Elhaló tüntetések, előállított "fiatalok"
Mintegy ötven-hatvan fiatalból álló csoport indult el nem sokkal este nyolc óra után a Szabadság térről, a menetben kormányellenes jelszavakat skandáltak, majd az Astoriánál szétfutottak a rendőrök elől, de többeket elkaptak. Előzőleg a Szabadság téri tüntetést berekesztették a szervezők, a Kossuth téren pedig gyakorlatilag elfogytak a demonstrálók, s egy dokumentum szerint le is mondtak a további két napra a Kossuth téri tüntetésekről.
|
Könnygázspray-vel oszlatták a tüntetőket a rendőrök a fővárosban az Astoriánál - jelentették az MTI helyszíni tudósítói. A fiatal, maszkot viselő tüntetők a Szabadság térről indultak a Blaha Lujza tér felé. A demonstrálók nem tanúsítottak ellenállást, közülük a rendőröket látva sokan szétfutottak a környező kis utcákba.
A rendőrök kisebb csoportokban járőrözve nézték, hogy a kis utcákban hol lehetnek demonstrálók. Az MTI újságírói azt látták, hogy van olyan tüntető, aki beállt a buszmegállókba, mintha buszra várakozna, mások járókelőknek mondták magukat. A rendőrök a helyszínekről elküldték azokat az újságírókat, fotósokat, akik nem viselték a sárga, PRESS feliratú mellényt.
A hvg.hu tudósítója szerint a Ferenciek teréhez először rohamrendőröket szállító teherautók érkeztek. A BKV-buszok feltorlódtak, dugó alakult ki, az autók csak egy sávon közlekedhettek. A Rebisz-esek egy felállványozott épület mellett táboroztak le, talán hogy elkerüljék a tavaly október 23-án történteket, amikor egy építkezés eszközeiből emeltek barikádot a zavargók. A Ferenciek terén tudósítónk szerint felbukkant néhány kormányellenes tüntetőnek tűnő fiatal is, akik szétszóródva várakoztak és telefonálgattak. A rendőrök ekkor lezárták a Károlyi Mihály utcai közúti aluljárót, majd rohamrendőrök egy csoportja negyed tíz körül elindult, s járőrözni kezdett az aluljáróban, több fiatalt igazoltattak.
Háromnegyed tíz tájban a Ferenciek terén parkoló rendőrautók továbbálltak.
Az MTI tudósítása szerint a Váci utcában, a Szervita téren és a Városház utcában a rendőrök öt fiatalt előállítottak a VII. kerületi rendőrkapitányságra, három személyt garázdaság miatt, egy főt közbiztonságra veszélyes eszköz birtoklása okán, egy fiatalt pedig személyazonosság megállapítása céljából. Őrizetbe vételre nem került sor. A hvg.hu rendőrségi forrásból származó értesülése szerint az elkövetkező napokban a hatóság hasonló incidensekre nem számít.
Berekesztett tüntetés
A Magyar Nemzeti Bizottság 2006 szervezői kedden este fél kilenckor berekesztették a Szabadság térre meghirdetett demonstrációt, mivel mint mondták, provokációt történt. Bejelentésük szerint csuklyás fiatalokat küldtek a térre provokáció gyanánt. Az MTI helyszíni tudósítói szerint az említett csuklyások előbb az MTV székháza elé mentek, majd pár tucatnyian elindultak a Deák tér felé, azt követően kergették szét őket az Astoriánál.
A Rendszerváltó Fórum vezetője, Fáber Károly szerint nem bukott meg az Y-terv, s továbbra is tervezik a közintézmények, országgyűlési képviselők otthonainak blokád alá vételét. Ezt a Kossuth téren demonstrálókkal osztotta meg kedden este. Az MTI-nek megmutatott rendőrségi dokumentum szerint ugyanakkor a tüntetők lemondtak a szeptember 19-től október 20-ig tartó demonstrációk megtartásáról a Kossuth téren.
Gondáék petíciót visznek a tévébe © MTI |
Gondáék petícióját azonban nem olvasták fel a Magyar Televízió kedd esti, fél nyolckor kezdődött híradójában. A műsorvezető pár mondatban foglalta össze a szöveg főbb gondolatait, a négypontos petíció teljes szövegének felolvasása - mondták - legalább 9 percet vett volna el a híradó félórás műsoridejéből. A petíció teljes szövege a www.hirado.hu internetes honlapon megtalálható.
A petíció átadása közben a téren a demonstrálók az "Engedd be!" és a "Gyurcsány, takarodj!" jelszavakat skandálták az ekkor mintegy 6-700 főre nőtt, árpádsávos és nemzeti lobogó alatt tüntető tömegben. Az egyik szónok arról beszélt az összegyűlt tüntetők előtt, hogy nem csak azért vannak itt, hogy átadják a petíciót. A másik cél, hogy a Szabadság téren álló szovjet "pallost" fel kell robbantani. "Megszégyenítette asszonyainkat, anyáinkat. Önkényuralmi jelkép, amelyet törvénytelenül építettek fel" - hangzott el.
