Angol érdeklődő a Fradi iránt
Nyilvánosan is bejelentette a múlt héten az ingatlan- és labdarúgó-üzletágban is érdekelt Kevin McCabe, a Sheffield United elnöke, hogy érdeklődik a Ferencváros iránt.
A Springer szobor. Új talapzat? © Túry Gergely |
Az adásvételhez szükséges nettó 4,2 milliárd forintos vételárat a KVI-pályázat feltételei további, csaknem ugyanekkora összeggel növelik, de a HVG forrásai szerint a befektetés végül átlépheti a tízmilliárdos határt is. A vevőnek ugyanis kötelezettséget kell vállalnia az Európai Labdarúgó-szövetség, az UEFA minimális előírásainak megfelelő stadion építésére, a létesítményhasználati jog megváltása címén pedig további 1,5 milliárd forintot be kell fizetnie az FTC kasszájába. Az FTC Labdarúgó Zrt. részvényeinek a vételára 800 millió forint, annak ellenére, hogy azok szinte egy fabatkát sem érnek. Ráadásul a Fradi-szekrényből még számos csontváz hullhat ki.
Az ajánlattételt az angol befektetőjelölt a tíz szakosztályt, illetve nyolc gazdasági társaságot felölelő egyesület átvilágításához köti, így a rendezetlen pénzügyek miatt több szakosztályban még a jelenleginél is feszültebbé válhat a helyzet. Az FTC Labdarúgó Zrt. önmagában is több mint 1 milliárd forinttal tartozik az államnak, a beszállítóknak, hitelezőinek és alkalmazottainak, és állandó felszámolási fenyegetettségnek van kitéve. A Guardiannek adott interjúban McCabe 5 millió fontos (1 font = 365 forint) FTC-adósságot és fizetésképtelenséget tett szóvá, vonzerőnek pedig az attraktív helyszínt és a fiatal magyar tehetségeket tartotta. Nem véletlenül szerepel a pályázatban, hogy a stadionhasználati jogból származó bevételt az FTC-nek "köztartozásai és más állami szereplőkkel, illetőleg hitelintézetekkel szemben fennálló tartozásai jogosultjaira" kell engedményeznie. A HVG értesülései szerint ennek a feltételnek a pályázatban történt rögzítése miatt függesztette fel az adóhatóság az áprilisban inkasszóval megindított végrehajtási eljárást az egyesület ellen.
Zöld sas az Üllői úti pályán. Felszállna © Túry Gergely |
Az átvilágítást és így a Fradi értékesítését az is nehezíti, hogy a kusza viszonyok hátterében nagyon is konkrét magánüzletek húzódnak meg. A HVG több forrásból is megerősített információi szerint például a korábbi klubelnök, Ináncsy Miklós körül akkor fagyott meg a levegő az elnökségben, amikor firtatni kezdte az úgynevezett "játékpénzek" ügyét. A tekeszakosztály vezetője - magánéletében sikeres üzletember - több utánpótlásedzőt, köztük ifjabb Albert Flóriánt, az FTC Labdarúgó Utánpótlás Management Kft. résztulajdonosát is arról faggatta, igaz-e, hogy a szülőktől pénzt fogadnak el a gyerekek folyamatos csapatban tartásáért, versenyeken való indításáért. Az addig őt támogató szakosztályok közül három azonnal kihátrált Ináncsy mögül, gyaníthatóan azért, mert itt komoly összegek mozognak: a labdarúgásban egy "szponzorált" fiatal tehetség szerepeltetése akár havi 100 ezer forintjába is kerülhet a srác sikeres későbbi karrierje érdekében arra áldozó családnak. Ezek a viszonyok aligha tarthatók fenn, ha egy prudens tulajdonos veszi át az irányítást a Ferencvárosnál.
Ezzel együtt a Fradi túlélésének a kulcsa az immár harmadszor kiírt, a vételárat előre megpántlikázó tender, még akkor is, ha szakmai befektetők szerint a tartalmát tekintve nem ingatlanügylet, hanem egyszerű adósságrendezés történik. Az azonban változatlanul kérdés marad, mennyit ér maga a klubnév, amelyre immár 15 éve politikusok és üzletemberek építkeznek - ebből hol légvárak, hol nagyon is kézzelfogható hasznok keletkeztek. Az egyesület környékén például makacsul tartja magát az a híresztelés, hogy az akkori vezetés gyakorlatilag uzsorakölcsönt adott a futballcsapatnak az 1995-ös, Anderlecht elleni győzelem után, hogy a Bajnokok Ligája-csoportmeccsek előtt motiválja a fiúkat. Ezt később sem az adóhatósági ellenőrzés, sem Csúcs László 1999 novemberében leadott, majd gyorsan titkosított jelentése nem igazolta, ám tény, hogy az akkori mérlegből 247 millió forint pontos elszámolása a mai napig hiányzik. Bár ezt a volt gazdasági vezetés pénzügytechnikai okokkal magyarázta, beszédes, hogy a Csúcs-jelentésből pillanatnyilag éppen ez a fejezet nem hozzáférhető. Nem véletlenül állítják az egyesület környékén, hogy aki a mai Fradiba invesztál, kizárólag az ingatlanból vehet ki hasznot, mert maga az egyesület évtizedek óta érdekszövevények hálójában vergődik.