2008. február. 12. 11:51 MTI Utolsó frissítés: 2008. február. 12. 15:05 Itthon

Draskovics váltja Takács Albertet

Kedden délután bejelentik, hogy Draskovics Tibor, a kormányzati igazgatás összehangolásáért felelős tárca nélküli miniszter váltja Takács Albertet az igazságügyi és rendészeti tárca élén.

A minisztercseréről kedden a Népszabadság írt. Petrétei József és Takács Albert után Draskovics Tibor lesz Gyurcsány Ferenc harmadik igazságügyi minisztere. Takács Albert, aki összesen nyolc hónapig állt igazságügyi és rendészeti minisztérium élén - munkájával már huzamosabb ideje elégedetlen volt a miniszterelnök, aki nem tartotta elég hatékonynak a törvényalkotási munkát. A személycseréről a kormányfő tájékoztatta az MSZP vezetését is.

Draskovics Tibor
© Stiller Ákos
A távirati iroda információi szerint a kormányfő a Miniszterelnöki Hivatal szerkezetén és a feladatok eddigi elosztásán is változtat, hiszen az itt folyó munkában Draskovics Tibornak kulcsszerepe volt. Draskovics Tibor a második Gyurcsány-kormányban előbb kormánybiztosként az Államreform Bizottság alelnöke volt, majd tavaly júliustól a kormányzati igazgatás összehangolásáért felelős tárca nélküli miniszternek nevezte ki a kormányfő. Korábban Medgyessy Péter miniszterelnök kabinetfőnöke, majd abban a kormányban pénzügyminiszter is volt.

Takács Albert - aki előtte hat évig az állampolgári jogok országgyűlési biztosának helyettese volt - tavaly június elejétől vezeti az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumot. Nyolc hónappal ezelőtt, május végén Gyurcsány Ferenc azt mondta, azt várja Takács Alberttől, hogy a rend és a szabadság "kéz a kézben járjon", és a tárcavezető legyen kétszeresen kemény a rendőri bűnözéssel szemben. Takács Albert akkor úgy fogalmazott: szolgáltató jellegű minisztériumot kíván működtetni és feladatai között említette a polgári, valamint a büntető törvénykönyv, illetve a szabálysértési kódex módosítását, a schengeni csatlakozás zökkenőmentes lebonyolítását, az alkotmányozást, a deregulációs program kidolgozását.

Draskovics Tibor eddig a kormányzati igazgatás összehangolásáért felelõs tárca nélküli miniszter volt, új megbízatása részben érinti a kabinet felelõsség-megosztását is. Takács Albertnek egyébként nem ajánlottak fel új beosztást a kormányban, sõt a hírügynökség úgy tudja, hogy leváltásáról is az újságokból értesült. A Népszabadságot tájékoztató források úgy tudják, hogy megalakítják a kormánykabinet titkárságát is. Megfigyelők rámutatnak, hogy Gál J. Zoltán és Draskovics távozása a Miniszterelnöki Hivataltól az MSZP-frakció "győzelmét" jelenti.

Takács Albert
© Marton Szilvia
Takács Albert azt követően került az igazságügyi tárca élére, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő tavaly májusban menesztette Bene László országos és Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitányt, majd pedig elfogadta Petrétei József rendészeti miniszter lemondását. Nem sokkal később távozott a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) vezetője, Dobozi József is.

A lefejezés formális oka a rendőrség botránylistája volt: a móri vérengzés egyik új gyanúsítottja egykor a rendőrségnél szolgált, egy bűnügyi helyszínelő meglopta az OTP Széna téri fiókját, 12 autópálya-rendőrt korrupcióval gyanúsítanak, Szabolcsban cigarettacsempészettel foglalkozó hivatásosokat emberrabláson kaptak, egy fiatal hölgy, E. Zsanett feljelentése alapján öt rebiszes rendőr ellen nyomozás indult nemi erőszak, megvesztegetés és kötelezettségszegés gyanújával. Utóbbi esetben az ügyészség ejtette a vádat.

Takács Albert hivatalba lépése után az országos főrendőr Bencze József, a vámhatóság addigi második embere lett, budapesti főkapitány pedig Tóth Gábor, Gergényi korábbi helyettese. Ősszel távozott posztjáról az országos főkapitányság bűnügyi főigazgatója, a Nemzeti Nyomozóiroda igazgatója, 13 megyei főkapitány, míg a Köztársasági Őrezred új parancsnoka az exrebiszes Dobozi József lett.


Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?