MSZP-s pártingatlan kalandos története
Egy MSZP-s ingatlan körüli ügylet furcsa körülményei után érdeklődtünk a tulajdonos cég ügyvezetőjénél: a Thököly úti pártiroda tavaly év végén került ki a szocialista vagyonból, és egy „utcáról beesett” vevő olcsó áron tudta megvenni. És láss csodát: érdeklődésünk után alig telt el 24 óra, és a tulajdonos kft. máris túladott a friss szerzeményen.
200 ezer négyzetméterenként |
Ősszel tárgyalja az Országgyűlés azt a törvénymódosítást, amely a pártok által használt ingatlanok megvásárlását tenné lehetővé. Ehhez négyzetméterenként 200 ezer forintos kamatmentes kölcsönt biztosítana a Magyar Fejlesztési Bank. A 200 négyzetméteres Thököly úti volt pártiroda értékét ennek alapján becsültük hozzávetőlegesen 40 millió forintra. |
Hasonlóan reagált a megkeresésünkre Szücs István, a szocialista párt zuglói szervezetének az elnöke. Hangsúlyozta, nem tudja, hogy került képbe éppen a Dispatch Kft., amelynek ügyvezetőjével mintegy három éve találkozott. „Nem használtuk a régi pártirodát, ezért a Köztársaság téren jeleztük, hogy eladhatják, vagy használhatják ők, mert nekünk nem kell az ingatlan.”
Az APEH mondja |
Mivel az ingatlan végrehajtás alá vonása elidegenítési és terhelési tilalmat nem eredményez, ezért az adós az ingatlant az adóhatóság javára bejegyzett végrehajtási joggal terhelten is értékesítheti. Azonban az új vevő, mint dologi adós az ingatlannal, annak forgalmi értéke erejéig, felel az adós cég adótartozásáért. Ezért. ha az adós cég elleni végrehajtás nem vezet eredményre, az APEH a tartozás megfizetésére az új vevőt hívja fel. Ha az új vevő ennek nem tesz eleget, akkor az APEH az ingatlant elárverezheti, és igényét az árverési vételárból kielégítheti. Utóbbi esetben az új vevő az adós céggel szemben megtérítési igénnyel léphet fel. |
Az új vevő a budaörsi székhelyű, ingatlanforgalmazással foglalkozó A&A Tudományos Kutató-Fejlesztő Tanácsadó Kft., amelynek ügyvezetője, Szabadkai Attila elmondta, az adás-vétel már korábban elő volt készítve. A vételárat sem az eladó, sem a vevő nem volt hajlandó közölni, Szabadkai Attila csupán annyit árult el, hogy, „az A&A pénzéből Oszoli László nem tett szert extraprofitra”.
A történetben van még egy csavar: a Dispatch Kft. ellen még 2006 októberében, tehát az ügylet lebonyolítása előtt, végrehajtást rendelt el az APEH. Információink szerint azonban a Thököly úti ingatlanra az adóhivatal nem tudta a végrehajtási jogot rátenni, ugyanis az egykori pártiroda nem szerepelt a Dispatch Kft. 2006. évi mérlegében.
Csikász Brigitta