2007. augusztus. 27. 08:35 Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 27. 19:04 Itthon

Mi van a Gergényi-dossziéban?

A Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitány ellen elindított fegyelmi vizsgálatban – a hvg.hu információi szerint – szerepe lehetett annak a megbízási szerződésnek, amelyet a BRFK kötött a Gergényi-Pintér-Mondheré közös tulajdonban lévő Admiral Tours utazási iroda arab társtulajdonosával.


Gergényi Péter tábornok
© Marton Szilvia
Az országos rendőrfőkapitány helyettese, Szabadfi Árpád a hétvégén jelentette be, hogy egy, a BRFK-náll végrehajtott ellenőrzés során „néhány szerződés kapcsán hiányosságokra bukkantak”. Ezek miatt pedig – eddig példa nélküli módon – fegyelmi vizsgálatot indítottak a felmentési idejét töltő Gergényi Péter főkapitány ellen.

A hvg.hu úgy tudja, a kifogásolt szerződések egyike az, amelyet a BRFK –Gergényi Péter főkapitánysága idején – Ben Hadj Soulimane Mondherrel kötött. Az arab férfi nem más, mint az Admiral Tours társtulajdonosa. Az Admiral Tours Kft-ben Gergényi Péternek 30 százalékos részesedése van. További 60 százalékot bír a Pintér Sándor és Valenta László által jegyzett P&V Tanácsadó Kft., 10 százalék pedig Ben Hadj Soulimane Mondheré, aki a tunéziai utazásokkal foglalkozó Slim Reisen-csoport magyar irodájánál dolgozott. (Lásd bővebben Rádi Antónia cikkét a HVG hetilap május 16.-i számában).  

A szerkesztőségünk birtokában lévő dokumentum szerint a BRFK havi 200 ezer forint díjazás ellenében megbízta Ben Hadj Soulimane Mondhert, szervezze a Nemzetközi Rendőr Szövetség (IPA) magyar tagjainak külföldi útjait, illetve lásson el tolmácsolási feladatokat. A szerződés aláírásának időpontjában –az Admiral Tours hivatalosan még Gergényi Péter fiáé, Mondheré és a P&V Tanácsadó Kft-é volt, ám a megbízási időszak végére a tábornok már átvette a cégben a fia részét.

Ismert, hogy „rendőrség utáni életét” Gergényi Péter egy utazási iroda tulajdonosaként akarja folytatni. A PR ehhez már ideje korán beindulhatott. A tábornok, évente megismétlődő afrikai utazásaira – a hvg.hu értesülései szerint – gyakran ment barátaival: vállalkozókkal és rendőri vezetőkkel. Az utóbbiak egyike, úgy tudjuk, Sipos Gyula tábornok, az ORFK gazdasági és igazgatási főigazgatója volt. Sipos egyébként az IPA elnöke, és egy nyilatkozata szerint nem tudott a BRFK által kötött szerződésről. A tábornok egy interjúban azt közölte: az arab férfi nem szervezett utakat, azt viszont vizsgálják még, hogy a főkapitányság fizetett-e.

Sipos Gyula a hvg.hu-nak is megerősítette ezt, hozzátéve, kérdés, hogy miért született ez az ostoba szerződés. "Erről sem az ORFK, sem az IPA nem tudott, hiszen a BRFK önálló jogi személy, így vállalhat, köthet szerződéseket. Amikor értesültem a dologról, mint IPA elnök, az etikai vizsgálatot rendeltem el. Azt pedig, hogy teljesített-e valamit a BRFK, a fegyelmi eljárás állapítja majd meg." A gazdasági és igazgatási főigazgató kikérte magának azt a híresztelést, miszerint ingyen vett volna részt tunéziai utazáson. "Egy rendőri társasággal 2004 februárjában voltam kint. Az útért 200 ezer forintot fizettem, amelynek a számláját bármikor meg tudom mutatni." 

A BRFK által kötött szerződés már csak azért is elgondolkodtató, mert a volt főkapitány arról lett nevezetes, hogy a nulla tolerancia elvét vallotta, és sokszor hangoztatta: nála az a rendőr is korruptnak számít, aki egy kávét elfogad egy presszóban. A szigorúságáért Vasprefektusnak nevezett tábornok a legkisebb gyanúba keveredett rendőröket azonnal leszereltette, meg sem várva a bíróság ítéletét. A bíróság által később felmentett rendőrök pedig milliós kártérítési pereket indítottak, és nyertek meg.

Egy 2005. évi adat szerint 2003. július 1-je után eltelt másfél évben 179 per után mintegy 860 millió forintot kellett a testületnek a jogerős ítéletek után kifizetnie. Becslések szerint ez az összeg 2007-ig felment másfél milliárdra. A törvény betűjét betartotta a Vasprefektus, ám tény, hogy szigora túl sokba került az amúgy is pénzhiánnyal küszködő rendőrségnek. Gergényi egyébként Bács-Kiskun megyéből került a Budapesti Rendőr-főkapitányság élére. Állítólag a megyei önkormányzat megkönnyebbülésére, ugyanis az a hír járta, hogy félmilliárd forintot tett ki az az összeg, amelyet a jogerős ítélet nélkül elküldött rendőröknek kellett kártérítésként megadni.

A most elkezdett ORFK vizsgálatra 60 napot adtak.  Ha elmarasztalják, a legrosszabb esetben is az állományból bocsáthatnák el, ám a tábornok novembertől amúgy is nyugdíjas lesz, addig a felmentési idejét tölti. A lehetséges büntetések között szerepelhet a lefokozás, de nem valószínű, hogy ezzel él majd az ORFK vezetője.

Hogy miért indulhatott fegyelmi vizsgálat Gergényi ellen távozása után alig három hónappal, maga az érintett nem kívánta kommentálni. A „Vasprefektus” közölte, ki akar maradni az ügyből, és érdeklődésünkre jelezte,  forduljunk ügyvédjéhez, Gulyás Gáborhoz. Az ügyvéd elmondta, meglepődve és megdöbbenéssel vettek tudomást a fegyelmi eljárás elindításáról. "Gergényi Péter mindent betartott a munkája során, és nem követett el jogsértést, ezért állunk a meghallgatás elé, amire két héten belül kerülhet sor." Gulyás Gábor hozzátette, nem tudja,  hogy miért beszélnek "több szerződésbeli hiányosságról", mert a megkapott értesítés szerint  egyedül egy magánszeméllyel kötött megbízási szerződés képezi a fegyelmi eljárás alapját.  

Cs. B.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.