2008. március. 27. 16:03 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 27. 15:55 Itthon

Alkotmánybírósághoz fordul a NEK a pénztártörvény miatt

Alkotmánybírósághoz (Ab) fordul a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal (NEK), kifogásolva az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvény alkotmányellenességét, s kérve a jogszabály megsemmisítését - jelentette be Éger István, a kerekasztal titkára.

A orvosi kamara elnöke közölte: a pénztártörvény sérti a nemzetközi jog és a belső jog összhangjára vonatkozó előírást, a jogbiztonság elvét, valamint a szociális biztonsághoz, s a legmagasabb szintű testi-lelki egészséghez való jogot. Kifejtette: mivel az elfogadott törvény lehetővé teszi az egészségbiztosítás haszonelvű működését, sérti azt a nemzetközi egyezményt, amelyet Magyarország ratifikált és amelynek egyik cikke kimondja: a betegségi biztosítást közhatóságok igazgatási és pénzügyi ellenőrzése alatt álló, minden nyerészkedési célzat nélkül működő, önkormányzattal bíró intézményeknek kell ellátniuk. A magánkezdeményezés alapján keletkezett intézmények külön közhatósági elismerésre szorulnak.

A törvény ily módon sérti a nemzetközi jog és a belső jog összhangjára vonatkozó előírást - mondta Éger István.

Továbbá a beadványtevők szerint a jogegyenlőség elvét sérti az, hogy a lakosság - azonos befizetések mellett - különböző színvonalú szolgáltatásokhoz juthat hozzá, mivel a pénztárak csak az ellátás szűkítésével tudnak profithoz jutni.

Cser Ágnes, az Egészségügyben és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke hozzátette: azt kérik a köztársasági elnöktől és az Állami Számvevőszék elnökétől, hogy saját hatáskörben is forduljanak az Alkotmánybírósághoz (Ab), mert az egészségbiztosítási törvény nemzetközi jogot is sért, és ebben az esetben ők tudnak alkotmányos kifogással élni az Ab felé.

Hirdetés
hvg360 Kovács István 2025. április. 27. 14:30

Ilyenek voltak az első konklávék: amikor a tetőt is elbontották a bíborosok fölül és koplaltatták őket

Ferenc pápa halálával májusban ismét összeül a pápaválasztó gyűlés, a konklávé, ezzel együtt pedig újra találkozhatunk pár furcsa szokással. Például, hogy bezárják a bíborosokat – csaknem 800 évet kell visszamenni történelemben, hogy megértsük, miért van erre szükség. Vannak olyan szokások is, amelyek eltűntek. Az egyik ilyet possesso néven emlegették, és volt olyan pápa, aki belehalt.