ki.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.