„A Rába legalább úgy habzik, mint az osztrák sör”
Az Ausztria elleni bojkottfelhívások sorába helyezte a Die Presse című osztrák lap beszámolójában a keddi budapesti bojkottrendezvényt, rámutatva, hogy május végén, amikor a határ menti környezetszennyezés miatti magyar felháborodás csúcspontjára jutott, már történt hasonló akció.
A mostani, osztrák cégek és termékek ellen meghirdetett tilalom kiváltó okaként az újság az eseményen részt vevő környezetvédőknek azt a megjegyzését idézte, miszerint „a Rába legalább úgy habzik, mint az osztrák sör”. A lap ismertette a két ország között az osztrák oldalról kiinduló környezeti szennyezés miatt támadt vita hátterét, és megjegyezte, hogy a keddi bojkottfelhívás nem csupán a Spar, az osztrák sörök és gyümölcsök, bankok, szolgáltatások ellen irányul, hanem az OMV ellen is, jóllehet az utóbbinak a Mol bekebelezését célzó, feltételezett felvásárlási szándékáról még csak nem is történt említés a koncerttel egybekötött rendezvényen.
A lap megemlítette, hogy Magyarországon már lezajlott egy olyan termékbojkott, amely komoly következményekkel járt: 2001-ben, amikor kitudódott, hogy a Danone be akarja zárni a korábban általa megvásárolt győri kekszgyárat, e-mailekben hirdettek "zárlatot" a cég termékeire. (Valójában a Danone magyarországi eladásai nem csökkentek - a szerk.)
Részletesen beszámolt a budapesti Bécsi kapunál lezajlott rendezvényről a WirtschaftsBlatt is, megszólaltatva a szervezőt, Déri Balázst, aki elmondta, hogy a következő hetekben újabb akciókat kíván meghirdetni. "Egy koncert nem elég, amíg osztrák cégek magyar érdekeket sértenek, folytatni fogjuk mozgalmunkat " – idézte Dérit a gazdasági lap internetes oldalán. Az interjúalany ugyanakkor hangsúlyozta, hogy őt az OMV-Mol-vita nem érdekli, a Greenpeace környezetvédő szervezettel nincs kapcsolata, a politikához sincs köze, kizárólag a környezeti problémákra összpontosít. Azt nem árulta el, hogy kik támogatják, állítólag több száz civil szervezet és jó néhány ezer magánszemély – jegyezte meg a WirtschaftsBlatt.
Az újság megkereste Rejtő Pétert, az Osztrák Gazdasági Kamara budapesti képviselőjét, kereskedelmi attasét, aki túlzónak minősítette a felindulást. Közölte, hogy az utóbbi napokban érintkezésbe lépett a legtöbb magyarországi osztrák cég képviselőjével, és „senki sem tapasztalt neheztelést”. Reményét fejezte ki, hogy a tiltakozó akciók veszíteni fognak erejükből.