Az országgyűlési képviselők lakásait vennék blokád alá a Kossuth téri tüntetők
Lezárások, indoklás |
A rendőrség kedd délután lezárta a Kossuth szobor körüli zöldterület az azt körülvevő járda vonalában, a Rákóczi szobor körüli zöldterület az azt körülvevő járda vonalában, valamint a Károlyi szobor körüli zöldterület az azt körülvevő járda vonalában - olvasható a rendőrség honlapján. Az indoklás szerint az újabb terület lezárására azért volt szükség, mert a hétfőn a Kossuth téren megtartott demonstráció során a Parlament épületéből távozó országgyűlési képviselőket a tüntetők részéről megengedhetetlen inzultusok érték. A képviselők gépkocsijainak leköpködése, ütlegelése, szabad mozgásának akadályozása, különböző sérülés okozására alkalmas tárgyak bedobálása, és más jogellenes cselekmények történtek - olvasható a Szabó Ferenc rendőrvezérőrnagy, az ORFK Köztársasági Őrezred parancsnoka által szignált határozatban. |
A már hétfőn meghirdetett úgynevezett Y-terv folytatásaként megakadályoznák, hogy a képviselők munkába mehessenek, így gátolva a parlament működését - mondta az egyik Kossuth téri tüntetőket tömörítő csoport vezetője. Hozzátette: mint már korábban meghirdették, a 13 minisztériumi épületet is blokád alá kívánják venni, és azt is akadályozni fogják, hogy az országgyűlési képviselők kijuthassanak a Parlament épületéből.
Az adatvédelmi biztos arra hívta fel a figyelmet, hogy a képviselők lakáscíme nem közérdekű adat, s a blokád alá vétel akár a személyi szabadság jogellenes korlátozását is megvalósíthatja.
A Kossuth téren hétfőn tartott tüntetés kezdetén a szervezők elfogadtatták a Y-tervet, amely szerint a kormányépületek és az Országház blokád alá vételével kényszerítenék ki a kormány távozását, de az Oktatási és Kulturális Minisztériumnál a tüntetők blokádja csak néhány percig tartott. A rendőrök felszólítására elhagyta a helyszínt az a húsz fiatal, aki nem sokkal korábban ült le ott a járdára.
Mintegy 25 tüntető szintén élőláncot alkotott a Parlament déli részén lévő parkoló kijáratánál, hogy megakadályozza a képviselők gépkocsijainak kihajtását, de ez az akció szintén néhány percig tartott: rendőri felszólításra felhagytak cselekedetükkel. A "blokádolók" között volt Fáber Károly, a Kossuth téri megmozdulás egyik főszervezője is.
Vidéken kevesebb helyszínen tartottak kormányellenes demonstrációt kedden, mint az előző napon - jelentették az MTI tudósítói. Nyíregyházán kedd este mintegy háromszázan követelték a Gyurcsány-kormány azonnali távozását. A nemzetiszínű és árpádsávos zászlókkal - az utóbbiból kettő jutott Kossuth Lajos szobrának kezébe is - demonstrálók előtt Gyüre Csaba, a Jobbik megyei elnöke elmondta: ez a nyíregyháziak 366. tüntetése az utóbbi egy év alatt, és a továbbiakban is szinte minden este demonstrálnak majd.
A tüntetésen, amelyen részt vett a Szabolcsban alakult Nemzeti Őrsereg egyik szakasza, felszólalt Vona Gábor, a Jobbik elnöke és Usztics Mátyás, a Magyar Gárda kapitánya is. Utóbbi közölte, október 21-én, a budapesti Hősök terén 630 új gárdatag csatlakozik, s lesznek majd "hatezren, hatvanezren, hatszázezren, sőt hatmillióan is".
Az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülésének első évfordulóján Egerben, az Uránia moziban az "ambrusiÁda" című "politikai thriller"-t vetítették kedden. A korábban fideszes, majd a szocialista megyegyűlési elnök megválasztását segítő politikusról szóló filmet mintegy 250-en tekintették meg. A közönség egy része azokból állt, akik immár egy éve, csaknem minden nap utcai demonstrációkon követelik Egerben Gyurcsány Ferenc és a kormány távozását.
Szekszárdon kedden visszatértek a demonstrálók az elmúlt hónapok megszokott tüntetési formájához: 1956-ra emlékezve 19 óra 56 perckor találkoztak a Garay téren. A zuhogó esőben néhány tucatnyian csendesen, nemzetiszínű és árpádsávos zászlók alatt cseréltek véleményt.
Nagykanizsán tíz demonstráló gyűlt össze az esős időben a Deák téren kedd este. Az árpádsávos zászlókkal érkező tüntetők közül néhányan vitába keveredtek a helyszínt biztosító rendőrökkel, mert a területet egy országos rádió - ugyancsak szabályosan - már lefoglalta szerda reggeli rendezvényéhez. A tíz tüntető körbeállta a Deák téri turulszobrot, elénekelte a Szózatot. Néhányan a "Gyurcsány, takarodj!" rigmust skandálták, majd békésen elvonultak az Eötvös térre, a Nagymagyarország-emlékműhöz, ahol alig tíz perc után feloszlott a demonstráció.