Zuglói MSZP: elege lett a botrányokból az elnökség több tagjának
Lemondott a Magyar Szocialista Párt (MSZP) zuglói elnökségének öt tagja és az elnök is – tudta meg a hvg.hu. Információink szerint megelégelték a kerületben egymást követő botrányokat, amelyeknek véget akarnak vetni. Még október 24-én távozott az alelnök, Csák Ferenc, így a tizenegy fős testületben négyen maradtak, ami kérdésessé teszi az elnökség működését.
Az első ügy, amely felkorbácsolta a kedélyeket, a tavaly nyolc hónapon át fenntartott tagfelvételi moratórium volt. Erről nemrég az MSZP országos etikai és egyeztető bizottsága kimondta, hogy alapszabály-ellenesen rendelték el. A testület határozott arról is, hogy azokat az embereket, akiktől megtagadták a belépést, fel kell venni a zuglói MSZP-be, s a tagság létszámának tisztázására tagrevíziót rendeltek el, amely november 19-én vette kezdetét.
Kínosan érintette a zuglói szocialistákat, hogy az ügyben a Budapesti Rendőr-főkapitányság is nyomoz. Felmerült ugyanis a gyanú, hogy a moratórium elrendelése előtt közvetlenül felvett 34 tag belépési nyilatkozatán hamis aláírások szerepelnek. A hvg.hu beszámolt már róla, hogy a párt soraiba fogadottak között található a volt zuglói szocialista alelnök, Csák Ferenc édesanyja, s az elnökség egy másik tagjának, Kinisch Andreának a szülei és a testvére is. Ők mindannyian egy másik elnökségi tag, Kemecsei Árpád alapszervezetébe léptek be.
A tagfelvételek után következett a Zuschlag-ügy. Megírtuk, hogy Kemecsei, aki a Zuglói Vagyonkezelő Zrt. (ZV)felügyelő-bizottságának az elnöke és a volt frakcióvezető, Komlódi Gábor kért ajánlást a kerület két országgyűlési képviselőjétől, Csiha Judittól és Baráth Etelétől két, a Zuschlag-ügyben vizsgált egyesület számára, hogy támogatást kapjanak a Táncsics Mihály Alapítványtól.
Néhány hete mindkét politikusnál házkutatást tartottak a Kecskeméti Városi Ügyészség munkatársai. Szabó Ferenc, a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség szóvivője a hvg.hu-nak elmondta, eredményes volt az akciójuk, mert a lefoglalt számítógépen értékelhető adatra bukkantak. Emellett – tudomásunk szerint – Kemecsei Árpád oktatási minisztériumban lévő irodájából egy fontos számla is előkerült.
A szocialisták számára a következő kellemetlenséget is a ZV hozta. A vagyonkezelő igazgatósági tanácsa ugyanis határozatképtelenné vált, miután több, a szocialisták által delegált tag lemondott. Ennek oka a tulajdonos – azaz a képviselő-testület – döntése, amelynek alapján három részre szabdalják a vagyonkezelőt. A távozók a lépésüket a hiányzó szakmai előkészítéssel indokolták, és attól tartanak, hogy a változások az önkormányzati vagyon nagy részének magánkézbe kerüléséhez vezethetnek.
Úgy tűnik, ezek az ügyek már túl sok, s egyre hevesebb vitát váltottak ki a szükséges lépésekről, amelyekről azonban nem tudtak megegyezni az elnökségi tagok. Ennek következtében aztán öten lemondtak a pozíciójukról. Ezt Csák Ferenc, a zuglói MSZP alelnöke már október 24-én megtette, helye azóta is betöltetlen maradt.
Csák, aki az oktatási tárca miniszteri koordinációs biztosa is, a hvg.hu-nak elmondta, hogy az országos etikai bizottság döntése után sürgette a határozat végrehajtását, ám semmi sem történt. Ezért arra jutott, hogy nem akar a továbbiakban részt venni az elnökség munkájában. Közölte: „a kormányzati feladataim is nagy elfoglaltságot jelentenek, amelyek miatt kevés időm maradt az alelnöki teendőimre, jobbnak láttam, ha nem vállalom túl magam, ezért lemondtam.”
Szücs István, a XIV. kerületi MSZP elnöke kérdésünkre azt válaszolta, hogy minden rendben van a szervezetben. Néhány óra múlva azonban a szocialista párt budapesti ügyvezető alelnöke, Molnár Zsolt arról tájékoztatta a hvg.hu-t, hogy nem csak az elnökség öt tagja, hanem maga az elnök Szücs István is beadta lemondását.
Pénteken befejeződik a tagrevízió – közölte Molnár Zsolt. „Ezt követően minél hamarabb új elnököt és új elnökséget kell választani. A tagság ellenőrzése kapcsán is lett volna küldöttgyűlés, amelyen bizalmi szavazással döntöttek volna az elnökség megerősítéséről, most viszont sürgetőbbé vált a küldöttértekezlet megtartása, hogy újra működőképes legyen a zuglói elnökség.”
Az ügyvezető alelnök hozzátettes, hasonló eset, mint a XIV. kerületben, hogy az elnökség nagy része lemond, szinte példa nélküli. Úgy vélte, a belső konfliktusok miatt a zuglói szervezet meggyengülhet, de a tagrevízió és az új elnökség ismét lendületet adhat a helyi szocialistáknak, és bebizonyíthatják, hogy nem csak a belső csatározások kapcsán szerepelhetnek a hírekben.