2007. december. 18. 15:57 MTI Utolsó frissítés: 2007. december. 18. 15:56 Itthon

Egymillió embert érint az élettársi kapcsolatról szóló törvény

Az Országgyűlés által hétfőn elfogadott, a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvény közel egymillió ember életviszonyainak rendezését szabályozza - mondta Frankné Kovács Szilvia, az MSZP országgyűlési képviselője.

Az elmúlt évtizedben Európa szinte valamennyi államában szembesülni kellett azzal, hogy a házasságkötésen alapuló családmodellt egyre kevesebben választják. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az 1970-es évek elején Magyarországon az élettársi kapcsolatok aránya a házassági kapcsolatokhoz viszonyítva 2,1 százalék volt, ez az arány 2001-ben 9,5 százalékra, 2005-ben pedig 12,2 százalékra nőtt. Ma már minden harmadik új kapcsolat élettársi kapcsolatnak tekinthető - hangzott el. 
 
Kovács Szilvia szocialista képviselő szólt arról, hogy Magyarországon sem lehet figyelmen kívül hagyni az azonos neműek partnerkapcsolatának jogi rendezettsége iránti igényt. Sem a kormány, sem a frakció nem kérdőjelezi meg a házasság fontos szerepét, de tudomásul kell venni az emberek életviszonyainak változását is - hangsúlyozta. Hozzátette: ezért vált szükségessé egy új jogi szabályozás létrehozása, amely az együtt élő személyek párkapcsolatainak és jogainak biztosítását célozza.
 
Frankné Kovács Szilvia kitért arra, hogy a törvény új családjogi jogi intézményként ismeri el a bejegyzett élettársi kapcsolatot, amelyet nem a házasság helyett vezetnek be, hanem a házasság mellett, határozott jogi szabályozással, választási lehetőséget adva az állampolgároknak.
 
Szerinte a bejegyzett élettársi kapcsolat hatásaiban hasonló, de nem ugyanolyan jogkövetkezményeket vált ki, mint a házasság. Ugyanolyan hatással bír a vagyonjogi kérdésekben, vagyonközösséget, tartási jog kötelezettségét is eredményezi, továbbá a házassággal azonos öröklési jogi jogkövetkezményekkel jár - ismertette a képviselő.
 
A jogintézmény más a korhatár kérdésében, 18 évesnél idősebbek vehetik igénybe, a névviselési szabályok is különbözőek, nem teszi lehetővé gyermek örökbe fogadását és a kapcsolat megszűnésében is jelentős a változás a házassághoz képest - sorolta Frankné Kovács Szilvia.
 
Mint elhangzott, az élettársi kapcsolat megszűnése egy nem peres eljárás keretében történik, miután a jogszabályban meghatározott feltételekben a felek megegyeznek - akár közjegyzői okiratba, akár ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalják ezt. A közjegyző jogosult arra, hogy az anyakönyvi bejegyzést a megszüntetéshez előkészítse, és eljuttassa az anyakönyvvezetőhöz. A remények szerint ez az eljárás olcsóbb és gyorsabb lesz, mint a peres eljárás.
 
"A parlamenti szavazás során a Fidesz nem támogatta a csaknem egymillió ember életviszonyainak rendezésére vonatkozó szabályokat, sőt a törvényalkotás munkáját sem segítette, hiszen módosító indítványt nem nyújtott be a törvényjavaslathoz" - jegyezte meg az MSZP képviselője.
 
Az Országgyűlés hétfőn fogadta el a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvényjavaslatot, amely számos területen ad eddig csak a házastársakat megillető jogokat az élettársi kapcsolatban élő, akár azonos nemű pároknak is. 
 
A törvény szerint bejegyzett élettársi kapcsolat akkor jön létre, ha az anyakönyvvezető előtt két nagykorú személy kijelenti, hogy egymással bejegyzett élettársi kapcsolatban szeretne élni. A törvény 2009. január 1-jén lép hatályba. A törvény az élet legapróbb területein nyújthat segítséget, például hitelügyintézésnél, az ajánlott levél átvételekor, illetve kórházi kezelés esetén jogosultak lesznek az élettársak párjukról információt kapni.

Hirdetés