2008. február. 19. 20:02 MTI Utolsó frissítés: 2008. február. 19. 20:20 Itthon

Éghajlati szélsőségek Magyarországon: mi várható még?

Márciusban az átlagosnál hidegebb várható, áprilisban és májusban átlagos időjárásra lehet számítani, míg a nyár az átlagosnál melegebb lesz.

A tavalyi év bőven szolgált éghajlati szélsőségekkel, többek között megdőlt a melegrekord: július 20-án Kiskunhalason 41,9 fokot mértek - hangzott el az Országos Meteorológiai Szolgálat szakmai értékelésén.

Az éghajlatváltozás napjaink egyik legjelentősebb környezeti problémájává vált. Mértéke több területen átlépte azt a küszöböt, amelynél a változás hatása megfelelő statisztikai bizonyossággal kimutathatóvá vált, így több jelenségről ma már nagy biztonsággal kijelenthető, hogy az éghajlatváltozás következménye. Ezért váltak a hatáselemzések az éghajlatváltozás kutatásának hangsúlyos területévé.
 
Az első alkalommal megrendezett szakmai fórumon a meteorológia és társtudományai jeles képviselői számoltak be a 2007-es év jellegzetességeiről az alaptudományok, a hidrológia, a talajtan, a meteorológia/éghajlattan, illetve az alkalmazott tudományok, az ember- és növényegészségügy, a vízgazdálkodás és a meteorológiai jelenségekhez köthető természeti csapások szempontjából.
 
Lakatos Mónika éghajlati szakértő a tavalyi éghajlati szélsőségeket értékelte előadásában. Elmondta, hogy 2007 abszolút rekordot hozott, hiszen július 20-án megdőlt a Magyarországon mért legmagasabb hőmérséklet: Kiskunhalason 41,9 fokot mértek. Az eddigi csúcs ennél két tized fokkal volt kevesebb.
 
Tavaly a legalacsonyabb hőmérsékletet, -14,8 fokot Kecskeméten mérték december 19-én. A legtöbb - 1011 milliméter - csapadék Bakonyszűcsön hullott, a legkevesebb - 393 milliméter - Sátoraljaújhelyen. A legvastagabb hótakaró, 40 centiméter a Kékestetőn volt november 16-án.
 
Konkolyné Bihari Zita éghajlati szakértő arról számolt be, hogy 2007 középhőmérséklete 1,5 fokkal volt több az átlagnál. A melegperiódus már 2006 szeptemberében elkezdődött és 12 hónapon keresztül tartott. Ez az időszak 2,5 fokkal volt melegebb a sokéves átlagnál.
 
A téli középhőmérséklet az átlagnál 2,8 fokkal volt melegebb, míg a nyári 2 fokkal. Nyáron egyébként a középhőmérséklet 22,2 fok volt. Ősszel lehűlt a levegő, 9,2 fok volt a középhőmérséklet, 0,8 fokkal hidegebb az átlagnál.
 
A csapadék tekintetében az átlagos 570 milliméternél több eső esett a 2007-es évben: 611 milliméter. Az Alföldön és a Duna-Tisza közén kevesebb eső hullott, míg a Dunántúlon és a magasabb területeken több csapadék esett tavaly.
 
Az előrejelzések alapján idén márciusban az átlagosnál hidegebb várható, áprilisban és májusban átlagos időjárásra lehet számítani, míg a nyár az átlagosnál melegebb lesz. Csapadék tekintetében sok eső várható márciusban és áprilisban, míg a nyár száraz lesz - mondta Kiss Gergő meteorológus.
Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.