Schengen apropóján: a Horn-Mock határnyitásra emlékeztek
A schengeni övezet kiterjesztése alkalmából ünnepi megemlékezést tartottak csütörtökön a magyarországi Fertőrákos és az ausztriai Szentmargitbánya (Sankt Margarethen im Burgenland) közötti határszakaszon, felidézve azt a történelmi pillanatot, amikor Alois Mock volt osztrák és Horn Gyula egykori magyar külügyminiszter Kelénpataknál (Klingenbachnál) átvágta a vasfüggönyt jelképező szögesdrótakadályt.
A rendezvény fő eseményeként Takács Albert magyar igazságügyi és rendészeti miniszter, Günther Platter osztrák belügyminiszter és Kovács László,az Európai Unió vámügyi biztosa eltávolította először az osztrák, majd a magyar határsorompót. Az ünnepség alkalmából az osztrák belügyminiszter átnyújtotta a megemlékezésen megjelent idős Alois Mocknak az egykori szögesdrót egy ezüstözött darabját.
Kovács László ünnepi beszédében méltatta a tizennyolc évvel ezelőtti cselekedetet, amely a schengeni csatlakozással végül elvezetett a két ország közötti határ megszűnéséhez, a belső határellenőrzést lebontó, közös európai térség kibővítéséhez. A csütörtök éjfélkor bekövetkező eseményt roppant nagy lépésnek minősítette az Európai Unió integrációjának elmélyítésében. Különösen fontosnak nevezte abból a szempontból, hogy a szabad átjárással az övezethez csatlakozó új tagországok állampolgárai is érezhetik, hogy többé nem másodrendű tagjai a közösségnek.
Végigtekintve azon a hosszú folyamaton, amely a határőrzés felszámolásához vezetett, az EU-biztos hangsúlyozta, hogy schengeni tagságával Magyarország nemcsak lehetőséghez jutott, hanem egyszersmind felelősséget is magára vállalt, hiszen mostantól - négy határszakaszon - neki kell biztosítania az unió külső határainak őrzését. Örömét fejezte ki afölött, hogy az Európai Bizottság megállapítása szerint a magyar kormány eleget tett a csatlakozási követelményeknek.
Takács Albert - félretéve előre megírt szónoklatát - egyebek közt arról beszélt, hogy magánemberként és miniszterként is büszke a schengeni belépésre, hiszen a sorompók leomlása a szabadság és a biztonság jegyét hordozza magán. Közölte: bízik abban, hogy az osztrák társzervektől a jövőben is megkapja Magyarország azt a készséges együttműködést, amelyben a felkészülés során részesült. "Remélem, a mai nap mindenki emlékezetében úgy fog megmaradni, hogy jó döntés született" - húzta alá.
Osztrák kollégája a két országot összekötő, elszakíthatatlan szálakat domborította ki, megjegyezve, hogy bár a vasfüggöny mögé nem lehetett belátni, az osztrákok és a magyarok lelki-szellemi összefonódása azokban az időkben is fennmradt. "Csodálatos ez a nap Ausztria és Magyarország történetében" - húzta alá ő is, és köszönetét fejezte ki az áldozatos magyar felkészülésért.
Az előzetes közlésekkel ellentétben az ünnepségen nem tudott részt venni Benita Ferrero-Waldner, az Európai Unió külügyi kapcsolatokért felelős biztosa. Ellenben megjelent Burgenland tartomány elöljárója, a szociáldamokrata párti Hans Niessl, aki a belügyminiszterrel támadt vitája miatt korábban lemondta részvételét a schengeni ünnepségeken. Beszédében leszögezte, hogy az általa vezetett tartomány nagyon sokat profitált az Európai Unió kiterjesztéséből, és meggyőződését fejezte ki, hogy a schengeni nyitás hasonló hatással fog járni, és új lendületet kap a nyugat-magyarországi megyékkel megvalósuló regionális kooperáció. Hangot adott annak a véleményének, hogy az unió jövője az egyes régiókon belüli együttműködésen nyugszik. "Márpedig ez a régió a jövő régiója" - emelte ki.
A megemlékezésen részt vett az Európai Parlament képviselője, az Európai Unió bécsi, illetve budapesti képviseletének vezetője, helyi elöljárók, polgármesterek és diplomaták, köztük Horváth István bécsi magyar nagykövet.