2007. november. 09. 09:22 MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 09. 16:10 Itthon

Kovács Ágnes: szégyelljék magukat a doppingellenőrök!

Kovács Ágnes azt állítja, félrevezették a doppingellenőrök. Ezt a doppingvétséget elkövetett olimpiai bajnok úszó a Napkelte adásában mondta. "Nem tagadtam meg a doppingvizsgálatot, együttműködtem, félrevezettek az ellenőrök" - mondta a versenyző. "Teljes mértékben fel vagyok háborodva, szégyelljék magukat."

Kovács október 30-án versenyen kívüli, előre be nem jelentett doppingellenőrzés során 25 ml mennyiségű mintát szolgáltatott, mely az előírt minimum mennyiséget - a 75 ml-t - nem érte el, és doppingellenőrzés céljából nem volt elfogadható. Ezt követően a további mintaszolgáltatást a sportoló, hivatalos elfoglaltságára hivatkozva megtagadta, és a megtagadás tényét írásban elismerte - tájékoztatta a MTI-t csütörtökön a Magyar Antidopping Csoport (MACS).

Tárgyalás
A Magyar Úszó Szövetség (MUSZ) fegyelmi bizottsága kedden tárgyalja Kovács Ágnes doppingügyét.
Az olimpiai bajnoknő péntek reggel az emberséges bánásmódot kérte számon a MACS-on, hangsúlyozva, hogy őt félrevezették, amikor olyan papírt írattak vele alá, amely szerint doppingvétséget követett el. A versenyző azt elismerte, hogy a minimálisan szükségesnél kisebb mennyiségű vizeletmintát szolgáltatott, mielőtt hivatalos ügyben eltávozott volna, de ezt abban a hiszemben tette, hogy semmi problémája nem lesz belőle, s a mintaadást később pótolhatja.

A Kőér uszodában lebonyolított mintavétel körülményeit felelevenítve elmondta: "Sietnem kellett a UNICEF-et képviselő Roger Moore-ral megbeszélt találkozóra, kicsit ideges, feszült voltam, s 75 helyett csak 25 milliliter vizeletet adtam. Megnyugtattak, ne aggódjak, emiatt semmi problémám nem lesz” - idézte fel a történteket Kovács Ágnes, aki aláírta az elé tolt összes hivatalos papírt - így azt is, amelynek fejlécén az állt, hogy doppingmegtagadás -, abban a tudatban, hogy az "alulteljesítésnek" nem lesz rá nézve negatív következménye. Azzal távoztak, hogy a közeljövőben visszajönnek újabb doppingvizsgálatra; ehhez képest a MACS feljelentette őt, fegyelmi eljárást elindíttatva ellene.

"Szégyelljék magukat, megbíztam bennük, félrevezettek" - sírta el magát az élő tévéműsorban Kovács Ágnes, aki elmondta, pótolta a mulasztását előző nap, s elegendő mintát adott.

Az adásban a Magyar Úszó Szövetség (MUSZ) elnökének minőségében jelenlevő Gyárfás Tamás úgy vélekedett, hogy az ellenőrök azt a benyomást keltették Ágiban, nyugodtan elmehet Roger Moore-hoz, elég, ha utóbb pótolja a mintaadást. "Tegnap el is ment, s az eredmény ismerete nélkül mondom, hogy negatív lesz a minta. Ágit tizenhárom éve mindig ellenőrzik, s mindig negatív volt - szögezte le az elnök. "Az ellenőrök szabályszerűen jártak el, de az emberség beletartozik e kapcsolatrendszerbe" - fogalmazott, hozzátéve, hogy Kovács Ágnes a fegyelmi eljárás végeredményét tekintve "nem sok jóra számíthat", s akár két évi eltiltás is lehet az ügy vége.
Az UNICEF Magyar Bizottsága megerősítette, hogy október 30-án reggel Roger Moore, a szervezet jószolgálati nagykövete fogadta Kovács Ágnes olimpiai, világ- és Európa-bajnok úszót. Az ENSZ gyermekalapjának közleménye szerint az angol színész feszes programja miatt csak múlt kedden reggel tudott megbeszéléseket folytatni a sportolóval.

A Roger Moore szállodai szobájában tartott találkozón - amelyen a híresség felesége és az UNICEF bizottságának képviselői voltak jelen - a szervezet és az úszó jövőbeni együttműködéséről esett szó.

A doppingellenőrök cáfolnak
Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport (MACS) vezetője szerint a doppingellenőrök egybehangzóan állítják, hogy Kovács Ágnes nem kérte, kísérjék el későbbi mintaadás céljából, ennek a dokumentumokban sincs nyoma.

"A konkrét esettel kapcsolatban nem adhatok részletes felvilágosítást, mivel tiszteletben kell tartani a sportoló személyiségi jogait. Ugyanakkor az a vád ért minket, hogy félrevezettük a sportolót. Azt hiszem, Athén óta minden magyar sportoló és szövetség tisztában van vele, mit jelent a mintaadás megtagadása. A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) kódexe világosan rendelkezik erről, azt mindenki ismerheti" - nyilatkozta Tiszeker Ágnes az MTI-nek. "Mi nem nyomozó hatóság vagyunk, ha a sportoló távozik a mintavételről, s erről nyilatkozik, nem tartozik ránk, miért és hova megy el." Tiszeker Ágnes hangsúlyozta, a helyszínen nem derült ki, hova hivatalos Kovács Ágnes.

"Ha valaki elé letesznek egy nyilatkozatot, amelyen az szerepel, hogy a mintaadást megtagadom, tudomásul veszem ennek következményeit, ami szintén szerepel a papíron, s ezt áttanulmányozva aláírja, akkor életszerű-e vajon, hogy az ellenőrök azt mondják neki, tessék hazamenni, nem lesz semmi baj? A szabály szerint a versenyzőt úgy kell elkísérni és addig, ahogyan és ameddig az a mintavétellel összefügg. Magánjellegű programokhoz nem kell kíséretet biztosítanunk. Ráadásul ott a helyszínen nem derült ki, mit jelent a hivatalos program. A doppingellenőrök egybehangzó állítása szerint a sportoló nem kérte, hogy kísérjék el későbbi mintaadás céljából, ennek a dokumentumokban sincs nyoma."

A MACS vezetője azt mondta, rossz útra vezet érzelmi alapokra helyezni az ellenőrzést, mivel ezek a WADA-kódexben nem szerepelnek. "Ez az ország Athén óta nem teheti meg, hogy nem tartja be a törvényeket doppingkérdésben. A MACS-nak nincs szüksége doppingesetek gyártására, nem ettől jó a hírnevünk a WADA előtt."

Hirdetés