Varga László: a Fidesz határolódjon el a Magyar Gárdától
Minthogy a Fidesz ezt mindmáig nem tette meg intézményesen, a Fiatal Baloldal (FIB) felszólítja a legnagyobb ellenzéki párt politikusait, országgyűlési képviselőit, hogy akár egyenként, magánemberként határolódjanak el a Jobbik által bejelentett, "deklaráltan félkatonai" Magyar Gárdától. A Fidesz alkotmányos jogokre hivatkozva hárít.
Varga László szocialista országgyűlési képviselő, a FIB elnöke közölte felhívta a figyelmet az idén tavasszal Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kezdeményezésére született zéró tolerancia kiáltványra, amelyet valamennyi fideszes parlamenti képviselő - köztük Orbán Viktor pártelnök - aláírt.
Varga László idézte a kiáltványt: "nem vállalunk közösséget szélsőséges egyénekkel és csoportokkal. Elhatárolódunk az antiszemita és rasszista megnyilvánulások minden formájától. Nem támogatjuk semmilyen formában sem azokat, akik erősítik a gyűlöletkeltést, a kirekesztést és a bűnbakkereső agressziót".
A szocialista politikus szélsőjobboldali veszélyt lát a Magyar Gárda létrehozásában, amely álláspontja szerint deklaráltan félkatonai, a nemzeti elkötelezettségű és szélsőjobboldali fiatalokat megcélzó szervezet, amelyet a Jobbik a kötelező sorkatonai szolgálat eltörlésével és a magyar fiatalság honvédelemre való alkalmatlanságával indokolt.
Varga László hangsúlyozta, hogy a Fidesz Magyar Gárdára reagáló közleményét kiadó Cser-Palkovics András országgyűlési képviselő, helyettes szóvivő - aki a Jobbiktól kapott támogatást az önkormányzati választásokon - az említett kommünikében a gyülekezési és egyesülési törvényre hivatkozik, az államhatalmi szervekre bízza a felelősséget. A FIB elnöke ezzel szemben úgy értékelte, hogy ebben a kérdésben inkább a politikának van elsődleges felelőssége.
Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője szerdai sajtótájékoztatóján azt mondta: a Fidesz megalakulása óta kiáll az alkotmányos jogok érvényesülése, így az egyesülési jog szabad gyakorlása mellett is. Hozzátette: ha az egyesülés joggal élő állampolgárok vagy szervezetek olyan tevékenységet folytatnak, amellyel veszélyeztetik mások jogát, szabadságát vagy jogos érdekeit, akkor az erre hivatott szerveknek, a rendőrségnek, a bíróságnak, az ügyészségnek, vagy a nemzetbiztonsági szakszolgálatoknak kötelességük fellépni, és nem politikai pártoknak.
Megjegyezte: remélik, hogy az MSZP már tisztázta kapcsolatát azokkal a néha egyenruhát is viselő és éleslőfegyverrel is rendelkező őrző-védő cégekkel, amelyek kormányzati ingatlanokat, minisztériumi épületeket védenek. Ezeknek a szervezeteknek nagyon közeli kapcsolata van a kormánnyal és a kormánypártokkal - jelentette ki a Fidesz helyettes szóvivője, aki azt kérdezte az MSZP-től, hogy milyen kapcsolatokat ápol ezekkel a cégekkel.