Nagy Boldizsár és Péterfalvi Attila az ombudsmanjelölt
Sólyom László köztársasági elnök kedden bejelentette: Nagy Boldizsár nemzetközi jogászt jelöli a jövő nemzedékek ombudsmanjának, és javasolja Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos újraválasztását. A pártok későbbre ígérnek állásfoglalást az ügyben. Addig is ismerje meg a két jelölt életútját!
Péterfalvi Attila ismételhet © Dudás Szabolcs |
Péterfalvi Attila kapcsán azt mondta, őt kevésbé kell bemutatni, mert hat évig már betöltötte ezt a tisztséget.
Nagy Boldizsárról kiemelte, hogy mint nemzetközi jogász, ő hozta be a jövő nemzedékek biztosának eszméjét Magyarországra. Sólyom hozzátette azt is, hogy Nagy Boldizsár a Bős-Nagymaros vízlépcső ügyében a hágai perben Magyarországot képviselte, és részt vett a tiszai ciánszennyezés ügyében is. (Nagy Boldizsár és Péterfalvi Attila életútját cikkünk második és harmadik részében olvashatja! - a szerk.)
A parlamenti pártokat Répássy Róbert (Fidesz), Rubovszky György (KDNP), Lendvai Ildikó (MSZP), Herényi Károly (MDF) és Gusztos Péter (SZDSZ) képviselte a Sándor-palotában.
Akik eddig voltak: |
Gönczöl Katalin állampolgári jogok (1995-2001) Lenkovics Barnabás állampolgári jogok (2001-2007) Szabó Máté állampolgári jogok (2007-) Polt Péter általános helyettes (1995-2000) Takács Albert általános helyettes (2001-2007) Kaltenbach Jenő nemzeti és etnikai (1995-2007) Majtényi László adatvédelmi (1995-2001) Péterfalvi Attila adatvédelmi (2001) Kállai Ernő a nemzeti és etnikai jogok (2007-) |
Ennekértelmében az ombudsman feladata, hogy "az alkotmányos jogokkal kapcsolatban tudomására jutott visszásságokat kivizsgálja vagy kivizsgáltassa, és orvoslásuk érdekében általános vagy egyedi intézkedéseket kezdeményezzen". Az ombudsmant a köztársasági elnök jelölése alapján az Országgyűlés választja kétharmados többséggel, hatéves időtartamra.
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa általános helyettese poszt - az Országgyűlés döntése alapján - július 2-i hatállyal megszűnt, ennek a döntésnek a célja az volt, hogy létrehozhassák a jövő nemzedékek ombudsmanjának tisztségét. Az új országgyűlési biztos feladata, hogy figyelemmel kísérje, értékelje és ellenőrizze azon jogszabályi rendelkezések érvényesülését, amelyek biztosítják a környezet és a természet állapotának fenntarthatóságát és javítását.
2007. november 26-án az Országgyűlés 348 igen, 1 nem szavazattal, 1 tartózkodás mellett megszavazta a jövő nemzedékek ombudsmanjáról szóló törvénymódosítást.
A köztársasági elnök ombudsman-jelöltjeiről egyelőre egyik parlamenti párt sem alakította ki a hivatalos álláspontját, ám arra ígéretet tettek Sólyom Lászlónak, hogy mielőbb döntést hoznak.
Arra a kérdésre, mikor dönthet a jelöltek ügyében az MSZP képviselőcsoportja, Lendvai Ildikó frakcióvezető azt mondta, nem szabtak maguknak határidőt. Megjegyezte: a frakciók általában a hét elején szoktak ülésezni. A szocialista politikus saját véleményeként azt mondta, továbbra sem tartja kívánatos eljárásnak, hogy egy parlamenti funkcióra történő jelölés előtt az államfő nem egyeztet előre a frakciókkal. Megjegyezte ugyanakkor, hogy döntése során nem a jelölési eljárásról alkot majd véleményt a szocialista frakció, hanem a jelöltek személyéről.
Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója arról beszélt, hogy igyekeznek még ezen a héten kialakítani álláspontjukat a két jelölt kapcsán. Utalt arra, hogy a házbizottságban a pártok a december 17-ei ülésnapra tervezték az ombudsmanok megválasztását, ám előtte még az illetékes bizottságokban is meg kell hallgatni a két biztosjelöltet.
A fideszes képviselő hangsúlyozta: tudomásul veszik a köztársasági elnök jelölési eljárását, a korábbi biztosválasztásokat ugyanakkor nagyban segítette, hogy a frakciók előzetesen tudtak egyeztetni a jelöltekről, így nem kellett fiaskótól tartani. Répássy Róbert bízik abban, hogy a két jelölt el tudja nyerni a parlament kétharmados többségének bizalmát.
