2007. október. 16. 18:28 MTI Utolsó frissítés: 2007. október. 16. 18:32 Itthon

Tizenöt éve teljesít szolgálatot a gyorshajtásban eljáró főügyeletes

Már 1992 óta teljesít vezényléssel szolgálatot a gazdasági tárcánál az az ezredes, aki a szaktárca államtitkárának érdekében megpróbálta a rendőrséget rávenni: vegyék ki a rendszerből Garamhegyi Ábel államtitkár gyorshajtását. Az ügyben a Budapesti Katonai Ügyészség folytat vizsgálatot.

Bocskai Istvánnak, a Honvédelmi Minisztérium szóvivőjének keddi közleménye szerint a fegyveres szervek hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló törvény lehetőséget biztosít arra, hogy az állomány tagja – beleegyezésével – más szervezetnél (központi és helyi közigazgatási szerv) is teljesíthet szolgálatot.
 
A Magyar Honvédség és a Honvédelmi Minisztérium állományából jelenleg 92 személy (75 tiszt és 17 tiszthelyettes) teljesít szolgálatot más szerveknél. Azokban az esetekben kerül sor ilyen vezénylésekre, amikor más ágazat egyes beosztásai honvédelmi szakértelmet kívánnak meg. Mindehhez a honvédelmi miniszter és az érintett szerv vezetőjének megállapodása szükséges.
 
A szóvivő a közleményben hangsúlyozta, hogy a vezényelt katonák feladatát minden esetben az adott közigazgatási szerv illetékes vezetője határozza meg, velük szemben utasítási jogkörrel is ő rendelkezik. A Gazdasági és Közlekedési Minisztériumon kívül a megyei bíróságok Katonai Tanácsain, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumban, a Miniszterelnöki Hivatalban, a Külügyminisztériumban, a Kincstári Vagyoni Igazgatóságon, a Nemzetközi Közlekedési Hatóságnál és a Hungarocontroll Magyar Légiforgalmi Szolgálatnál is dolgoznak katonák. Ezeken kívül a Nemzetbiztonsági Felügyeletet, valamint a HM alapítású közhasznú társaságokat említette a szóvivő.
 
A vezényelt katonák pontos beosztását és illetményét mindig az adott szerv állapítja meg (és fizeti ki) úgy, hogy köztisztviselőként besorolja az érintetteket. Fizetésük semmiképpen sem lehet kevesebb annál az illetménynél, amelyet rendfokozatuknak és beosztásuknak megfelelően a honvédelmi tárcától kapnának.
 
A Kormányszóvivői Iroda tájékoztatása szerint a Miniszterelnöki Hivatalban munkaidőn kívül délután négy órától másnap reggelig, valamint pénteken délután két órától hétfő reggelig működik ügyeleti rendszer. Az ügyelet elsődleges feladata az, hogy fontos iratokat vagy fontos dokumentumokat eljuttat vezető tisztségviselőkhöz ezekben az időpontokban. Az iroda jelezte, a Miniszterelnöki Hivatalban dolgozó politikusoknak, vezető tisztségviselőknek semmilyen üggyel kapcsolatban nincs bejelentési kötelezettségük, de ezt amúgy az egyes minisztériumok maguk szabályozzák.
 
Ács Tibor, a katonai ügyészség szóvivője kedden délután közölte, hogy az ügy iratai még nem érkeztek meg a Budapesti Katonai Ügyészségre. A szóvivőt azért kérdezte a távirati iroda, mert a Magyar Nemzet című napilap szerint hétfőn a Pest Vidéki Nyomozó Ügyészség a Budapesti Katonai Ügyészségre küldte az ügyet. Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter múlt hét szerdán azonnali hatállyal felmentette a minisztérium főügyeletesét, aki hatáskörét túllépve próbált közbenjárni Garamhegyi Ábel államtitkár gyorshajtása ügyében.
 
A szaktárca aznapi közleménye szerint "a minisztérium szerda délelőtt lefolytatott vizsgálata során a tárca főügyeletese elismerte, hogy Garamhegyi Ábel gyorshajtási ügyében hatáskörét túllépve, kérés és felhatalmazás nélkül kívánt eljárni a Pest Megyei Rendőrkapitányságnál". A GKM államtitkárát múlt hétfőn este Szentendrén gyorshajtás miatt igazoltatta a rendőrség.
 
A közlemény kiemeli: Garamhegyi Ábel - mivel hivatali gépkocsijával követte el a szabálysértést - a történteket jelezte a GKM főügyeletén, de semmilyen utasítást nem adott arra, hogy az ügyében a GKM főügyeletese járjon el a rendőrségnél. 

Hirdetés