Felfüggesztették a guar-gumi felhasználását
Az országos főállatorvos a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Élelmiszerlánc Biztonsági Igazgatóságával felfüggeszttette a guar-gumi (E-412) magyarországi felhasználását - közölte Süth Miklós főállatorvos pénteken a kormányszóvivői tájékoztatón.
Az élelmiszerek állagjavítására használatos guar-gumi felhasználásának felfüggesztését azért rendelte el csütörtökön este a főállatorvos, mert esetleg Magyarországra is kerülhettek olyan Indiából származó guar-gumi szállítmányok, amelyek dioxinnal szennyezettek. A felfüggesztésről az illetékes hatóság az ország összes guar-gumi felhasználóját értesítette.
Süth Miklós arra kérte az embereket, hogy amennyiben nem fontos, az E-412-vel jelölt guar-gumit tartalmazó élelmiszert, gyógyszert és takarmányt ne használjanak addig, amíg a szakhatóságok ki nem vizsgálják az ügyet.
Süth Miklós elmondta, hogy bár a széles körben alkalmazott guar-gumitól még senki sem betegedett meg Magyarországon és erre a szakemberek nem is igen számítanak, addig nem engedélyezik az állományjavító anyag belföldi felhasználását, amíg a hatóság hitelt érdemlően nem tudja bizonyítani, hogy egy-egy guar-gumi szállítmányban nincs dioxin-szennyezés, illetve a dioxin-szennyezés mértéke a határérték alatti.
Újságírói kérdésre válaszolva a főállatorvos közölte: állategészségügyi bírságra számíthat az a cég, amelyik a tiltást nem tartja be. A bírság mértéke 20 ezer forinttól 5 millió forintig terjedhet. Egy-egy tétel vizsgálata 440 ezer forintba kerül.