Gusztos Péter, az SZDSZ frakcióvezető-helyettese azt mondta, a liberális képviselőcsoport jövő hétfői ülésének napirendjén szerepel az ombudsmanjelölés kérdése. Mint mondta, ígéretet tud tenni arra, hogy döntést hoznak. Gusztos Péter közölte: mindent megtesznek azért, hogy még az idén, karácsony előtt megszülessen a döntés.
Az SZDSZ képviselője személyes véleményeként megjegyezte: az államfő két olyan jelöltet állított, aki megfelel az ombudsmani tisztség betöltőivel szembeni alapvető elvárásoknak. Ezek közé sorolta a magas szintű felkészültséget, valamint azt a személyes alkalmasságot, ami képessé teszi őket az "egyszemélyes intézményi poszt" megfelelő súly és tekintély melletti betöltésére.
Nagy Boldizsár 1953. október 22-n született Budapesten. 1977-ben az ELTE jogi karán, 1987-ben a BTK filozófia szakán szerzett diplomát, majd az Egyesült Államokban a Johns Hopkins Egyetemen, és Bolognában folytatott tanulmányokat. Ezen kívül Salzburgban, Strasbourgban és Hágában nemzetközi tanfolyamokon vett részt.
1983 óta tanít az ELTE-n, jelenleg az Állam- és Jogtudományi Kar Nemzetközi Tanszékén egyetemi adjunktus, 1998 óta vendégprofesszor a Közép-európai Egyetem Nemzetközi kapcsolatok és Európai tanulmányok tanszékén.
Külső szakértőként részt vett számos törvény megalkotásában (szerződéskötésről, a menedékjogi, az állampolgársági és az idegenrendészeti törvény. Számos nemzetközi jogi tárgyaláson képviselte Magyarországot, többek között 1998-2002 között, valamint 2004 óta tagja a hágai Nemzetközi Bíróság 1997. évi ítéletének végrehajtásáról folytatott magyar-szlovák kétoldalú tárgyalásoknak. Nemzetközi konzulens volt az ENSZ Menekültügyi Főbiztosság, illetve az Európa Tanács számos tanácskozásán és 1993-tól magyar konzulens volt egyebek mellett a Külügyminisztérium tárgyaló delegációjában Bős-Nagymaros ügyében a hágai Nemzetközi Bíróság előtt.
Számos előadást tartott külföldön, nemzetközi szerkesztőbizottságok és tudós társaságok, illetve tanácsadó testületek, kuratóriumok tagja.
1985-ben kiemelkedő kutatásért Bolognában C. Grove Haines díjjal tüntették ki, 2001-ben megkapta az ENSZ Menekültügyi Főbiztosság Menedék díját és 2006-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét.
Társszerző vagy szerkesztő 15 könyvben, közölt több mint 50 tanulmányt és számos rövidebb írást, mind szakmai folyóiratokban, mind azokon kívül.
Péterfalvi Attila 1957. március 29-én született Budapesten. 1981-ben végzett az ELTE Jogtudományi Karán. 1982-83-ban a Jogi Továbbképző Intézetben tanult, külkereskedelmi szakjogász lett.
1981-1983 között igazgatási előadó volt a Veszprémi Tanácsnál, majd 1983-1986 között osztályvezető-helyettes a Veszprémi Közúti Igazgatóságon.
Péterfalvi Attila docens, húsz éve oktat, az Államigazgatási Főisokalán, majd a Corvinus Egyetemen, 1986-2001 között az Államigazgatási Főiskola tanára volt. Főiskolai jegyzeteket írt a civilisztikáról és az informatika címen. Közvetlenül a rendszerváltás előtt megalapította a polgári ügyekkel foglalkozó Péterfalvi és társa Ügyvédi Irodát.
1991-ben NATO-ösztöndíjjal Torontóban és Washingtonban tanult adatvédelmet. Hazatérése után az 1994-es választásokra készülő Fidesz szaktanácsadója volt. 1996-2000. között választott bíró a Magyar Kézműves Kamara mellett szervezett Választottbíróságon, ugyancsak 1996-tól 2001 júniusáig az adatvédelmi biztos (Majtényi László) tanácsadója volt.
2001 december 11-én az Országgyűlés az adatvédelmi biztossá választotta. Az ombudsmani mandátuma december 13-án jár le.