Daróczi: egy csalással vádolt ember magyarázkodik
Nem politikusokat érintő botrányról, hanem minden jel szerint csalásról és hamisításról van szó abban az ügyben, amellyel politikusokat akartak hírbe hozni; az egyik napilap által közölt történetet a rendőrség vizsgálja - közölte Daróczi Dávid kormányszóvivő.
Rendőrség: nem merült fel politikusi érintettség |
"A sajtóban megjelent híreszteléssel ellentét-ben a nyomozás jelen szakaszában politikusok érintettsége nem merült fel, ezt az eljárás érintettjeinek eddigi vallomásai sem támasztották alá" - áll a Budapesti Rendőr-főkapitányság honlapján. A rendőrség közleménye szerint tavaly júliusban egy gazdasági társaságokat képviselő ügyvédi iroda tett feljelentést a X. kerületi rendőrkapitányságon. Eszerint egy budapesti férfi - akit a napilap cikkében H. A.-ként jelölnek - a gazdasági társaságoktól több mint 100 millió forintot vett át, azért, hogy a cégek nevében az Európai Unió által kiírt pályázatokat készítsen. H. A. az elvállalt pályázatok többségét nem írta meg, az átvett pénzzel nem tudott elszámolni, ezért ellene a rendőrség csalás gyanúja miatt eljárást indított a szabadlábon hagyása mellett - olvasható a rendőrségi közleményben. Tavaly december-ben az európai uniós pályázatok megírásával kapcsolatban egy magánszemély tett feljelentést ismeretlen tettes ellen egy vidéki rendőrkapitányságon. A feljelentés tárgya azonos volt az akkor már folyamatban levő nyomozással, ezért a két ügyet egyesítették és a büntetőeljárást a BRFK Gazdaságvédelmi Főosztálya folytatja. A rendőrségi közlemény szerint a napilap által hivatkozott okirat hitelességét vizsgálják, az eljárás további kihallgatásokkal folytatódik. |
A kormányszóvivő beszámolt arról, hogy a Blikk a birtokában lévő kézzel írott papírt tavaly októberben, kérdéseivel együtt eljuttatta az uniós fejlesztésekért felelős Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium illetékeseinek. A tárca az ügyet kivizsgálta és megállapította, hogy az irományban említett cégek vagy nem pályáztak, vagy nem is nyertek uniós forrást. Ezek az állítások tehát hamisak - szögezte le a szóvivő.
Daróczi Dávid kitért arra, az ügyet a Nemzetbiztonsági Hivatalnak (NBH) is átadták, miután az iromány szerint egy adós azt állítja hitelezőinek, hogy a neki kölcsön adott pénzzel azért nem tud elszámolni, mert azt másoknak adta tovább, és ennek kapcsán megemlített politikusokat. Az NBH munkatársai megállapították, hogy az iromány tartalma valótlan, és jelentős kétségek merültek fel a dokumentum valódiságával kapcsolatban is - fűzte hozzá.
Ellenőrizték azt is, hogy egyáltalán volt-e abban a helyzetben az illető, hogy kijárjon ilyen támogatásokat. Daróczi Dávid közölte: egyértelműen kiderült, hogy nem volt abban a helyzetben. Kitért arra is, hogy az iratot még novemberben átadták a rendőrségnek, intézkedést kérve, a rendőrség pedig vizsgálja a történteket.
Arra a kérdésre, kik a cikkben szereplő politikusok, a szóvivő azt mondta, a kormány nem kíván ahhoz hozzájárulni, hogy ártatlanul hírbe hozzanak embereket, ezért erre nem kívánt válaszolni. Megjegyezte: az ügy érintettjét, H. A.-t is megilleti az ártatlanság vélelme, a többi a rendőrség dolga.
Ékes József, fideszes országgyűlési képviselő az MTI információját megerősítve elmondta: H. A.-t négy-öt évvel ezelőtt, 2004-2005 környékén ajánlották neki mint szakértőt, és néhány hétig alkalmazta is őt, de nagyon gyorsan megvált tőle, mert visszaélt a bizalmával. Azóta nem tartják a kapcsolatot - tette hozzá. Az ellenzéki politikus beszámolója szerint H. A. úgy adta elő, mintha az ipari parkok témájában nagy tudással rendelkezne, ezért alkalmazta.
Ebben a korrupciógyanús ügyben a Gyurcsány-kormány tagjainak van megmagyaráznivalójuk - hangsúlyozta Ékes József, aki 1998-tól 2004-ig MDF-es képviselő volt, később független lett, most pedig fideszes padsorokban ül a parlamentben.
A hirszerző.hu hétfőn arról írt, hogy szocialista körökben jól ismerik H. A.-t. Szélhámos, bennfenteskedő, fontoskodó, bizalmaskodó, tolakodó, nyüzsgő - ezekkel a jelzőkkel illették a férfit, akinek jellemző módszere volt, hogy egyszeri találkozás után régi ismerősként próbált bratyizni a politikusokkal, találkozókra jelentkezett be, telefonálgatott, sms-eket küldözgetett és előszobázott.
Az internetes portál úgy tudja, a férfit egyszer már jogerősen elítélték csalásért, és évekkel ezelőtt titkosszolgálati főhadnagynak adta ki magát, valamint korábban Medgyessy Péter és Horn Gyula miniszterelnök nevében is próbált eljárni. Parlamenti belépőjét egy évvel ezelőtt letiltották, miután többen is arra panaszkodtak, hogy H. A. szinte zaklatja őket - olvasható a cikkben.
Baráth Etele, aki a cikkben említett időszakban, 2005-ben az európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter volt, gyermekdednek nevezte a politikusokat vádló H. A. történetét. A politikus azt mondta, hogy a férfit nem ismeri, és nem találkozott vele. Véleménye szerint teljesen életszerűtlen a történet, és H. A. valószínűleg szélhámos.