2007. november. 15. 14:42 MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 15. 16:09 Itthon

Kovács Ági nem valósított meg doppingvétséget

A Magyar Úszó Szövetség fegyelmi bizottsága szerint Kovács Ágnes az október 30-ai ellenőrzés során nem valósított meg doppingvétséget.

A testület úgy értékelte, az olimpiai bajnoknő megindokolta, miért távozott idő előtt az ellenőrzésről, hiszen közölte, Roger Moore, az UNICEF képviselője várja. A bizottság szerint, ha nem lett volna megfelelő indok távozására, akkor az eset önhibának minősülne. Kovács Ágnes azonban olyan súlyú sportdiplomáciai találkozón vett részt, amely a magyar sport egésze szempontjából is kiemelkedően fontos.
 
A határozat ellen 15 napon belül lehet fellebbezni. Kolláth György a Magyar Antidopping Csoport képviseletében jogszabálysértőnek nevezte a határozatot, s jelezte, az is jogszabálysértő lesz, ha Kovács Ágnes rajthoz áll a pénteken kezdődő rövidpályás országos bajnokságon. Szerinte a Magyar Antidopping Csoport minden vonatkozásban a nemzetközi antidopping és a hazai jogszabályi előírások betartásával és korrekt dokumentálásával járt el.

A MACS feladata véget ért

A Magyar Antidopping Csoport (MACS) szerint a Kovács Ágnes úszónál végzett doppingmintavételi eljárás hivatalos jegyzőkönyve minden szükséges információt tartalmazott, a sportoló annak tartalmával teljes mértékben tisztában volt. A MACS, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) által elismert, s a mintavételek hiteles végzőjeként akkreditált társaság kötelessége jelenteni a mintavétel megtagadását, de a szervezet nem állapít meg doppingvétséget és nem dönt semmiféle szankcióról.

A WADA-t nem értesítette a MACS, mivel ez nem kötelessége. Minden típusú doppingvétség esetén a MACS feladata addig tart, amíg a jegyzőkönyveket a megfelelő módon összekészítve a megfelelő helyre továbbítja. A fegyelmi eljárások kimenetele, illetve lefolytatása a Magyar Antidopping Csoporttól független.

Mi következik ezután?
A hazai eljárási rend szerint a Magyar Úszó Szövetség fegyelmi bizottságának felmentő ítélete ellen 15 napon belül lehet fellebbezni. Ha ez megtörténik, a Darnyi Tamás olimpiai bajnok vezette, másodfokon a jogerős határozatot meghozó fellebbviteli testület következhet.
 
A döntésről értesíteni kell a Nemzeti Doppingellenes Koordinációs Testületet (NDKT), a sport-szakállamtitkárságot, az Európai (LEN) és a Nemzetközi Úszó Szövetséget (FINA). Utóbbi kettő, amennyiben nem ért egyet a döntéssel, a nemzetközi Sportdöntőbírósághoz (CAS) fordulhat, amely változtathat azon, azaz felmentés esetén határozhat eltiltásról. Ez történt a tunéziai Uszama Melluli esetében, akit pozitív tesztje után hazája szövetsége csak figyelmeztetésben részesített. A FINA ezért a CAS-hoz fordult, amely 18 hónapra eltiltotta a versenyzőt, s megfosztotta a melbourne-i világbajnokságon szerzett arany- és ezüstérmétől.
 
Az elégtelen mintaadás, illetve annak megtagadása egyformán a doppingszabályok megsértésének minősül. A diszkoszvető Fazekas Róbertet előbbi, a kalapácsvető Annus Adriánt utóbbi miatt tiltották el két évre, s fosztották meg athéni olimpiai aranyérmétől.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.